PROF DR MUSTAFA KARATAŞ ETS TUR İLE UMREYE GÖTÜRÜYORMUŞ

Din başkadır, dini inanç başkadır; din dini tanımlayan Din hadisileri'ni içerir, dini inanç ise keyife bağlıdır; ve şu an dünyada din yok, kendini din sanan dini inançlar var yalnızca; yani şu an dünyada dini tanımlayan bir tanım yani Din hadisileri var yalnızca.

Din yani Din hadisileri insanların ve toplumların kendi kafalarına göre, kendi düşüncelerine göre, kendi kararlarına göre dini anlamalarına olanak vermez çünkü Din hadisileri der ki 'Din bilimdir/ilimdir' ancak dini inançta herkes ve her toplum aynı dini inançı farklı biçimde yorumlayabilir ve uygulayabilir; yani nasıl ki örnek ki fizik bilimi, kimya bilimi, tıp bilimi, bilgisayar bilimi dünyanın her ülkesinde aynıdır, din de dünyanın heryeri için aynıdır.

Dini tanımlayan Din hadisileri bilinmeyince dini inanç konusunda işler kolaylaşır ancak ortaya mantıksızlıklar ve tutarsızlıklar çıkar oysa bir bilim olan din mantıksızlığı ve tutarsızlığı dışlar.

Dini tanımlayan Din hadisileri'nin bilinmemesi; kendini dinli sanan ülkelerde bile zinanın, fuhuşun, eşcinselliğin, çıplaklığın, ahlaka aykırı modanın, ahlaka aykırı herşeyin serbest olmasına kadar gidebilir.

Din hadisileri'ne aykırı olmanın bir örneği de Ets tur adlı bir turizım(turizm) şirketinin internetteki bir tanıtımında(reklamında) ortaya çıkmış. Tanıtımda deniliyor ki 'Prof dr Mustafa Karataş eşliğinde umreye gidiyoruz'. Mustafa Karataş kim; ilahiyatçı yani İslam ilahiyatçısı, İslam akademisyeni. Ets tur kim? Herkesin içinde bikinili, mayolu yani sütyen-külotlu bulunmayı içeren akıldışı, ahlakdışı bir turizım anlayışının, dünyasının şirketi ki bu şirketin sahibi bir de Turizm bakanı yapıldı Cumhurbaşkanlı hükümet sistemi denilen tuhaf hükümet sisteminde yani belli ki Akp'ci yani biryandan(bir yandan) da bikini, mayo ile Akp'nin yanyana, kolkola gelmesi.

Peki dini tanımlayan Din hadisileri ne diyor? 'Din ahlaktır, edebtir, utanmaktır, hayadır; bunlar yoksa din de olmaz' diyor.

Ve Mustafa Karataş; bikinili, mayolu reklamlar veren; bikinili, mayolu bir dünyaya hizmet eden bir şirket ile Müslümanları umreye götürüyor.

Din hadisileri bir de şunu der: 'Din bilimdir/ilimdir; bilim yoksa din de olmaz'. Ve bilim mantık ve tutarlılıktır. Hani bu olayda mantık ve tutarlılık? Hem 'Müslümanım' diyeceksin hem de dine aykırı işler yapan bir şirketle hem umreye gideceksin hem de Müslümanları umreye götüreceksin; bunun nesi, neresi mantık ve tutarlılık; ve ahlak, edeb, utanmak; yani din ya da dinlilik?

Kusura bakmayın; o umreniz hiçbir işe yaramaz çünkü dine aykırılık içermekte; kusura bakmayın, pılajcının(plajcının) otobüsü ile hacca, umreye gidilmez.

Ve Din hadisileri'nin bir özeti de şu: Dine aykırı olan şey İslam'a da, Müslümanlığa da aykırıdır.

Bakın internete, televizyona; Ets tur'un bikinili mayolu birçok reklamı var; reklamını yaptığı otellere bakın, alayında bikinili, mayolu pılajlar(plajlar), otel havuzuları(havuzları) var.

Din akademisyen olmak değil; dini tanımlayan Din hadisileri'ne uymaktır yoksa Din hadisileri yani din sultanlarla düşüpkalkan(düşüp kalkan), keyif süren alimleri, alimeleri bile dışlar ancak dinsiz de olsalar insanlığa büyük hizmetler etmiş dinsizlere değer verir.

