TARİHİN EN BÜYÜK DEVRİMCİSİ ATATÜRK DEĞİL MUHAMMED SAVIM

Biryandan astroloji denilen bilimdışılık yayını yapan; biryandan da ünlü diye ahlakdışı kişileri üstelik de gururlandırıcı, övücü nitelikte yayınlar yapan Sözcü gazetesinin internet sitesi 19 mayıs geldi diye 'Tarihin en büyük devrimcisi Atatürk' başlıklı bir yazı yayınlamış. Atatürk 'Önce ilim ve ahlak' demişken; bilime ve ahlaka aykırılık içindeki bu gazete nasıl oluyor da Atatürkçü oluyor, Atatürk'ü anladığını, tanıdığını sanıyor, anlamak zor.

Ben hiçbir siyasi partiden yana da, hiçbir dini inançtan yana da değilim ki dürüstlük adilliği, adillik tarafsızlığı, tarafsızlık da bunu gerektirir zaten; ruh olarak bilimsel bir insanım; hem bu nedenle hem de felsefe gereği 'Doğruya doğru, eğriye eğri' demek zorundayım çünkü tarafsızlık, adillik, dürüstlük olmadan felsefe de, bilim de, din de olmaz.

Savım ki gerçekte tarihin en büyük devirimcisi(devrimcisi) Atatürk değil Muhammed'tir.

Neden?

Çünkü Muhammed üstelik de 1400 yıl öncesinin yoklukları, kıtlıkları, olanaksızlıkları, geriliği içinde, dünyada ilk kez, dini inanç tarihinin yani dini inançların gerçekte amaçlarının, niyetlerinin, yönlerinin, yönelimlerinin 'Bilim ve ahlak' olduğunu anlamış olan; ve dini tarihte ilk kez, özetle 'İlim(Bilim) ve ahlak' olarak tanımlayan, 'Din ilim(bilim) ve ahlaktır, bunlar olmazsa din de olmaz' demiş kişidir ki bunu insanlık 21. yüzyılda bile henüz anlamış durumda değil, ve Muhammed'in dini tanımlayan, anlatan, açıklayan, öğreten hadislerini(sözlerini) tarihte ilk kez ben 'Din hadisileri' adı altında topladım, ve internette 5-6 yıl önce yani yeni yayınladım ancak bunu yapabilmek için de 20 yılımı falan verdim yani 1 gecede ya da 1 günde olmadı, binlerce hadisi inceledim; öyle ki Din hadisileri olmasa idi din karşıtlığım sürecekti, dinsizlerin dinsiz olmalarının temel nedeni de zaten Din hadisileri'ni bilmemeleri.

Din konusu ilk insandan bu yana, insanlığı çağımızda da ilgilendiren ve saran bir konu yani bedensel gereksinimlerin karşılanmasından sonraki en önemli ve küresel konu yani herkesi ilk insanlardan beri ilgiendiren ve yönlendiren bir konu.

Atatürk de zaten büyük olasılıkla Muhammed'den etkilenmiş olmalı ki Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi. Atatürk'ün 'Hayatta en doğru yol gösterici ilimdir(bilimdir), benim sözlerimle bilimin sözleri çelişirse beni değil ilimi(bilimi) dinleyin' sözü bilimi; 'Ben sıporcunun(sporcunun) ahlaklısını severim', 'Bir millet, zenginliğiyle değil, ahlak değeriyle ölçülür' ve 'Bir milletin ahlak değeri, o milletin yükselmesini sağlar' gibi sözleri de ahlakı baştaçı etmektedir tıpkı Muhammed gibi.

Yani açık ki nitel açıdan tarihin en büyük devrimcisi de, en büyük dahisi de tarihte ilk kez din ile bilimi birleştirmeyi başarmış olan Muhammed'tir.

Bu nedenle yine savım ki Din hadisileri'ne aykırı hadisler ya gerçek hadis değildir ya da dini ilgilendirmeyen, günlük söyleşiler, günlük konular için söylenmiş sözlerdir yani Muhammed'i, İslamiyet'i, dini, ve hadisleri anlamak için önce Din hadisileri'ni bilmek zorunluluğu var yani Din hadisileri hem dinin, hem insanın, hem insanlığın, hem demokrasinin, hem laikliğin, hem eğitimin, hem hukukun, hem ekonominin, hem sevginin, hem aşkın, hem evliliğin, hem ailenin, hem dostluğun tek doğru pusulasıdır; dini inanç harita gibidir, hiç değişmez v aynı şeyleri gösterir, pusula ise sürekli olarak doğru yönü arar yani kendini doğruya giden araç olarak kullanır ki araç yanlış ise amaç da yanlış gerçekleşir. İnsanların, toplumların ve insanlığın temel sorunu Din hadisileri'ni bilmemekten kaynaklanır çünkü doğru şeylerden yoksunluk ya da uzaklık yanlışlık demektir.

'Sezar'ın hakkı Sezar'a' deyip Sezar'ın hakkını yemeyenler 'Muhammed'in hakkı da Muhammed'e demeyi bilmelidirler, başarmalıdırlar, dürüstlük bunu gerektirir.

Savım ki Muhammed olmasaydı Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen Atatürk olmazdı.

Dünyada iki büyük cesaret vardır: Biri ahlak, biri de haklıya hakkını vermek yani kimsenin hakkını yememek ancak gerçek ki siyaset de, özel sektör de ahlaka aykırılık ve başkalarının hakkını yemek üzerine kurulu ki bu nedenle de siyaset de, özel sektör de ülkeler ve insanlık için çözümler değil sorunlardır ki dünya savaşılarının altlarında bile bu ikisi vardır.

Savım ki insanlar Din hadisileri'ni anlasalar dünyada savaş da kalmaz, düşmanlık da, suç da, yoksulluk da, işsizlik de, adaletsizlik de, hastalık salgınıları da, ahlaksızlık da, bilimdışılık da.

Gerçek ki Atatürk vatanını ve milletini kurtardı ancak Muhammed hem dini hem de insanlığın ruhunu kurtardı. Muhammed sayesinde din 'Halkın afyonu' tanımından kurtuldu ve 'Bilim' oldu. Atatürk Türklüğün ve Türkiye'nin temel ilkelerini, Muhammed ise dinin ve insanlığın temel ilkelerini ortayakoydu(ortaya koydu).

 

 

 

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 18.5.20/08.11

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020