İÇ İŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİDİR ÖNERİM

Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dedi. bilim mantık, dürüstlük, vicdan, tarafsızlık demektir; ahlak da zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, demokrasinin, laikliğin, medeniyetin, insanlığın, Türklüğün, dinliliğin, özgürlüğün ve dinin en üst aşamasıdır.

Dini tanımlayan Din hadisileri der ki 'Din ilimdir(bilimdir), ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dürüstlüktür, adilliktir, tarafsızlıktır, nefssizliktir.'.

İç işleri bakanı, corona salgını nedeni ile ilan ettiği 2 günlük sokağa çıkma yasağını akşamın 10'unda açıklamasının yanlış olduğunu ancak bunu düşünemediğini kendisi de açıkladı.

İç işleri bakanı bu önemli yanlışını sonuçu dürüstlük ve vicdan gösterip istifasını açıklamış. Ancak Akp'ci cumhurbaşkanı da, Mhp başkanı Bahçeli de bakanın istifasını kabul etmemiş; Rize'de bir Akp'ci İç işleri bakanı istifa etti diye intihar etmeye kalkmış.

Muhammed'in de, Atatürk'ün de 'Önce ilim ve ahlak' sözleri de ortada; dini tanımlayan din hadisileri de ortada. Ve ortada, İç işleri bakanının kendisinin açıkladığı sayı ile, 2 günlük sokağa çıkma yasağının akşamın 10'unda açıklamasının yarattığı 250 bin insan var sokaklarda.

Corona aşısı, ilaçı olmayan, ölümcül bir hastalık durumunda; ve coronalı 1 kişi coronayı 15-16 kişiye bulaştırabiliyor. Ve 'Gece 12'de, 2 günlük sokağa çıkma yasağı başlıyor' diye sosyal mesafeyi bile umursamayıp sokaklara, alışverişe akın etmiş en az 250 bin insan var. Bin kişide corona olsa, 1 kişi 15 kişiye bulaştırsa, 15 bin kişi yapar. Bu durum gerçekten büyük bir yanlıştır, ve büyük bir sorumsuzluk durumu oluşturur. Yani bu durumda İç işleri bakanının cumhurbaşkanını ve o Rizeli gibi kişileri değil Muhammed'i, Atatürk'ü ve Din hadisileri'ni dikkate alıp davranması ve istifa etmesi hem kendisi için hem Müslümanlık hem Türklük açısından en doğrusudur.

Gerçekte asıl sorun corona nedeni ile sokağa çıkma yasağına Sağlık bakanının değil de İç işleri bakanının ya da cumhurbaşkanının karar vermesidir ki İç işleri bakanı sokağa 2 günlük çıkma yasağına cumhurbaşkanının karar verdiğini açıklamış medyadaki habere göre. Yani bu durumda açık ki İç işleri bakanının Muhammed'i, Atatürk'ü ve Din hadisileri'ni gözönüne alıp ya istifa etmesi ya da cumhurbaşkanına 'Ya ben istifa edeyim ya siz' demesi Muhammed, Atatürk, Türklük, ve Din hadisileri açısından en doğrusu olur çünkü önemsenmeyecek birşey değil durum çünkü ortada 250 bin insan var, ve Bilim kurulu'ndan bir akademisyen de 'Bunun önümüzdeki günlerde büyük bir bedeli olacak' dedi yani açık ki corona salgını daha da yayılacak ve coronadan ölüm daha da artacak demektir ki bu da istifayı keyfiliğe bırakacak bir durum değildir yani örnek ki bir futbol kulübü başkanının istifası gibi toplum sağlığı ve binlerce insanın salgın bir hastalığa yakalanması ile ilgisiz bir durum değildir ki işin içinde bebekler, çocuklar, hamileler, sağlık çalışanları bile var yani bu durum birilerinin keyifine ya da onayına bağlı bir durum değildir, vicdan ile, onur ile, gurur ile, sorumluluk duygusu, toplumsallık, insanlık ile ilgili bir durumdur.

Yani ben İç işleri bakanı olsaydım, ve aynı yanlışı ben yapsaydım, hükümdar gelse, Zeus gelse, Ra gelse istifamı önleyemezdi çünkü vicdanım, onurum, gururum, din anlayışım, dine saygım, Türklüğe saygım, insanlığa saygım, bilime saygım, ahlaka saygım, Muhammed'e saygım, Atatürk'e saygım, Türkiye'ye saygım böyle bir yanlışı kaldıramazdı.

250 bin insan. 250 bin can. 250 bin insanın hayatı, canı, sağlığı tehlikeye atılmıştır.

Bence; ilgili bakanlık konusunda bir icat, buluş yapmamış ya da kuram(teori) üretmemiş kişileri bakan yapmamak gerekir; örnek ki Sağlık bakanı kişi tıp alanında bir icat, buluş, ilaç ya da aşı geliştirmiş olmalıdır. Başlar Muhammed'in, Atatürk'ün ve Din hadisileri'nin dediği şeylerin temsilcisileri, örnekleri ve zirvesileri olmalıdırlar.

Yani önerim ki İç işleri bakanının Akp'ci cumhurbaşkanına saygısı varsa istifa etmemelidir ancak Muhammed'e, Atatürk'e, Din hadisileri'ne saygısı varsa istifa etmelidir.

Bilimde ve dinde; yandaşlık da, umursamazlık da olmaz.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 13.4.20/06.09


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020