PKK'Yİ KINAMAK PKK'YE DESTEK VERMEKTİR SAVIM

Siyaset bilimdışılıkları, akıldışılıkları, ahlakdışılıkları yasalaştırmaktan, yasallaştırmaktan başka şey değil, görüldüğü gibi çünkü siyaset ya bilimdışı, akıldışı ya da ahlakdışı toplumlardan oy almakta; felsefeden, bilimden, dini tanımlayan Din hadisileri'nden, düşünürlerden(filozoflardan), alimlerden, alimelerden, bilgelerden, düşünürlükten, alimlikten, alimelikten, bilgelikten değil; yani bu durumda, akılı(aklı) başındalık da, ahlak da siyasete karşı olmalıdır.

Dünyanın; 21. yüzyılda bile; bilimin, teknolojinin, insanca yaşama olanaklarının tarihsel zirvede olduğu 21. yüzyılda bile dünyanın barbarlık, vahşet, ahlaksızlık, insanlıkdışılık, akıldışılık içinde olmasının bir nedeni de siyasettir.

Gerçek ki siyaset de özel sektör gibi cehalet, nefs, mantıksızlık, tutarsızlık, akıldışılık içinde. Yani sanki siyaset cehaletin, mantıksızlığın, tutarsızlığın, akıldışılığın zirvesini simgelemekte.

Bu duruma ülkemizden bir örnek vereyim.

Siyasetçiler biryandan(bir yandan) Pkk'ye ve teröre karşı olduklarını söylemekteler, biryandan da Pkk terörünü kınıyorlar. Demek ki siyasetçi denilen bu garipler felsefe, mantık bilmedikleri gibi, kendi dilleri olan Türkçeyi de bilmiyorlar, ve sırf oy almak için, sırf konuşmuş olmak için, sırf lafolsuntorbadolsun(laf olsun, torba dolsun' diye konuşuyorlar.

Gerçek ki Pkk'yi kınamak da, terörü kınamak da mantık ve Türkçe açısından Pkk'ye ve teröre sahip çıkmaktır, Pkk'yi ve terörü korumaktır, Pkk'ye ve teröre destek olmaktır, Pkk'yi ve terörü savunmaktır.

Neden böyledir?

Çünkü kınamak; olağan insanların olağan olmayan şeylerini kınamaktır yani olağan şeylerin olağan olmayan hallerini kınamaktır.

Türk dil kurumu sözlüğü de zaten diyor ki 'Yapılan bir işin kötü olduğunu belirtir bir biçimde söz söylemek, ayıplamak'. Yani 'Yapılan bir işin' yani sınırlı birşeyin yani tüme ait bir parçanın yalnızca.

Yani olağanda sahiplenilen, korunulan, sevilen, değer verilen kişilerin bir an için, ayıplanacak birşey yapmasına tepkidir kınamak; örnek ki bir insan bir köpeğe tekme atar, kınanır, yani genelde o insan kınanmaz, olağan görülür; yine bir örnek, bir insan sokağa çöp atar, kınanır, amcak onun dışında kınanmaz; yani kınamak demek yalnızca kınanacak şeyler yapılırsa ortaya çıkan birşeydir. Oysa Pkk ve terör zaten en baştan kötü şeyler; yani bunlar hiçbir eylem yapmasalar da zaten kötüdürler.

Yani örnek ki Pkk orman yakmış; kınanıyor; yani orman yakmasa kınanmayacak; yahu zaten Pkk olağan, doğru, iyi birşey değil yani daha en baştan dışlanması gereken birşey; yani örnek ki seri katili cinayet işledikçe kınamak mantıksız, gülünç birşey olur çünkü o zaten daha en baştan dışlanmalıdır çünkü kınamak kınanılan olay sona erince ortadankalkar(ortadan kalkar) yani örnek ki duvara işemiş ya da yere balgam tükürmüş biri, özür dileyince kınama ortadan kalkar ve toplumdaki olağan, yer verilen, değer verilen, sahiplenilen,korunulan, saygı duyulan, yasal haline, konumuna geri döner, kavuşur; yani Pkk'nin nesi normal ki nesini kınıyorsunuz; Pkk kınanmak yerine daha en baştan defterdensilinmelidir(defterden silinmelidir) yani bir seri katili, seri katillik yaptığı için dışlamak yerine son cinayeti nedeni ile kınamak saçmasapan birşeydir yani seri katil kınanmaz, dışlanılır, yani Pkk eylem yaptıkça, eylemleri ile değil; daha en baştan dışlanmalıdır, ve bu durum kınamak değil, tümden red etmektir.

Yani mantık ve Türkçe açısından; Pkk'yi ya da terörü kınamak Pkk'ye ya da teröre destek vermektir, sahip çıkmaktır yani 'Sen bu eylemleri yapmazsan sana sahip çıkarız, seni koruruz, seni severiz' demektir. Yani örnek ki Pkk orman yakmış; siyasetçiler çıkıp 'Pkk'yi kınıyoruz' diyorlar; ne yani orman yakmasa kınamayacak mısınız! Yani Pkk'yi hiçbirşey yapmasa da dışlamak gereklidir çünkü akıldışı, insanlıkdışı, bilimdışı, ahlakdışı bir diktatörlüğün dünyasıdır. Yani Pkk orman yaktı diye kınamak 'Tüh ya, orman yakmasaydın seni destekleyecektik, savunacaktık, koruyacaktık, sana sahip çıkacaktık' demektir.

Sonra da kalkıp siyasetten, siyasetçilerden çözüm bekliyorsunuz, medet umuyorsunuz; yahu görülen ki onlar daha mantığı ve Türkçeyi doğrudüzgün(doğru düzgün) anlamıyorlar.

Tek çözüm, tek doğru yol felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri'dir; tek doğru devlet, yönetim, ülke biçimi felsefe, bilim, ve Din hadisleri ile yönetimdir; insanlığın ve akılın(aklın) tek pusulası felsefe, bilim, ve Din hadisileri'dir.

Yani kınandıkça açık ki aklanmaktadır, değer kazanmaktadır, mutlu olmaktadır. Yani Pkk'ye karşı, kınamak değil; savaşmak gereklidir. Yani dün Çözüm süreci, Açılım süreci diye Pkk'ye davetiye çıkaranların bugün Pkk'yi kınamaları işte bu mantıksızlığın ve Türkçeyi özden bilmemenin ürünüdür. Yani Kurtuluş savaşı'nda Yunan ordusu İzmir'i işgal etmiş, 'İzmir'i işgal ettin, seni kınıyorruz', Yunan ordusu her ilerlediğinde, her birşey yaptığında 'Seni kınıyoruz' demek gibidir, Pkk'yi eylem yaptıkça kınamak, oysa Yunan ordusuna karşı savaşıldı, kınama yapmak yerine ki çözüm de bu idi zaten. Düşmanı kınama; düşmana karşı savaş; kınamadan anlasaydı, düşmanın olmazdı zaten. Kınamak biryanı ile olağanlık, biryanı ile acizliktir yani olağan hayatın olağan olmayan biryanı kınanır ve kınanan şeyi önlemek konusunda da bir acizliktir. Kınamaktansa hakaret etmek üstündür, anlamlıdır, değerlidir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 17.9.19/08.51

 

(Öteki yazılarım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020