NECİP AKAR'A SAYGILARIMLA

Necip Akar; O'nu ilk kez çocukluğumda tanıdım Gripin nedeniyle; ninemin her gün, dışını atıp yalnızca içini, tozunu içdiği(içtiği), avuçuna(avucuna) döküp. Ve bir de belleğimde kalan şey, 'İçindekiler' bölümünde yazan 'Kinin' yazısı idi. Evet bir zamanlar Gripin adlı ağrı kesici ve ateş düşürücü kaşe ilaçın(ilacın) içinde yalnızca parasetamol değil kinin de vardı yani demek ki sıtma o zamanlar ülkemizin de sorunlarından biriymiş.

Necip Akar 1904, Gaziantep, Nizip doğumlu; 1957'de de İstanbul'da, dünyadan ayrılmış.

Yıl 1935. Gaziantep'in Nizip ilçesinden bir insan 1924 yılında Eczacılık okulu'nu bitiriyor ve bir süre bir eczahanede çalışıyor ve orada ilaç, diş macunu, kırem(krem) yapımı konularında bilgileniyor ve daha sonra da ağabeyi Cemil Akar ile 'Şampuan Cemil', 'Necip diş macunu' ki daha sonra 'Radyolin' adını almış, 'Necipbey kremi' gibi kimya ürünlerini üretmiş. 1935 yılında ise, Türkiye'yi saran gırip(grip) salgınına karşı 'Gripin' adlı ağrı kesici ve ateş düşürücü, kinin katkılı kaşe ilaçı çıkardı ve Gripin Türkiye'de satış rekoru kırmış; ve kininli Gripin toplumda öyle tuttu ki, Gripin olmayan ev, içinde Gripin içilmeyen ev öylesine kalmadı ki, Gripin yabancı ağrı kesici haplar karşısında öylesine üstün geldi ki 1968'lerde birileri toplumu Gripin'nden soğutmak için 'Gripin içmeyin, Yahudiler Müslümanları öldürmek için içlerine kırık jilet parçaları katıyor' yalanını çıkarmış. Daha sonra, Türkiye'deki ilk yerli sabun olan 'Puro'yu üretmiş ve bu sabunun küçük örneklerini İstanbul'a küçük bir uçakla atıp tanıtımını)reklamını) yapmış. Bugün kendi adını taşıyan 'Necip Akar holding' adlı bir şirket var ve bu şirket yine ilaç, kimya başta olmak üzere turizim(turizm) işleri de yapıyor.

İyi düşünün: Yıl 1924-1935. Gaziantep'li, Nizip'li bir genç. Okuduğu okulun adı fakülte bile değil 'Okul'. Ve bu insan bir eczahane açıp köşeyi dönmeyi değil ülkesine, halkına bu alanda üretim yapıp katkıda bulunmayı seçiyor ve başarıyor. Bugün ülkemizde sayısız üniversite okumuş insan ve milyonları olan sayısız insan var; ne yapıyorlar? 

Bence Necip Akar hem bu ülkeye hem de bu ülkenin insanına örnek olması gereken bir insan.

Yalnız şu konuya çok üzüldüm: Necip Akar holding'in internet sitesinde 'Misyonumuz', 'Vizyonumuz' yazıyor, Türkçeleri yerine. Ben bunu Necip Akar gibi özgün bir Anadolu insanının ansına hiç yakıştıramadım. Sanırım ardılları O'nun Anadolu ruhunu ve bu ülkenin özgün, özel ruhunu okumayı pek başaramamışlar.

Necdet Gürçiftçi
İnternetde yayınlandığı zaman: 22.1.15/08.00

(Öteki yazılarım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)