KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ YORUMUM

Bence eğitim devletin elinde, devlet de felsefenin, bilimin ve dini tanımlayan Din hadisileri'nin elinde olmalıdır çünkü eğitim, hele ki üniversite özel sektörün yani kapitalistlerin yani kendilerini felsefeye, bilime, insanlığa değil de ailelerine, soylarına soplarına, para kazanmaya ve nefs içinde yaşamaya yani hükümdar gibi yaşamaya adamış insanların yani amaçları düşünür(filozof), alim, alime, bilge, bilimci, aydın olmak istemeyen insanların yapabilecekleri, başarabilebilecekleri, becerebilecekleri birkonu(bir konu) değildir.

Ben üniversite seçecek olsam önce üniversitenin Türkçe durumuna, üniversitedeki giyimlerindeki ahlak durumuna yani üniversitenin ahlaka yaklaşımına bakardım.

Türkiye'deki devlet üniversitesileri(üniversiteleri) de dahil, üniversiteler konusunda, yalnızca internetteki sitelerini ve tanıtımlarını göz önüne(gözönüne) alıp, düşünmek bilimi yani felsefe açısından incelemelerimi, düşüncelerimi, yorumlarımı yazacağım biryazı(bir yazı.) dizisi başlatdım(başlattım). 

İnternette tanıtımı(reklamı) karşıma önce çıkan 'Kadir Has üniversitesi' de birrastlantı(bir rastlantı) olarak bu yazı dizimin ilk üniversitesi oldu.

Kadir Has üniversitesi internet sitesinin 'Kadir Has hakkında' bölümünü okuduğumda ilk düşündüğüm şey; Kadir Has'ın babası olan Nuri Has'ın 1920 yılında, yani ülke daha henüz büyük bir Kurtuluş savaşı'ndan çıkmış durumda iken Nuri Has'ın nasıl zengin birkişi(bir kişi) durumunda olduğu oldu; düşünün ki 1920-1921'de Adana'da birçok fabrikası ve ticari kuruluşu varmış. Madem ki üniversiteden söz ediyoruz; bu gerçekten, bilimsel açıdan ilgi çeken birkonu(bir konu); düşünün ki Nuri Has, Akbank'ın da kurucusuları(kurucuları) arasında. Nuri Has'ın oğlu(oğlu) Kadir Has ise 1960'larda Mercedes otobüs ve kamyon fabrikasını ve Türkiye'deki ilk Coca Cola fabrikasını kurmuş, Fıransız(Fransız) Michelin araba lastiklerinin bayiliğini almış. Yani önce, Kurtuluş savaşı'ndan daha yeni çıkmış birülkede büyük, dev birzenginlik(bir zenginlik); ve ardından, Alman Mercedes'in, Amerikan Coca Cola'nın, Fıransız(Fransız) Michelin lastiklerinin yani yabancı şirketlerin temcilciliklerini almaya koşmak yani eczacılık fakültesi mezunu Necip Akar'ın1925-1931 yılları arasında yapdığı(yaptığı) gibi yerli şampuan, yerli kırem(krem), yerli diş macunu, Gripin yani yerli ilaç fabrikası açmak falan da değil. Yani ben bu üniversiteyi incelerken, bu üniversitenin internet sitesindeki bu bilgiler üzerine bu konuya ilgi duymadan edemedim, üniversite dünyası, bilim açısından gerçekten çok ilginç birkonu(bir konu). 1997'de kendi adını verdiği birüniversite(bir üniversite) açıyor; ve hemen, 1997 yılında, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Kadir Has'a 'Devlet üstün hizmet madalyası', 1997’de Marmara Üniversitesi ve KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi, 1998’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 1999’da Erciyes Üniversitesi tarafından Fahri Doktora beratları veriliyor, neden; yoksa ülkeye Mercedes'i, Coca Cola'yı, Michelin'i; Alman'ı, Amerikan'ı, Fıransızı soktuğu için olabilir mi acaba? Ve acaba Necip Akar'a 'Devlet üstün madalyası' veren biri neden yok; düşünün ki ülkenin sıtmanın pençesinde kıvrandığı yıllarda, kinin katkılı Gripin'i üretip sıtmaya karşı büyük birzafer(bir zafer) kazanılmasını sağlıyor, kininli Gripin toplumda öyle çok tutuluyor ki, yabancı ağrı kesici haplara karşı öylesine büyük birzafer(bir zafer) kazanıyor ki 1968'lerde birileri toplumu Gripin'nden soğutmak için 'Gripin içmeyin, Yahudiler Müslümanları öldürmek için içlerine kırık jilet parçaları katıyor' yalanını çıkarmış; ve bu insana 'Devlet üstün madalyası' veren yok; ve tuhaf ki Gripin'in eşdeğeri olan ağrı kesiciler doktor reçetelerine yazılıyorken Gripin reçetelere hiç yazılmıyor. Yani daha bu üniversiteyi incelemeden, tarihi bilim yani üniversite açısından, incelenmesi gereken çok gilginç birkonu(bir konu).

