TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASINI SPEKÜLATÖRLER YÖNLENDİRİYOR SAVIM

İdlib'de 34 Türkiye askeri şehid oldu. Ben bunun bir rastlantı olduğunu düşünmüyorum. Sonra da Türkiye ile Rusya arasında uzlaşı sağlandı, İdlib'te ateşkes sağlandı; bunun da rastlantı olduğunu düşünmüyorum.

Üniversitede ekonomi okudum ancak ekonomist olmak ya da bir işe girmek için değil sırf ekonomi bilimini merak ettiğim için; yani ekonomi okudum diye övünmem çünkü üniversitelerde okutulan ekonomi kapitalist ekonomi yani sömürünün ya da zorbalığın mutluluğu ekonomisi zaten. Bu nedenle de kendimi ekonomiye değil felsefeye verdim çünkü anlamıştım ki ülkeler ve dünya ekonomi, üretim ile değil felsefe ile kurtulur ancak; ekonomist Keynes de ‘Her büyük ekonomistin arkasında büyük bir filozof vardır’ demişdi. Bu nedenle ki ülkeye imam-hatipler değil felsefe liseleri açılmalıdır ki felsefeye herşey dahildir zaten ancak felsefe dediğim şey felsefe tarihi, felsefe mazisi, felsefe geyiği, felsefecilerin hayatları, felsefecilerin savları değil ‘UYGULAMALI FELSEFE BİLİMİ’.

Kuramım ki borsanın ve Doların(doların) aylık gırafiklerine(grafiklerine) bakılıp Türkiye’nin başına ileride neler gelebileceği anlaşılabilir tıpkı kan tahlilleri ile, insanların başlarına hastalık olarak ne geldiğinin anlaşılabilmesi gibi. Kuramım ki Borsa gırafikleri ve Dolar gırafikleri de Türkiye’nin kan tahlilleri gibidir.

Sanılır ki önce borsa yükselir ya da düşer, sonra da bunun üzerine senaryo yazılır, örnek ki şu da, bu oldu da borsa yükseldi ya da düştü denilir; bence ise önce senaryo yazılır, borsaya da bu senaryo oynatılır.

İdlib’de 33 Türkiye askeri şehid edildi.

Rusya ‘Türk askerlerinin yerleri bize bildirilmedi’.

Türkiye ‘Türk askerlerinin yerlerini Rusya’ya bildirdik.’

‘Bildirdik’, ‘Bildirmediniz’ kavgası.

Büyük olasılıkla Türkiye de, Rusya da Fetö’cü birilerince oyuna düşürülmüş olabilir çünkü bunu borsa sıpekülatörlerinin(spekülatörlerinin) ve Dolar sıpekülatörlerinin yapması oldukça olanaksız. Büyük olasılıkla bu iki sıpekülatör kesimin içinde Fetö’cüler olabilir.

İdlib’de 33 Türkiye askeri şehid edildiğinde borsa zirvede idi, Dolar ise aşağıdan yükselmekte idi. Açık ki borsanın boşaltılması, Doların da yükseltilmesi için şimdilik sınırlı bir yapay etkiye gereksinim vardı.

Dedim ki ‘Dolar zirvesi olan 6.25’e geldiğinde Türkiye ile Rusya anlaşacak, uzlaşacak ve Dolar(dolar) düşmeye, borsa yükselmeye başlayacak’. Bunu çevremdekilere de söyledim ve gerçekten de öyle oldu.

Belli ki Türkiye’de, dış siyasete egemen iki sıpekülatör kitlesi var: 1- Borsada, 2- Dolarda.

Bunlar ya aynı kitleden oluşan iki kitle ya da birbirleri ile paslaşan, destekleşen iki ayrı kitle.

Bu nedenle yine savım ki şimdi yeni bir zirveye gitmekte olan borsa o zirvesine geldiğinde; yeni bir dibe gitmekte olan Dolar o dibe geldiğinde bu kez daha büyük bir sorun çıkarılacak, ve borsa daha da aşağıya kadar boşaltılacak, Dolar da daha da yukarı doğru yükseltilecek. Bu durum Rusya ile de olabilir, bir başka ülke ile de; hangi durum en yüksek etkiyi sağlayabilecekse o durum ile olacak.

Açık ki tüm bunlar Abd’nin parmağı olmadan da olmaz.

Öteyandan; tam da Fetö’nün siyasi ayağı konusu gündemde tırmanırken aniden İdlib’de 34 Türkiye askeri şehid ediliyor. Rusya ‘Bize haber verilmedi’ diyor, Türkiye ‘Haber verdik’ diyor. Ve Dolar kısa vade dibi 5.45’ten tırmanmaya başlıyor, kısa vade zirvesi olan 6.25-6.30 aralığına geldiğinde de ortalık sütliman oluyor ve Dolar düşmeye, borsa dev adımlarla yükselmeye başlıyor.

Şimdi ise olacak olan şey düşüncem ki birkaç ay içinde ya da yıl sonuna kadar bir süre içinde Dolar 5.80’e inecek ya da oraya bile inmeyecek, olsa olsa 6 Tl’ye inecek, orada da büyük bir sorun çıkarılacak, ve yaz ortasında ya da yaz mevsimi içinde borsa çok düşecek, Dolar da 10 Tl’ye kadar çıkabilecektir. Peki bunun sağlanması için birileri ne yapacak; ya ülke içinde büyük bir sorun çıkaracaklar ya da Türkiye’nin Rusya ya da Avrupa ya da abd ile arasını bozacaklar ya da Türkiye-Suriye savaşı çıkaracak ya da Türkiye-Yunanistan savaşı çıkaracaklardır. Bu durumu yok etmenin tek yolu Muhammedin de, Atatürk’ün de dediği gibi Türkiye’yi bilimsel ve ahlakçı bir sistem yapmaktır.

Yani Türkiye’nin dış siyasetini yalnızca siyasi iktidar egemenliği ve konusu sanmak büyük bir yanlış olacaktır artık bence.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.3.20/10.04

(Öteki yazılarım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)