PKK CHP AKP VE MHP

Siyaset at üzerindeki hükümdarlığın uçak içindeki biçimidir. Bu nedenle siyaset felsefeye de, bilime de, demokrasiye de, laikliğe de, özgürlüğe de, medeniyete de, dine de aykırıdır; öyle ki Muhammed alimlerin bile hükümdarlarla birlikte olmalarını dine aykırılık olarak tanımlamış, ve 'Sultanlarla düşüpkalkan alimler de hırsızdır' yani dindışıdır, demiştir ancak ülkemizde siyasetçilerle cami bile açılmaktadır; demek ki İslamiyet'in inanç bölümünü anlamak henüz İslamiyet'in din yönünü anlayamamıştır ki İslamiyet'in din yönü 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, adilliktir, güvenilirliktir, tarafsızlıktır, medeniliktir, nefssizliktir, inzivadır' diyen Din hadisleri'de tanımlanmış, anlatılmıştır.

Siyaset de tıpkı hükümdarlık gibi incirçekirdeğini(incir çekirdeğini) mutluluk sanmak ya da saymak gibi birşeydir; siyaset felsefe, bilim, ve din gibi geniş bakış açısı değildir, medyumluk ya da falcılık ya da astroloji gibi bilimdışı ve dar bir bakış açısıdır.

Van'da bölücü, faşist terör örgütü, corona için gıda yardımı taşıyan, Vefa  sosyal destek grubu adlı bir yardım örgütüne ait bir minibüsü tarayıp ve içindeki iki vatandaşı öldürmüş, bir vatandaşı yaralamış.

Adana'nın Yüreğir ilçesinde ise yine Vefa sosyal destek grubu'adlı bu yardım örgütünü engellemeye çalıştıkları savı ile, Chp'nin Adana gençlik kolları başkanı kişi tutuklanmış.

Akp konuyu hemen şöyle bağlamış: 'Pkk'nin Van'da silahla yaptığını yaptığını, Chp Adana'da yumruk ve hakaretle yaptı; Chp işte budur'.

Vefa ne; Akp yandaşları mı?

Öncelikle şunu unutmamak gerekir: Açılım süreci ya da Çözüm süreci diye, Pkk'ye askerin ve polisin silah çekmemesi emirini Akp hükümeti vermemiş miydi, ve Pkk'yi sınırda törenlerle  Akp hükümeti karşılamamış mıydı? Şehit aileleri protesto gösterileri yaptılar;  gaziler pırotez(protez) ayaklarını çıkarıp, fırlattılar; genelkurmay 'Yaşananlar asla kabul edilemez' dedi.

Şimdi gelelim konuya.

Halka yardımın engellenmesi yanlış ve kötü birşey olarak yorumlanmış, haklı olarak; peki Akp iktidarının Chp'li belediyelerin coronazedelere para yardımı toplanmasını; ücretsiz ekmek dağıtmasını; Chp'li belediye başkanlarının haklı isteklerinin belediye meclislerinde onaylanmasını önleyenler Akp ve Mhp değil mi?

Diyelim ki belediyelerin para bağışı toplamaları yasak; peki, Kamu ihale yasası'nı 16 yılda en az 186 kez değiştiren Akp iktidarı belediyelerin olağanüstü dönemlerde olsun banka hesapları yolu ile para bağışı toplamalarının önünü açamaz mıydı? Kuşkusuz ki açabilirdi. Bunu yapmak istemediğinin dolaylı bir somut kanıtı da Rtük'ün Akp yandaşı televizyon kanallarında, Akp yandaşı kimselerin hukuka aykırı sözlerini cezalandırmaması ancak Akp karşıtı televizyon kanalılarında, Akp karşıtılarının eftenpüften sözlerini en ağır biçimde cezalandırması, ve Rtük başkanının 'Cumhurbaşkanımızın talimatı bizim için emirdir' gibi hukuka ve demokrasiye aykırı bir söz etmiş olması değil mi?

Corona salgınında, halklarına yardım götürmeye çalışan Chp'li belediyeleri engellemekle Pkk'nin ve Chp Adana, Yüreğir ilçesi gençlik kolları başkanının yaptığı sonuç ya da işlev olarak aynı değil mi?

Öteki ülkelere bakıyorsunuz; onlarda da durum benzeri çünkü siyasetin akılı da, dünyası da birdir, ortaktır; örnek ki Abd başkanı Trump'ın ne kadar akıldışı, bilimdışı biri olduğu corona salgını sırasında daha da açığa çıktı, öyle ki sinema sanatçısı Robert De Niro; Trump için 'Corona salgınında bile halkın sağlığını değil kasım ayında yapılacak seçimde yeniden kazanmaktan başka birşey düşünmeyen zırdeli' dedi Trump için; ne yani siyasetten bilimsellik ve ahlak; siyasetçilerden de alimlik, alimelik, bilgelik, bilimcilik mi bekliyor insanlık; öyle olsaydı okullar ve üniversiteler kapatılır, eğitimler siyasi partilerde verilirdi değil mi?

Açık ki siyaset felsefenin, bilimin, gerçeklerin, doğruların ve insanca bir dünyanın içeriği olmak değil; iktidara getirenlerin sözcülüğünü yapmak gibi birşeydir.

Dini tanımlayan Din hadisileri'nin içeriklerine sahip olmayan kişilerden uzak durmak doğru olur, ve insanlık için zorunludur da yani ülkeleri ve dünyayı siyaset yönettiği, Muhammed'in ve Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim(İlim) ve ahlak' yönetmedikçe siyaset diye izlenilen şey gerçekçilik ve doğruculuk değil illüzyonistlik ya da meddahlık gibi birşey olabilir ancak.

Chp'nin toplanılan paralara gözdikmeyeceği güvencesi yok da Atatürk'ün İş bankası'ndaki vasiyet hissesilerine gözdiken, Danıştay Akp konusunda olumsuz dosyalar içermekte iken Akp'nin toplanılan yardım paralarına gözdikmeyeceğinin güvencesi mi var? 15 temmuz şehitleri için toplanılan bağışlar nerede? Kaldı ki banka yolu ile bağış toplanacağı için herşeyin belgesi ve denetimi olur.

Siyasete son; yaşasın dünyanın ve ülkelerin, Muhammed'in de, Atatürk'ün de dediği gibi 'Bilim ve ahlak' ile yönetimi. Gerisi fasafiso.

Açık ki en iyi siyaset; siyasetin yasaklanmasıdır. Hazine bir de siyasi partilere her yıl çuval çuval bağış yapıyor. Peki siyasi partililer insanca dünyanın temeli olan, Muhammed'in ve Atatürk'ün de dediği, 'Bilim ve ahlak'ı koruyorlar mı; örnek ki ülkemizde ahlakdışı moda, zina, genelev, eşcinsellik, eşcinsel evlilik, sütyen-külot ortalıkda dolaşmak, sıtriptiz(striptiz) kulübü, sex shop, pavyon, diskotek, gecekulübü, astroloji gibi şeyler yasak mı?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 17.5.20/16.16


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020