Gerçek ki gittiğiniz yön Din hadisileri'nin yönü değilse dine gitmiyorsunuz demektir. Sonra da işte böyle; hem bikinilileri, mayoluları taşıyan otobüslerle, şirketler hem türbanlıları, tesettürlüleri, umreye gidecek olanları, hacca gidecek olanları taşır.

Dinli olmak kendini  özel sektöre yani kapitalizıma(kapitalizme) ve siyasete alet etmemeyi yani kullandırmamayı da zorunlu kılar yoksa ben de bilirdim reklamlarda oynamayı ya da bir siyasi partiden aday olmayı.

Ets tur'u onurlandırmış, gururlandırmış oldun yani bikinili, mayolu reklamlar yapan, ve bikinili, mayolu otellere çalışan bir şirketi; günah olarak bu günah sana yeter.

Ve bu adam 2019 mayısında bir televizyon kanalında kendisine 'Camiye dolar bağışı yaptım, dolar arttıkça sevap artar mı?' diye soran bir izleyicisine 'Evet artar, döviz arttıkça sevap artar' yanıtını veren biri. Soranın mantığı sevabı yani dini Dolar(dolar) kuruna yani otomatiğe bağlamakta; yanıt(cevab/cevap) verenin mantığı da din ile paranın ilgisiz, alakasız olduğunu anlamamakta. Yani birileri de diyebilir ki 'Tüh ben de bağışımı tl yerine dolar ile yapaydım, bak şimdi sevabım otomatik olarak, tıkır tıkır, kendiliğinden artacaktı'.

Sonra bana hiç dinden imandan söz etme.

Paranın kimde olup olmadığı belli olmaz ancak dinin kimde olup olmadığı Din hadisileri ile hemen belli olur çünkü Din hadisileri hem dinin tanımıdır gem göstergeçidir(göstergecidir) hem şifresidir

Bak kardeşim; ne dine aykırı dünya, sektör içindeki Ets tur'a keyfi olarak, gönüllü olarak binmek dine uygundur ne de öyle bir şirketin otobüsüne keyfi, gönüllü olarak binmek, ve üstelik de öyle bir şirketin reklamını yapandan din öğrenmeye kalmak dine uygundur.

Zaten 'devlet bekası' için bile olsa; öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını, karılarını bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı hanedanlığı'nı savunmak da, onu savunan Akp yandaşı olmak da dine ve Türklüğe aykırıdır. Hele ki ortalıkta sütyen-külotla dolaşanlarla iş yapanlarla iş yapmak hepten dine ve Türklüğe aykırıdır.

Önce hale bak, sonra hayale bak; önce kişideki hale bak, sonra kişideki dine bak.

Adam da haklı çünkü şu an dünyanın hiçbiryerinde; din diye, dini tanımlayan Din hadisileri öğretilmiyor; herkes kendi inançına, kendi geleneğine, kendi töresine göre birşeyler öğretiyor din diye ancak dünyanın hiçbiryerinde fizik bilimi, kimya bilimi, matematik bilimi, tıp bilimi diye hiçkimse kendi kafasına göre şeyler öğretemez, ve din de Din hadisileri ile bilimdir artık yani insanlar, toplumlar, insanlık dini inançlarda değil Din hadisileri'nde toplanmak zorundalar din istiyorlarsa, dinli olmak istiyorlarsa, dini savunuyorlarsa.

Yani kardeşim; hem dinliyim deyip hem de dine aykırı işlerin, şirketlerin reklamını yapamazsın.

Akp'ci olmak ne dinli yapar ne aklar.

Dine aykırı bir şirketin reklamını yaptın, rantını sağladın; hepsi bu işte; yani yaptığının dini açıdan hiçbir anlamı, değeri yok. Doğru şeyler; doğru şeyler ile ve doğru biçimde yapılmalıdır yoksa doğru yanlış olur.

Dini tanımlayan Din hadisileri'ni öğren; dini öğren, dünyaya yeniden gel, gerçek dünyaya gel, dinin gerçek tanımına git.

Pılajlara, otel havuzularına çıplak taşıyanlarla ne din olur ne Türklük olur ne de hacca, umreye gidilir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 13.8.19/00.07


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020