Ve bu üniversitenin internet sitesinde, 'Kadir Has' adlı bölümde, 'Kadir Has vatan borcunu ödemek için kendini eğitim alanında hayır işlerine verdi' deniliyor. Ya bu üniversitenin Türkçe ile ilgili birsorunu(bir sorunu) var ya da Kadir Has askerlik yapmamış; çünkü öncelikle 'hayır işleri' değil, 'Hayr işleri' olacak çünkü 'hayır' demek 'kabul etmemek' demektir, 'hayr' demek 'iyilik' demektir, ve bu ülkede 'vatan borcu' hayr işleri ile değil askerlik ile ödenir yani bu durumda ya Kadir Has'ın askerlik yapmadığı ileri sürülmüş olunur ya da 'vatan borcu' değil 'ülkeye borcunu' yazılmalıdır. Bu ülkede, benim açımdan, doğru öğrenim, doğru eğitim, doğru okul, doğru üniversite demek; önce Türkçe, felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri demektir yani ben bu ülkede öğrenimde, eğitimde, okulda, üniversitede önce bunları ararım, önce bunları isterim.

Şimdi gelelim, üniversitenin kendisinin incelenmesine.

Bu açıdan dikkatimi çeken ilk konu ise daha yeni Türkiye'ye sokulmuş olmasına karşın, bu üniversitenin 'Vizyon-Misyon-Değerler' bölümünde, 'Vizyon, misyon' sözcüklerinin bu üniversitenin internet sitesine yerleşmiş olması, Türkçeleri yokmuş gibi; yani üniversite olacaksak bilimsel, bilimsel olacaksak tutarlı, tutarlı olacaksak mantıklı olmalıyız. Yani bu üniversitenin bilimselliği konusunda ilk çıtırtıları, çatırtıları Türkçe açısından aldım, üzülerek, acı içinde.

Bu bölüme bakmayı sürdürelim.

'Standart, personel, kapasite, alternatif, rasyonel' gibi Batıcaya ait yabancı sözcükler var; Doğucaya ait sözcükler daha çok.  Bu bölümde önemli birmantık(bir mantık) yanlışı yapılmış ve 'Üniversitemiz cinsiyet ayrımı gözetmez' denilmesine karşın 'insanlık' yerine 'insanoğlu' yazılmış.

Başka birbölümde(bir bölümde) başlıkta 'Direktörlüğü, proje, transfer ofisi, koordinatör, problem, kalite, kulüp, inovatif, program, workshop, profesyonel, model, döküman' gibi Batıca sözcükler yazıyor.

