TÜBİTAK'IN TELESKOPLARI VE FİLTRESİZ TERMİK SANTRALLAR

Akp'nin Rabia işaretinde eksik olan şeylerden biri bilim, biri ahlak bence ki sağlık da bilime dahil zaten. Yani dünya dörde sığmıyor, en azından altılamak gerekli.

Tuhaf ki adaletten ve kalkınmadan söz eden Akp toplum sağlığı konusunda hiç de adalet ve kalkınma göstermemiş. Örnek ki ülkemizde filtresiz termik yani kömürlü elektırik(elektrik) santralları(santrelleri) varmış, çevrelerine bulut bulut kurumlu is yayan, çevrelerini tam bir duman altı yapan. Akp iktidarı onlara filtre takılmasını sürekli erteliyormuş. Yine ertelenecekti, ertelenmesi karar alındı ancak iyi ki cumhurbaşkanı veto etti. Anlaşılan ki Erdoğan'ın çevresinde, ondan habersiz iş yapmaya çalışan bir çevre de var.

İyi de filtresiz termik santrallara filtre takılmasının uzatılmasına ait daha önceki kararları cumhurbaşkanı neden veto etmemiş?

Termik santral baca dumanları; insanları kanser yapan, evcil hayvanlara bile zarar veren; çevreye bile zarar veren.

Filtresiz termik santrallar konusunda halk sağlığı konusunda bugüne kadar gerekli duyarlılık ve ilgi gösterilmemiş olmasına karşın tuhaf birşey olmuş; Tübitak'ın gözlemevi teleskoplarına zarar veriyor diye, bir mermer ocağı hemen kapatılmış.

Yani düşünün; çevrelerindeki halkların sağlıklarına zarar veren filtresiz termik santrallara filtre takılmıyor ancak Tübitak'ın teleskoplarının merceklerini tozla kaplıyor diye bir mermer ocağı hemen kapatılıyor.

Yani bu bebeklerin çocukların, hastaların, yaşlıların, gençlerin, halkların Tübitak'ın teleskoplarının mercekleri kadar değeri olmasın mı?

Yani bebeklerin çocukların, hastaların, yaşlıların, gençlerin halkın akciğerleri kömürle kaplanırken sorun yok, Tübitak'ın mercekleri tozla kaplanırsa sorun, öyle mi?

Açık ki Türkiye'de birşeyler yanlış ve kötü gidiyor. Zaten öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını bile öldürtmekten çekinmeyip Türklüğe de, İslamiyet'e de aykırı davranmış Osmanlı hanedanlığı devletini baştaçı eden bir mantığın doğru ve iyi bir dünya ya da ülke kurması olanaklı da, mantıklı da olmaz.

Gördük işte; hem dört çocuk istiyorlar hem de bebeklere ve çocuklara zorunlu sağlık aşısılarını zorunlu olmaktan çıkardılar; peki aşılanmazlarsa o bebekler ve çocuklar nasıl hayatta kalacaklar?

Yani açık ki mantıksızlık ya da bilime aykırılık Akp'nin göbekadı(göbek adı) oysa Muhammed de, Atatürk de 'Önce ilim(bilim) dedi.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.12.19/00.35


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
Pandemi, seni mi zihnini mi esir aldı? Sağlık 16.01.2021
Teknik Düşünceler 27- FETTÖ 4.0- MikroPiyolojik İncelemeler Sağlık 13.01.2021
MS Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi Sağlık 30.12.2020
Teknik Düşünceler 21- Topal Sağlık 12.12.2020