EKONOMİ İYİ DURUMDA VE DOĞRU YOLDA MI?

İşleri kötü olan şirket 'Ben kötüyüm' der; peki devletin ekonomisi nerede, yok, devletin tek ekonomisi ücretler, maaşlar, vergiler olmuş. Hani devleti şirket gibi yöneteceklerdi; peki öyleyse nerede devletin ekonomisi? Anlaşılıyor ki siyasi iktidar 'Devlet şirket gibi yönetilmeli' demekle devleti patronlar yönetsin, ve şirketler için yönetsin demek istemiş; bakın ki bazı şirket patronları, patroniçeleri bakan yapıldı. Demek ki durum 'Devlet şirket gibi yönetilsin' değil; 'Devlet şirketler için yönetilsin, devlet vatan-millet-devlet-kamu ekonomisine değil şirketlere hizmet etsin' demekmiş.

Siyasi iktidar sanıyor ki ya da istiyor ki özel sektör 'Ben iyiyim' derse ekonomi iyi durumdadır, özel sektör 'Ben iyi değilim' derse ekonomi kötü durumdadır. Yok öyle şey. Ekonomi demek devlet demektir, devlet demek ekonomi demektir; peki ekonomide devlet var mı, yok; devlette ekonomi var mı, yok; televizyondaki tanıtımlara(reklamlara) bakın alayı özel sektörün ürünlerine ait. Peki devlet nerede; üretmek yerine ücretleri, maaşları, vergileri özel sektör yararına düzenlemekle uğraşıyor, ekonomik çalışma olarak yani devletin yani siyasi iktidarın tek ekonomisi ücretler ve maaşlar üzerinde özel sektör lehine baskı kurmak.

Ekonomi okumamış insanlar siyasi iktidarların sözlerine bakıp ekonominin iyi durumda ve doğru yolda olduğuna inanabilirler; siyasi iktidarlarda hiçbir zaman 'Ekonomi kötü durumda' demezler.

Bir arabanın iyi durumda olup olmadığı hızında anlaşılır; bir araba saatte 200 Km hıza çıkabiliyorsa açık ki iyi durumdadır.

Bir ekonominin ya da siyasi iktidarın iyi durumda olup olmadığını anlamak da gerçekte çok kolaydır.

Eğer ekonomi siyasi iktidarın dediği gibi iyi durumda ve doğru yolda olsa idi:
1- Dolar 5-6 Tl değil 1-2 Tl olurdu.
2- Asgari ücret 2.000 Tl değil, 4.000-5.000 Tl olurdu.

Yani ekonominin iyi durumda ve doğru yolda olup olmadığını anlamak için yalnızca bu iki şeye bakmak yeterli.

Gerçek ki ekonomiyi durumda ve doğru yolda değil; iyi durum ve doğru yol olarak gösterilen şey siyasi iktidarın işçi ücretlerini ve memur, memure maaşlarını çok düşüp tutup, aradaki farkı özel sektöre aktarmasından başka şey değildir. Yani işçiye, memura, memureye hakları olan ücretler, maaşlar verilse demek ki ekonomi daha da kötü durumda ve yanlış yolda olacak.

Dikkat edin; işçiye 2.000 Tl asgari ücret; memure, memureye %6-7 zam verilirlen siyasi iktidar özel sektöre sürekli para aktarıyor. Bu durum ya tembel, asalak özel sektörün finanse edilmesidir ya da gizli biryerlere ya da gizli bir hazineye yandaş şirketler aracılığı ile para aktarmak ve devletin içinin boşaltılması olabilir ki devletin, milletin, kamunun, vatanın fabrikalarının, madenlerinin, servetinin, arazilerinin, kaynaklarının özel sektöre satılması ve siyasi iktidarın Osmanlıcı-Arabçı, başka bir düzen peşinde yani Atatürkçü, demokratik, laik düzeni yıkmak koşmakta olması, bu konuda kuşku oluşmasına yardımcı olmakta.

Yani bir kuşku ki hem devletin içi boşaltılmakta hem de devlet işçinin ücretinden, memurun ve memurenin maaşından kesilenler ile idare edilmeye çalışılmakta gibi bir durum söz konusu olabilir.

Yani hem asgari ücret, olması gerekenin yarısı hem de Dolar(dolar) olması gerekenin en az iki katı. Yani ne yapıyor bu özel sektör?