Daha sonra; üniversitenin internet sitesinde şu başlık dikkatimi çekdi: 'Kadir Has üniversitesi: Endüstri ve düşüncenin gelişimi'. 'Vizyon, misyon' diyor ancak 'endüstri' yerine 'sanayi' olsun demiyor. 'Endüstri'nin yani 'özel sektörün' yani kapitalizımın(kapitalizmin) yani sömürünün gelişimi de, 'düşüncenin gelişimi'ni anlamak zor çünkü açık ki siyasetçilerden de, kapitalistlerden de felsefeye ve bilime kendilerini adamalarını bekleyemeyiz; yani 'düşüncenin gelişimi' büyük olasılıkla 'Kapitalist yandaşlığı ve yabancı hayranlığı' yani felsefeden ve bilimden yani doğru yani bilimsel insanlıktan uzaklaşmak, bilgili ancak mantık olarak cehalet ve özel hayat olarak nefs içindeki insanlık türüne yönelmek olabilir yani üniversite kavramına yani bilim kavramına aykırı şeyler.

Kuşkusuz ki bunlardan daha çok beni ürperten başka şeyler de var. Örnek ki 'Öğrenci kulüpleri' bölümünde 'Erasmus kulübü, Ieee kulübü, Gaming kulübü, Uni socia club, Has riders, Inovativ liderler kulübü' ve daha birçok Batıca isimli kulüpler var üniversitede. Erasmus'u ve Ieee'yi Kadir Has üniversitesi kurmamış yani Batı kuruluşları ancak bu tür şeylere öğrencilerde yabancı hayranlığı, yabancı bağımlılığı yaratacağı için karşıyım; ancak acı ki Batıca sözcüklü 'Uni socia kulüb', 'Gaming kulübü', 'Inovativ liderler kulübü' ve 'Has riders' motosikler kulübü Kadis Has üniversitesi öğrencisilerince(öğrencilerince) kurulmuş yani Kadir Has üniversitesi buna izin vermiş; yani yabancı bursların baştaçı edildiği biryerde açık ki yabancı sözcükler de baştaçı edilir.

Öğrenci giyimlerine baktım; sitedeki fotoğraflardan, öğrencilerde ahlaka aykırı, moda kölesi giyimler pek göremedim. Ancak 'Yeni eğitim modeli' bölümünde yalnızca bayan öğrencilerin olduğu birfotoğrafın(bir fotoğrafın) kullanılmış olması, ve öteki bayan öğrencilerin, başları eğik önlerine, işlerine bakarlarken öndeki bayanın ekrana sanki güzelliğini göstermek ya da sanki alime değil sinema oyuncusu olmak istermiş gibi bakar durumda olması hoşuma gitmedi.

Üniversitede bir de 'Dans festivali' varmış, yani genelde eğitimde, özelde ise üniversitede hiç olmaması gereken şeylerden biri çünkü hem üniversite dansöz yetiştirme yeri değil düşünür, alim, alime, bilge, bilimci yetiştirme yeri hem de dans demek cehalet, nefs, ilkellik, barbarlık yani bilime, üniversiteye, düşünürlüğe, alimliğe, alimeliğe, bilgeliğe aykırı şey demektir yani düşünün ki üniversite denilen yerde hoplanıpzıplanıyor(hoplanıp zıplanıyor).

Kadir has üniversitesi'nde bir de 'spor' varmış yani yine üniversitede olmaması ereken şeylerden biri çünkü üniversite sıporcu(sporcu) yetiştirme yeri değil, düşünür, alim, alime, bilge, bilimci yetiştirme yeridir. Sıpor denilen şey gençlere, hele ki öğrncilere özgür birşey değil, yaşlılara özgür birşey olmalıdır; öğrenci gençliğin dikkati felsefeden, bilimden, düşünmekten, teknoloji üretmekten, kitaplardan başka konulara, alanlara çekilmemelidir.

