LIPTON ICE TEA DE KOLAYA KAÇIYOR VE AKP

Görünen o ki ülkemizde basit, kolaycı, niteliksiz, şımarık, günü kurtarmacı, mantıksız, kendini beğenmiş bir tanıtımcılık(reklamcılık) anlayışı var. Bence bunun temel nedeni tanıtımcılığın ürünü tanıtmak yerine beyinyıkama(beyin yıkama), koşullandırma(şartlandırma), ve algı operasyonu denilen şeylere yönelmesi; bu nedenle de tanıtımlar gerçekçilik değil, yozluk dünyası durumuna gelmekte.

Televizyonda Liptoon ice tea'nin bir tanıtımı var.

'Kolaya kaçma' diyor.

'Kolaya kaçma' mı, 'cola'ya kaçma' mı konusu büyük olasılıkla 'cola'ya kaçma, yani 'kola içme' anlamında olmalı çünkü Lipton ice tea içmek de kolaya kaçmak çünkü Lipton ice tea de 'Al bir teneke kutu, aç ve iç' durumunda, tıpkı kola gibi çünkü kolaya kaçmak istemeyen insan çay pişirir ya da demler; çay pişirmek ya da demlemek Lipton ice tea'ye göre de kolaya kaçmamaktır, zoru yapmaktır yani kolaya kaçmamak açısından Lipton ice tea ile cola/kola arasında hiçbir fark yok. Yani Lipton ice tea'nin 'Kolaya kaçma' sözü açık ki kolaya kaçmamak anlamında değil, 'cola/kola içmemek' anlamındadır. Yani mantık açısından Lipton ice tea'nin bu tanıtımı mantıksızlık durumunda.

Yani Lipton ice tea 'Kolaya kaçma' derken kendisi de kolaya kaçmakta.

Konunun bir de 'Haksız rekabet' yönü var çünkü 'Kolaya kaçma' demek 'Cola içme' anlamında ise cola türü içecekleri haksız yere kötülüyor demektir çünkü 'Kolaya kaçma' sözü cola türü içeceklerin zararı üzerine değil, kolaya kaçmamak üzerine kurulu açıkki(açık ki). Ülkemizde televizyonda yalnızca Coca cola ve Pepsi tanıtımları olduğu düşünülürse 'Kolaya kaçma' sözü 'Cola içme' açısından, Coca cola'ya ve Pepsi'ye yöneliklik durumu içerir; Lipton ice tea'nin bu tanıtımının televizyonda başladığı dönemde de, genelde de televizyonda yaygın, en çok, egemen olan cola tanıtımı Coca cola'ya aittir yani bu durumda 'Kolaya kaçma' sözü, genelde 'Cola içme', özelde ise 'Coca cola içme' anlamı uyandırabilir beyinlerde, ancak Lipton 2003'te Pepsi ile Pepsi-Lipton'u kurmuş, yani bu durumda 'Cola içme' durumu Coca cola'ya yönelik olmaktadır büyük olasılıkla.

Yani biri Amerikan şirketi, biri İngiliz şirketi yani bizim için fak etmez, ikisi de sömürgeci ülke şirketi. Bu durumda 'Acaba Amerika ile İngiltere arasında bir savaşım(mücadele) mi başladı?' sorusu akıla gelebilir.

Şimdi gelelim Akp konusuna.

Akp ile Lipton ve Coca cola arasında ne ilgi olabilir?

Düşüncem ki Akp içinde Amerikan kanadı ve İngiliz kanadı olabilir. Neden? Çünkü Akp'nin oldukça barbar, kaba, nezaketsiz bir özelliği varken, Akp'den ayrılıp yeni siyasi parti kuran kişilere baktığımızda oldukça oldukça sakin, medeni, kibar, nazik, saygılı kişiler oldukları görülmekte; yani Akp Amerikan barbarlığı, kabalığı görünümü sergilerken, Akp'den ayrılıp yeni siyasi parti kuranlar İngiliz centilmenlerini andırmaktalar. Ve ilginç ki Akp'den ayrılıp yeni bir siyasi parti kurmak Lipton ice tea'nin colaya karşı savaş açtığı bir döneme denk gelmekte. Akp'deki durumu Amerikan-İngiliz çatışması olarak değerlendirirsek 'Acaba Lipton ile cola çatışması Akp'deki böyle bir çatışmayı tetiklemek için mi yoksa yansıtmak için mi; ve Lipton-cola çatışması ile Akp içi çatışmanın bir ilgisi var mı?' diye de bir soru akıla gelebilir. Yani Lipton ile cola arasında savaşım başlıyor; ve İngiliz centilmenlerini andıran bir üst kitle, Amerikan barbarlığı-kabalığı görünümü sergileyen Akp'den ayrılıyor, yeni bir siyasi parti kuruyor, bence oldukça ilginç ve oldukça şaşırtıcı.

Gerçek Akp ile İngiltere birbirlerine hiç de yabancı değiller çünkü biliyorsunuz Akp'den ayrılan birkaç siyasetçi İngiltere'ye yerleşmişdi, ve İngiltere'de 2019 nisanında Akp başkanı Erdoğan'ın eşine 'World Humanitarian Forum/Dünya İnsaniyet Forumu tarafından 'Change maker/Fark yaratan/Farkındalık yaratanlar' adlı bir ödül verilmişdi, ve daha önce, bir de anımsarsanız(hatırlarsanız) kendini İslamcı, Müslüman, mehdi sanan Adnan Oktar gözaltına alınırken 'Bunun arkasında İngiltere var!' diye bağırmışdı, yani bu durumda İngiltere'nin ülkemizde önemli bir öneme yer sahipliği etmekte olduğu olasılığı düşünülebilir.

Yani 'Kolaya kaçma' sözünün arkasında oldukça zorlu şeyler olabilir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2.9.19/05.31

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020