ELON MUSK'IN BİLİME AHLAKA VE İNSANLIĞA AYKIRI DURUMU

Bilimci ile bilim ve insanlık çelişebilir; bu nedenle ki Muhammed 'Sultanlarla düşüpkalkan(düşüp kalkan) alimler bile hırsızdır' demiştir; yani alim olmak bile tek başına yeterli olmaz, ahlak da gerekir, vicdan da, insanlık da.

Genelde Batı eğitimi, özelde ise Abd eğitimi düşünür, alim, alime, bilge yetiştirmek üzerine değil zengin yetiştirmek üzerine kuruludur. Bu nedenle çağımız Amerikan icatları ile doludur ancak insanlığa 'doğru örnek' ünlülerden yoksundur. Avrupa da öyle; Avrupa birzamanlar(bir zamanlar) insanlığa 'doğru örnek' ünlüler yetiştirirdi ancak şimdi insanlığa 'kötü örnek' bir hayat sunmakta.

İcatlar insan hayatını(yaşamını) kolaylaştırırlar, bilim ise insanlığın ruhunu aydınlatır.

Mucit olmak başka şeydir; alim, alime olmak başka şey.

Hiç okula gitmemiş insanlar bile icat yapabilirler; örnek ki tekerleğin icadı.

Dünya üniversite okumamış insanların icatları ile doludur.

İcat yapmak için akıl gerekir ancak bilimsel olmak gerekmez.

Bu nedenle mucitliği ve mucitleri çok abartmamak gerekir.

Bilim bir denizdir, mucit ya da icat ise o denizde bir damladır.

Bilim cehaleti yok etmek içindir ancak icat cehaleti yok etmez; bu nedenle ki diktatörlüklerde bile icatlar olur.

Kuşkusuz ki bilim her bilimciyi bile bilimle aydınlatamaz; bu nedenle ki tarih ve dünya bilimdışı inançlı bilimcilerle de doludur.

Felsefe ve ahlak öğretmeyen eğitim nicel olarak doğru da olsa nitel olarak yanlıştır; felsefe ve ahlak içermeyen eğitim gözleri bağlanmış insana benzer.

Elon Musk. Mühendis.

Mühendislik nicellik öğretir, ve nicel zeka üzerine kuruludur. Bu nedenle ki dünya felsefeye, bilime, ahlaka ve insanlığa aykırı mühendislerle de doludur. Unutmayın ki faşist Roma imparatorluğu'nun da, faşist Hitler imparatorluğu'nun da mühendisleri vardı. Yani tıp okumak gibi mühendislik okumak da ruhu insani olarak aydınlatmaz; bu nedenle ki felsefe ve ahlak öğretmeyen eğitim Hitler'e bile hizmet edebilir. Unutmayın ki Japonya'ya atılan atom bombasılarını(bombalarını) da mühendisler yapmıştı. Yani mühendisler insanlığa yararlı olabildikleri gibi insanlığın başına bela da açabilirler; bu çelişkiyi önlemek için genelde üniversitelere, özelde ise mühendislik fakültesilerine(fakültelerine) felsefe ve ahlak dersileri de koyulmalıdır.

Yani mühendislik zorunlu ancak yeterli değil.

Mühendislik nicel olarak zeki yapar ancak nitel olarak zeki yapmaya yetmez.

Bu nedenle ki öğrenciler kendilerine düşünürleri(filozofları), alimleri, alimeleri, bilgeleri örnek almalıdırlar yani bilime ahlak da katmış insanları.

Elon Musk. Adına kitap yazılmış, öğrenci gençliğe 'başarılı bir örnek' olarak sunulan Elon Musk.

Ne yaptı? Televizyon yayını sırasında esrar içti.

Elon Musk üniversite okumuş, mühendis olmasına karşın abuksubuk şeyler de yapmakta, abuksubuk şeyler, bilime aykırı şeyler de söylemekte çünkü açık ki okuduğu eğitim sistemi felsefeyi ve ahlakı dışlamış bir sistem olmalı.

Corona salgınını ciddiye almamış, ve corona salgınına karşı alınan önlemlerin gereksiz olduklarını ileri sürmüşdü(sürmüştü).

Çocukların coronaya karşı bağışıklıkları olduğunu ileri sürmüşdü.