'Yeni eğitim modeli'ni okudum; 'Günümüzde üniversite, öğrencinin evrensel değerlerle bezenip, zamanın gerektirdiği tüm yetkinliklerle donatılıp, özgür bir bireye dönüştürüldüğü entelektüel bir yer olmalıdır' diyor; yani felsefel, bilimsel olmayan, üniversiteyi tanımlamayan yuvarlaklaflar(yuvarlak laflar) ki bu sözler lisede de söylenilebilir, anaokulunda da; oysa üniversite demek felsefe tarihinin değil felsefe bilimi, bilim, ahlak, vicdan, merhamet, dürüstlük, nefssizlik, inziva, dünyayıaşmışlık(dünyayı aşmışlık), düşünürlük(filozofluk), alimlik, alimelik, bilgelik öğretilen yer olmalıdır yani üniversite ayaklıkütüphane(ayaklı kütüphane), bilgiküpü(bilgi küpü) değil, düşünür, alim, alime, bilge yetiştirmelidir, yaratmalıdır yani üniversite 'birey' değil, düşünür, alim, alime, bilge yaratmalıdır; demek ki özel sektörün yani kapitalizımın(kapitalizmin) genelde eğitime, özelde ise üniversiteye yaklışımı da ancak bu kadar olabiliyor; zaten aynı bölümde 'Akademisyenlerden öğrencilere, sektör temsilcilerinden mezunlarımıza kadar tüm paydaşlarımızla görüşerek Kadir has üniversitesi evrensel değerler ve yetkinlikler dökümanını ortaya çıkardık' diyor, yani özel sektör yani kapitalistler ve öğrenciler düşünür, alim, alime, bilge, bilimci mi; üniversite öğrencisi demek henüz lise mezunu demektir; sektör kim, açık ki kapitalistler yani amaçları felsefe, bilim, bilimsellik, mantık değil cepleri olan insanlar; yani neden felsefecilerle, düşünürlerle, alimlerle, alimlerle, bilgelerle görüşmedin, belki de bunlar ülkemizde olmadığı için olabilir; yani felsefel açıdan bu 'Yeni eğitim modeli' denilen şey genelde üniversiteyi, özelde ise Kadir Has üniversitesi'ni daha en başta cehalete ve özel sektöre teslim etmek demektir; bana gelseydin derdim ki 'Üniversite demek felsefe, bilim, ahlak, nefssizlik, inziva, düşünürlük, alimlik, alimelik, bilgelik demektir'. Yani bu durumda açık ki Kadir Has üniversitesi Türkiye'ye düşünür, alim, alime, bilge yetirştirmek için değil de özel sektöre yani kapitalistlere eleman yetiştirmek gibi durmakta, görünmekte, izlenim burakmakta; oldu olacak, sanatçıları ve sıporcuları(sporcuları) da çağırsaydınız bari, 'Yeni eğitim modeli'nizi oluşturmak için; öğrencilere bakın ki yabancı kulüpler kuruyorlar yani açık ki yabancı hayranlığı içindeler ki zaten Kadis Has üniversitesi'nin internet sitesinin 'Etkinlikler adlı bölümünde, İtalya&Amerika'da yüksek lisans semineri bölümü de var, ve 'Amerika'da' değil 'Abd'de olmalı çünkü Amerika birkıta(bir kıta) adı; 'Etkinlikler' adlı bölümde bir de 'Kadir Has anma ve ödül töreni' var yani üniversitenin asıl amaçının(amacının) düşünür, alim, alime, bilge, bilimci, aydın yetiştirmek değil özel sektöre eleman yetiştirmek, yabancı hayranlığına birey yetiştirmek ve Kadir Has'ın isimini yaşatmak olduğu olasılığı büyük olasılık kazanıyor yani gerçekte bu 'Kadir Has'ı anma ve ödül etkinliği' Kadir Has'ı yani birkapitalisti(bir kapitalisti) genelde eğitime, özelde üniversiteye, daha özelde ise Kadir Has üniversitesi öğrencisilerine bir 'dayatma' kültürüdür; ne yani ünivesiteye gidiyorlar diye insanlar Kadir Has'ı baştaçı etmek, anmak ve övmek zorundalar mı, bu nasıl bireğitim, nasıl birüniversite anlayışıdır; Kadis Has'ı birüniversitenin(bir üniversitenin anması, öğrencilerine andırması nedendir, Kadir Has alim midir, bilime büyük katkısı olmuş birbilimci(bir bilimci) midir, vatanı mı kurtarmıştır yoksa Kadir Has'ın anılmasının nedeni yalnızca zengin olması, fabrikalar, şirketler kurmuş olması mıdır, Türkiye'nin Kadir Has'ın ya da kişilerin üniversite kurmasına gereksinimi yok ki Türkiye devlettir ve kendi üniversitesin kendisi kurar, kurmuştur da; belli ki özel okullar, özel üniversiteler özel sektörün yani kapitalistlerin eğitimi de elegeçirmesinden(ele geçirmesinden) yani devletin azalmasından, devletin azaltılmasından başka şey değildir; üniversitede yalnızca bilimsel şeyler öğretilmelidir, başka şeyler değil. Kadir Has üniversitesi'nin zaten bir de '34.14.KHAS' adlı alışveriş mağazası varmış üniversite içinde ki olmasaydı şaşardım zaten yani adı Kadir Has olmasaydı; belli ki bu üniversitenin 'Öteki dünya' diye bilimdışı bir inanışı da var ancak mantıksızlık ve tutarsızlık yani bilime aykırılık durumu bu alanda da yakasınıbırakmıyor(yakasını bırakmıyor) ki Kadir Has üniversitesi biryandan dini inanç eserleri yaparken, dini inanç hizmetleri verirken biryandan da 2015 tarihinde Lgbti'ye ait 'Gender and Exile: Syrian Women and LGBTI Refugees in the Middle East/Cinsiyet ve sürgün: Ortadoğu'daki Suriyeli kadınlar ve Lgbti mülteciler' başlıklı birkonferansa(bir konferansa), eşcinsellik dine de, İslamiyetdini inançına(inancına) da aykırı olmasına karşın izin vermiş; üstelik de üniversitenin adı 'Kadir' yani İslamiyet dini inançından kutsal, önemli, değerli, saygın bir sözcük(kelime) iken.

