KADIN CİNAYETLERİ AKP KAPATILMAZSA ÖNLENEMEYEBİLİR

Ülkemizde bir cinayet alanı 'Kadın cinayetleri' diye ayrılmış durumda; sanki baylar(erkekler) insan değilmiş, bayları öldürmek olağanmış gibi. 

Son günlerdeki kadın cinayetlerine bakalım.

31.7.2019 tarihinde Kayseri'de kadın cinayeti, 22.8.2019 tarihinde Konya'da bir kadının öldürülmesi, bir gün sonra 23.8.2019 tarihinde Kırıkkale'de bir kadının öldürülmesi, bir gün sonra 24.8.2019 tarihinde Samsun'da bir kadının öldürülmesi, aynı gün bir de Gaziantep'da yeni doğum yapmış bir kadının üstelik de hastahanede bıçaklanıp öldürülmeye çalışılması.

Bu olaylar arasındaki ortak benzerlik tümünün de kadınlara yönelik olması.

Ancak bir başka ortak benzerlik daha da var: Tümünün belediyesinde de Akp iktidarda.

Yani sanki kadın cinayetleri Akp'nin egemen, iktidar olduğu yerlerde yoğunlaşmış gibi.

Yani bu durumda ileri sürülmesi gereken sav şudur: Kadın cinayetleri ile Akp'nin iktidar olduğu yerler arasında bir ilişki olabilir çünkü bu savın oluşmasına neden olan somut örneklerin bazılarını yukarıda yazdım.

Savın bir de soyut yanı var yani somut yanına destek verecek soyut bir yön. O da Akp'nin Osmanlı'cı olması, Osmanlı hanedanlığı'nı baştaçı etmesi, Osmanlı sultanlarını baştaçı etmesi. Osmanlı hanedanlığı ise bay sultanların kadın eşlerini rahatça öldürtebildikleri; sultanların öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarıni, öz evladlarını bile rahatça öldürtebildikleri bir dünyadır. Örnek ki bir bay sultan 3-4 karısını öldürtmüş yani bir sultan karısını, anasını, babasını, bebekleri, çocukları bile öldürttüğünde hesap soran yok.

Bir de Akp topluma sürekli ayrışma, bölünme, gerilim, gerginlik, düşmanlık, çatışma, kavga, öfke, nefret, kin, hakaret, yandaşlık, tarafçılık, acımasızlık, barbarlık kültürü, laiklik düşmanlığı, bilimsellik düşmanlığı, medenilik düşmanlığı, önüne gelene yumruk-arkasına gelen dirsek atmak kültürü, kabalık kültürü, ilkellik kültürü yayan bir merkez gibi bir görünüm sergilemekte.

Yani Osmanlıcılık ve Akp'nin bu hali belki Akp'nin egemen olduğu yerlerde genelde barbarlığı, vahşeti, özelde ise kadın cinayetlerini teşvik ediyor olabilir; bu incelenmelidir çünkü sorun varsa bilim her durumu, her olasılığı incelemek zorundadır, bilim kimseye yandaşlık yapamaz.

Yani tüm bu veriler ışığında 'Kadın cinayetleri ile Akp iktidarı arasında bir ilişki olduğu' savı incelenmeyi zorunlu yapmaktadır. Bu nedenle katillerin siyasi yandaşlık durumları da incelenmelidir.

Sorunlar çözülmek isteniyorsa önce gerçekler anlaşılmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 27.8.19/05.59


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020