Yani devlet ya da siyasi iktidar üretmiyor, fabrika açmıyor, maden işletmiyor, devletin-milletin-kamunun-vatanın elinde avucunda olan şeyleri satıyor; özel sektör asalak; tek gelir kaynağı işçinin ücretini, memurun ve memurenin maaşını yontmak kalıyor.

Yani hem asgari ücret 2.000 Tl gibi zavallı bir miktar olacak hem de Dolar 5-6 Tl olacak; ekonomi bilimi açısından çok tuhaf bir durum çünkü bu kadar düşük ücretlerle yani bu kadar büyük tasarrrufla ülkede dev bir sermaye birikmesi gerekirdi. Yani bu durumda ya ülkeden para kaçırılıyor ya da saklanıyor olabilir ya da ekonomi 16-17 yıl öncesine göre berbat durumda demektir çünkü 16-17 yıl kadar önde Dolar 1,5 Tl'ye kadar falan düşmüşdü yani bu mu başarı; hem devletin iğnesi ipliği bile satılmış, hem ücretler olması gerekenin yarısı hem de Dolar 5-6 Tl; bu nasıl bir iştir? 

İhracatta en büyük pay otomotive sektörüne ait; peki otomotiv sektörü kimin elinde; yabancıların elinde. Yani demek ki ihracatta en büyük pay yabancıların elinde; peki devlet ve özel sektör nerede?

Bu ülkede on yıldır inşaat furyası yapan müteahhitlerin, inşaat şirketlerinin paraları nerede?

Yani Dolar büyüyor ancak hem devlet küçülüyor hem de özel sektör devlet desteği ile ayakta durabiliyor; bu nasıl iştir? Öyle ise paralar nereye gidiyor?

Doğru ve iyi siyasi iktidar devletini mal, mülk, servet sahibi yapar; devletinin mallarını, mülkerlni satmaz. Ve üstelik de bir de asgari ücret 2.000 Tl, dolar 5-6 Tl; yani ya devletin malını, mülkünü satmasaymış? O zaman demek ki asgari ücret 500 Tl, Dolar 20 Tl falan olacakmış. Bu mu yani başarı?

Açık ki Akp ekonomisi ve sistemi zafer değil hezimettir; ve olan da Türkiye'ye, vatana ve millete olmaktadır.

Asgari ücret 2.000 Tl, işçiyi korumadığı belli; memura, memureye %6 zam, memuru ve memureyi korumadığı belli; Dolar 5-6 Tl, devleti korumadığı belli çünkü döviz demek devlet demektir; vatanın fabrikalarını, madenlerini, arazilerini satıyor, vatanı korumadığı belli; Atatürk-demokrasi-laiklik-Türkçe karşıtlığı yapıyor, milleti korumadığı belli; bikinili, mayolu yani sütyenükülot pılajlara(plajlara) otel havuzularına, site havuzularına, barlara, pavyonlara, sıtriptizKstriptiz) kulübülerine, eşcinselliğe, eşcinsel evililiğe, zinaya, sex shoplara, genelevlere, bay-bayan karışık masaj salonularına, bay-bayan karışık sıpor salonularına, kamusal alanlarda ahlakdışı modaya, ahlakdışı magazine, ahlakdışı ünlülerin övülmesine-baştaçı edilmesine izin veriyor, ahlakı korumadığı belli; özel sektöre okul ve üniversite hakkı vermiş, eğitimi korumadığı belli. Öyle ise; toplumu, devlet ekonomisini, vatan ekonomisini, millet ekonomisini, kamu ekonomisini, işçiyi, memuru, memureyi, halkı, ahlakı, vatan mülkünü, millet mülkünü, kamu mülkünü, ülke mülkünü ve Atatürkçü düzeni korumuyorsa koruduğu ne?

Yani gerçekte; ekonomi iyi durumda ve doğru yolda ise asgari ücretin 5.000-6.000 Tl; Dolar'ın 2 Tl olması gerekirdi. Asgari ücret 5.000-6.000 Tl olmalıdır çünkü insanın gereksinimleri çoktur, örnek ki dünyayı gezmek de insanın gereksinimlerindendir yani 2 bin Tl ile değil dünya, İstanbul bile gezilemez yani bu mu doğru ve iyi ekonomi, doğru ve iyi siyasi iktidar? Açık ki bu siyasi iktidar ülkeyi yoklukla eğitmeye çalışmaktadır, yokluğa koşullamaya çalışmaktadır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.9.19/06.05