Şimdi de corona salgınına karşı önlemlerin faşistçe olduklarını söylemiş, ve 'İnsanları anayasal haklarına aykırı olarak zorla evlerine hapsediyorsunuz. Yanlış ve korkunç yollarla insanların özgürlüklerini ellerinden alıyorsunuz. Bu, insanları Amerika'ya getiren ya da Amerika'yı inşa ettiği değerlere aykırı. İnsanlara özgürlüklerini geri verin. Amerika'yı özgürleştirin Amerikalılara kahrolası özgürlüklerini geri verin.' demiş.

Elon Musk açık ki işi olan mühendislik türünden başkaşeyden(başka şeyden) anlamıyor ancak nedense, belki de zengin bir ünlü olduğu için herşeye burununu(burnunu) sokmakta sorun görmüyor tıpkı siyasetçiler ve akıldışı-ahlakdışı magazin ünlüleri gibi.

Özgürlük bilime ve ahlaka uygun şeyler demektir, ve savım ki özgürlük sözcüğünün anlatmak istediği şeyi yalnızca Türkçedeki 'özgürlük' sözcüğü anlatır, tanımlar yani açık ki Elon Musk 'Serbestlik' anlamına gelen 'Freedom' demiştir ki bu sözcük özgürlük değil serbestlik anlamına gelir. Yani, özgürlük 'kahrolası' birşey değil bilimsel ve ahlakçı birşeydir. Amerikalıların özgürlükleri de açık ki özgürlük anlamı değil serbestlik anlamı taşır yani bilimsel ve ahlakçı olmak değil örnek ki sokağa çıkmak, içki içmek, sigara içmek, porno izlemek, bikini/mayo diye ortalıkta sütyen-külot gezmek, zina yapmak, fuhuş yapmak, esrar içmek gibi akıldışı-ahlakdışı şeyler. Yani Abd gerçekte özgür değil serbest. Elon Musk'ın da özgürlük değil serbestlik istediği açık. Toplumun ve insanların sağlıklarını korumak insani anayasa türünün de koşullarından ve içeriklerinden biridir yani böyle bir durum ancak insanlığa aykırı anayasalarda olmaz. Yani Abd hiç özgür olmadı gerçekti; yalnızca serbest oldu; bugünkü durumu da özgürlük değil; hertürlü(her türlü) ahlaksızlığın serbest olduğu serbestlik.

Amerika'ya ilk gelen beyazların bilimsel ve ahlaklı olmak gibi bir amaçları yoktu açıkki(açık ki) çünkü onlar İngiltere'den gönderilen mahkum, mahkume ve fahişe gibi kimselerdi genelde.

Corona salgınına karşı alınmakta olan önlemler bilimsel ve zorunlu önlemlerdir; bu önlemlere karşı çıkmak için akıl-ruh sağlığında sorun olması gerekir.

Yani, adam mühendis ancak tuhaf ki bilimsel değil, bilimci değil çünkü felsefe ve ahlak içeren bir sistemde yaşamamış, ve özgürlüğün anlamını bilmiyor. Yani felsefeye, bilime ve ahlaka yani insanca bir dünyaya değil kapitalist düzene uygun bir kafa.

Bu adam bir de Türkiye'ye geldiğinde Anıtkabir'i ziyaret etmiş, sosyal medya hesabından Atatürk'ün 'Eğer birgün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.' sözünü paylaşmışdı. Nicel zeka yalnızca işine gelen, işine yarayan, çıkarına uyan şeyleri seçer. Açık ki Elon Musk'ın nicel zekası da Atatürk'ün 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' sözünde, yalnızca 'bilim'i görmüş, ahlakı ya görmemiş ya anlamamış olmalı.

Elon Musk mühendislik için iyi bir örnek olabilir ancak bilim, ahlak, akıl-ruh sağlığı, mantık ve insanlık için kötü bir örnek.

Açık ki Elon Musk'ın bu duruma bilime de, ahlaka da, insanlığa da aykırı bir durumdur. Yani 'Zengin olmuş ancak adam olamamış', 'Okumuş ancak alim olamamış' sözleri türü gibi bir durum.

Çocuklarınıza, gençlerinize asla Elon Musk gibileri örnek göstermeyin yoksa 'Okumak cehaleti de, eşekliği de yok etmez' sözünü baştaçınız yapmış olabilirsiniz. Çocuklarınıza, gençlerinize ve kendinize Elon Musk gibileri değil Muhammed'in ve Atatürk'ün 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' sözünü örnek alın, amaç edin.

Yani, Abd'den mucit olur ancak düşünür, alim, alime, bilge, insanlık önderi, dünya önderi olmaz.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.5.20/02.18

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020