BOŞANMADA 'BOŞ OL'UN MANTIKSIZLIĞI SAVIM

Koca, karısına üç kez 'Boş ol' dediğinde boşanmanın gerçekleştiğini ileri sürenler var.

Mantık bilimi ya da bilim ile düşünelim: 

Bu durumda bayanlara üç kez 'Dolu ol, dolu ol, dolu ol' denildiğinde bunun denildiği bayanın da bunu diyen bayla doğrudan evlililiğinin gerçekleşmesi gerekir, mantık bilimine göre.

'Bunlar farklı şeyler' denilemez çünkü ikisi de bayanların iradesileri(iradeleri) dışında gerçekleşmektedir yani boşanılan kadın razı değilse boşanmaya, boşanmma iradesi dışında ve iradesine aykırı gerçekleşiyor demektir; 'Dolu ol' ile evlenmede de evlilik bayanın iradesi dışında ve belki de iradesine aykırı olarak da gerçekleşmektedir.

Demek ki İslamiyet'in mantıklı düşünen, bilimsel insanlara gereksinimi var; İslam dünyasının Batı dünyasına göre bilimde ve teknolojide geriliğinin temel nedeni de bu bence; ve 'Alimler peyganberlerin varisleridir, bilim/ilim Çin'de de olsa gidip öğrenin, bilim yoksa din de olmaz, alimin uykusu bile cahilin ibadetinden üstündür, dinsiz de olsalar alimlerin yeri Cennet'tir' hadislerinin de, bu hadislere aykırı olarak Akp'ci bir üniversite rektörünün 'Bize cahil nesil lazım' demesnin de, bir Diyanet'çi yazarın da 'Kıyaslama yapmayı bilmeyen nesil yetiştirmeliyiz' demesinin de nedeni budur.

Evet, hadis 'Din bilimdir, bilim yoksa din de yoktur' diyor; bilim demek te mantık demektir. Öyle ise mantık olmayan yerde din de yok demektir. Ve açık ki İslam dünyasının 21. yüzyılda bile Batı dünyasının gerisinde kalmasının temel, asıl nedeni budur; ve durumun böyle sürmesini isteyen siyasetçiler ve hükümdarlardır. Öyle ise siyasete ve hükümdarlığa son; dine yani bilime yani mantığa yani kıyas yapmaya özgürlük.

Gerçek ki İbrahim(Abraham) da, Musa(Mose) da, İsa(Jesus) da, Muhammed de var olan toplumlarına göre bilim yani mantık yani kıyas üstünlüğüdür. Yani açık ki bilime yani mantığa yani kıyasa karşı olmak dine ve peygamberlere karşı olmaktır.

Ve ülkemize bakalım: Genelevler var, sütyen--külot çıplak pılajlar(plajlar) var, eşcinsellik serbestliği var, eşcinsel evlilik serbestliği var yani Diyanet'i, okullarda din dersi dersi olan devlet/hükümet/siyasi iktidar/siyasi parti/siyaset eşcinsellerin nikahlarını yapıyor,  sıtriptiz(striptiz) kulübüleri(kulüpleri) var, sex shoplar var, barlar var, pavyonlar var, gecekulübüleri var, bay-bayan karışık masaj salonuları(salonları) var, bay-bayan karışık sıpor salonuları var, akıldışı-ahlakdışı moda serbestliği var; demek ki dinden ve perygamberlerin yolundan ayrılık var, ve tüm bunlara izin veren siyaset yani hükümdarlık türü var.

Yani açık ki ne 'Boş ol' ile boşanılmalıdır, ne de 'Dolu ol' ile evlenilmelidir; herşey dini tanımlayan Din hadisileri'ne, felsefeye, bilime, mantığa göre olmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 2019/TEMMUZ


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020