ANCAK GERİ ZEKALILIK PKK'YE VE GÜLEN CEMAATİ'NE TERÖRİST DEMEZ

Paranın ve dinin kimde olduğu belli olmaz denilse de; paranın kimde olup olmadığı kolay belli olmayabilir de, dinin kimde olup olmadığı kolayca belli olur; örnek ki ortalıkta bikini, mayo diye sütyen-külot dolaşanda, sigara içende, içki içende, kamusal alanlarda ahlaka aykırı şeyler giyende, zina edende, fuhuş yapanda din yoktur.

Terörü yani teröristi anlamak için de kolay bir yol var.

Terör örgütü ya da terör olmak bir ülkeye ya da devlete saldırmak değildir, yoksa Suriye'ye saldıran Öso da, Osmanlı devleti'ne saldıran Kuvayi milliye de terör örgütü olurdu. Yani bir devlete akıl, mantık, bilimsellik, medenilik, insanlık, ahlak için; bilimsel ve ahlaksal açıdan insanca bir dünya kurmak için saldırmak terör değildir; bu açıdan Hitler diktatörlüğü'ne saldırı terör değildir ancak Hitler'in saldırması terördür çünkü Hitler'in istediği dünya akıldışı, ahlakdışı, bilimdışı, insanlıkdışı bir dünya; yani Hitler kendisine saldıranlara terörist dese de, Hitler'e saldıranlar terörist değildir, kendisi teröristtir gerçekte.

Yani devletler 'Bana saldıran herkes teröristtir, terör örgütüdür' diyemez çünkü aynı şeyi örnek ki faşist yani asıl terörist Mussolini de söyledi, faşist yani asıl terörist Franco da; heryere saldıran Abd bile kendini terörist olarak görmüyor; yani Japonya'ya atom bombası atmış, 'Ben terörist değilim' diyor!

Yani terör ya da terörist kavramı ya da sözcüğü devletlere göre de, siyasi iktidarlara yani siyasete, ve hukuku da siyasetçiler yaptığı için dolayısı ile hukuka göre de tanımlanamaz; bu tanımlamayı ancak felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri bileşkesi, üçgeni, birliği yapabilir çünkü açık ki her devlet ya da her siyasi iktidar kendisine boyuneğmeyen(boyun eğmeyen) herkese ve her örgüte terörist damgası vurabilir; düşünün ki Mustafa Kemal'a bile terörist denilmiş idi. Siyasi iktidarlara kalsa; kendilerine karşı gelen herkes ve her örgüüt teröristtir.,

Abd'ye kalsa; Abd'ye boyuneğmeyen her devlet, her ülke, her lider, her önder, herkes teröristtir.

Yani terör örgütü ya da terörist olmak ya da terör akıldışı, vicdandışı, ahlakdışı, bilimdışı yani insanlıkdışılık demektir. Bu nedenle; askerin ya da polisin terörist öldürmesi terör değildir ancak teröristin asker ya da polis öldürmesi terördür.

Savım ki felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne göre; terör olmanın üç temel özelliği var:
1- Akıldışı, ahlakdışı, bilimdışı ya da insanlıkdışı bir düzen ya da devlet ya da ülke ya da vatan ya da dünya ya da hayat biçimi için var olmak.
2- Ahlaka, insanlığa, vicdana aykırı yollarla para, gelir sağlamak.
3- Sivillere saldırmak.

Yani insani bir dünya, oluşum, örgütlenme içinde olmayan her örgüt gerçekte terör örgütüdür çünkü terör gerçekte insanlığa, akıla, bilimselliğe, ahlaka, vicdana saldırıdır.

Yani bir örgütü terör olarak tanımlamak ya da damgalamak için örgütteki şu üç şeye bakılmalıdır:
1- Amaç.
2- Gelir.
3- Kişiler.

Pkk'ye bakalım. Amaç ne; akıldışı, bilimdışı, insanlıkdışı bir düzen ya da devlet ya da ülke ya da vatan kurmak; yani Pkk'den felsefel, bilimsel, alimce, bilgece bir devlet, ülke ya da vatan kurması beklenilecek değil ya? Geliri ne; uyuşturucu, yani ötekileri saymaya, ötekilere bakmaya bile gerek yok. Kişiler ne; masum sivillere bile saldıran kişiler. Yani örnek ki Castro da, Che de gelir sağlamak için ahlakdışı, vicdandışı, insanlıkdışı yollara başvurmadılar; yani onlara terörist denilemez.

Gülen cemaati'ne bakalım. Amaç ne; akıldışı, bilimdışı bir dünya, ve diktatörlük kurmak; yani onlar akıldışı, bilimdışı, ahlakdışı, insanlıkdışı, vicdana aykırı neye inanıyorlarsa herkes de onlara inanacak yani herkes bilimdışı, ahlakdışı, vicdandışı, insanlıkdışı olacak, yani terör. Bu örgütün kişileri nasıl; vahşi, barbar, acımasız, vicdansız, hakareti-küfürü hüner bellemiş, masum sivilleri bile öldürebilen kişiler. 

Yani bir insan ya da örgüt; felsefenin, bilimin, dini tanımlayan Din hadisileri'nin yanında ise terörist değildir; bunların karşısında ise en azından düşünce, mantık, dünya, beyin, ruh, kişilik olarak teröristtir. Bu açıdan; örnek ki Muhammed'in ordusuna saldıran putatapıcılar terörist iken, onların ordusuna saldıran Muhammed'in ordusu terörist değildir çünkü Muhammed ve ordusu için ilk önce önemli olan şey, dini tanımlayan yani 'Din bilimdir/ilimdir, ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, adilliktir, nefssizliktir, medeniliktir' diyen, ve Din hadisileri diye tanımladığım bir kişilik, dünya ve amaçtır.

Yani Bolu beyi için, Köroğlu teröristtir ancak gerçekte terörist Köroğlu değil, Bolu beyidir çünkü zulüm edenler, zalimlik edenler teröristtir ancak. Bu açıdan öyle ki Kurtuluş savaşı'nda Mustafa Kemal ve askerleri düşman askerlerine bile insanca, medenice davranmıştır ancak kuşkusuz ki Mustafa Kemal'e ve askerlerine işgalci devletler terörist demişlerdir oysa gerçekte terörist kendileridir.

Bu nedenle; devletler kendilerine saldıran herkese, her örgüte terörist diyemezler; önce kendilerinin içinde oldukları duruma, kendilerinin ne olduğuna bakmalılar.

Yani felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne göre yani terörün mutlak tanımına göre; Pkk de, Gülen cemaati de terör örgütüdür.

Yani Pkk'ye ve Gülen cemaati'ne ancak geri zekalılık 'Terörist değil' diyebilir. Yani pısikolojide(psikolojide) akıl-ruh sağlıksızlığını saptamak için; Atatürk düşmanlığı ölçütü yanına bir de Pkk yandaşlığı ve Gülen yandaşlığı da koyulmalıdır yani uzun uzun sorulara, testlere, analizlere gerek yok.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 11.9.19/09.26

 

(Öteki yazılarım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020