Birkapitalist(bir kapitalist) üniversite kuruyor, ve ben felsefe, bilim, düşünürlük, alimlik, bilgelik öğrenmek için ona gideceğim öyle mi? Bence öyle birüniversiteye kapitalistlik ve Batı hayranlığı öğrenmek için gidilebilir.

 Kadir Has üniversitesi'nde bilimsel açıdan, üniversite kavramı açısından; düşünürlük, alimlik, alimelik, bilgelik, bilimcilik açısılarından(açılarından) tutarlı, mantıklı biryön(br yön) göremedim, zaten Kadir Has üniversitesi'nin, bilimdışılık dünyasında alanı olan 'İbadet kurumları' eserleri de yani ibadet hizmetleri de varmış; yani üniversite yani bilim ile ibadeti yani bilimdışılığı yanyana getirebilmek zaten üniversitenin yani bilimin yapamayacağı birşeydir.

Ben Kadir Has üniversitesi'ni olması gereken üniversite kavramından çok uzakta buldum ki zaten üniversite kavramına uygun olmayı amaç edinmiş olsaydı ad olarak birkapitalistin(bir kapitalistin) isimini(ismini) değil, bilimsel birsözcüğü(bir sözcüğü) ya da bilime büyük katkısı olmuş birbilimcinin(bir bilimcinin) isimini koyardı. Yani ben üniversite kursam isim olarak 'Necdet Gürçiftçi' üniversitesi demezdim, örnek ki 'Bilgelik üniversitesi' derdim.

Yani üniversitede zerre kadar felsefe, bilimsellik, mantık, tutarlılık, gerçekçilik, doğruluk bulsaydım yine de az da olsa mutlu olacakdım.

Bakalım sırada hangi üniversite olacak?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 13.7.19/02.31

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020