MİLLİ PİYANGO HARAM DEYİP 20 BİN TL TESELLİ İKRAMİYESİNİ YAKMAK

Din diye toplumlara dini tanımlayan Din hadisileri değil; Din hadisileri'ne aykırı şeyler ve hurafeler öğretiliyor. Oysa dini tanımlayan Din hadisileri diyor ki 'Din hadisileri yoksa din de yoktur'.

Milli piyango'nun 2019 aralık yani 2020 yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi bir numara ile yitiren kişi 20 bin Tl teselli ikramiyesi kazanmış, ve 'Milli piyango haram' diye bileti yakmış; gereksinimi olan bir garibana, yoksula, kimseye vermek yerine. Yani adam bu yoksullukta, işsizlikte 20 bin Tl'yi yakıyor yani israf ediyor, bir yoksula vermek yerine. Sonra da dinden imandan, haramdan söz ediyor. Haram ise neden Milli piyango bileti aldın? Kendi sözlerinden de anlaşılmakta ki bileti ustası yaktırmış, 'Haram diye' yani ustası bu kişi üzerinde açık ki tehdit ve baskı oluşturmuş çünkü bileti yakmasa büyük olasılıkla işten çıkarabilirdi. Peki ustası o kadar delikanlı ise biletin parasını işçiye vermiş mi?

Dini tanımlayan Din hadisileri'ni çok biliyorlar ya; hemen fetva vermişler 'Milli piyango haram' diye. Acaba 'Haram' diye sigara da içmiyorlar mı?

Genelevleri, sütyen-külot pılajları(plajları), mini şort diye külotla ortalıkta dolaşmak serbestliği olan; sıtriptiz(striptiz) kulübülerinin, barların, pavyonların, gecekulübülerinin serbest olduğu bir ülkede yaşamak ve para kazanmak haram değil mi acaba?

Zinayı suç olmaktan çıkaran, eşcinsel evliliğe bile izin veren bir siyasi iktidara oy vermek haram değil mi acaba?

Öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını bile öldürtmekten çekinmeyen; nefs ve israf içinde yaşamış Osmanlı hanedanlığı'nı baştaçı eden bir siyasi iktidara oy vermek haram değil mi acaba?

Ortalıkta sütyen-külot dolaşan sözde sanatçıları, sözde ünlüleri cumhurbaşkanlığı makamına davet eden bir siyasi iktidara oy vermek haram değil mi acaba?

Peki bir devlet başkanının, ülke yöneten bir insanın tarafsızlık içinde olmak yerine siyasi yandaşlık içinde olması, ve böyle bir siyasi iktidara oy vermek haram değil mi?

Türkiye'yi yolsuzlukta ve işçi ölümlü iş kazasılarında Avrupa birincisi yapan; yolsuzluk, adaletsizlik, yandaşlık ve israf ile anılan bir siyasi iktidara oy vermek haram değil mi acaba?

Bursa'daki Zeki Müren lisesi haram değil mi acaba; çünkü eşcinsellik, tıravestilik(travestilik) gbi şeyler dine aykırı da.

Peki büyük ikramiye çıkmış olsaydı bileti yine yakacak mıydı?

Bak ey mantıksızlık ve ey vicdansızlık; 'Param yok' diye insanlar intihar ediyor ülkede; sense 20 bin Tl'yi yakıyorsun. Sonra da dinden imandan söz ediyorsun; asıl bu senin yaptığın dine aykırıdır. Parasız, aç, yoksul insanlar varken bir de sırıtıp 20 bin Tl'yi yakıyorsun. Bak daha geçen gün 'Param da yok, gidecek yerim de' diye gencecik bir üniversite öğrencisi genç kız intihar etti. Dilerim 1 Tl'ye bile muhtaç olduğun günleri görürsün; dilerim 1 Tl'ye bile muhtaç ölür gidersin.

Açık ki durum büyük bir mantıksızlık, ve çalışan üzerinde işveren baskısı kokmakta çünkü bileti yakan kişi 'Yakmamı patronum istedi' demiş yani yakmasa işten çıkarılacak mıydı yoksa çünkü bileti işçinin kendisi isteyerek satın aldığına göre?

Dinin ne olduğunu öğrenmek için önce Din hadisileri'ni öğreneceksin; dine neyin aykırı olup olmadığını öğrenmek için Din hadisileri'ni öğreneceksin.

Din dini tanımlayan Din hadisileri'dir yani önce bilimdir; cehaletin ve nefsin algıları ve sanıları toplamı değil.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.1.20/01.27


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020