SOCAR TÜRK İSE NEDEN 'SOKAR' DİYOR?

Anlaşılan ki kapitalistler yani özel sektör için, ve siyasetçiler için ahlak, Türkçe, akıl, mantık gibi şeyler pek önemli, pek anlamlı değil; onlar için yalnızca para, cebegirecekler(cebe girecekler) önemli.

Her gün ve tüm gün televizyonda 'Sokar, sokar' diye tanıtımı(reklamı) yapılıyor.

Biliyorsunuz Türkiye'de 'sokar' argo cinsel anlama da sahip.

Socar 'Azerbaycan'ın devlet şirketi imiş'. 

Öyle ise 'Socar' neden İngilizler, Amerikalılar gibi 'Sokar' diye söyleniyor; Türkler gibi 'Socar' değil de?

Türkçe de 'c' harfi, 'c' diye söylenir; 'k' diye değil.

Meğer Socar 'State Oil Company of Azerbaijan Republic'in baş harfleri imiş yani Türkçesi ile 'Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti Petrol Şirketi'. İyi de birdevlet(bir devlet) kendi devletinin şirketinin adını neden İngilizce koyar? Gerçek ki bu biryozlaşma(bir yozlaşma). Başka ilginç birşey de 'Socar'daki 'c'yi İngilizcedeki gibi 'k' olarak söyleyip 'Socar'daki 'S'yi Türkçedeki 'S' olarak söylemek çünkü bildiğim kadarı ile İngilizce kısaltmalarda 'S' 'Es' olarak söylenmekte örnek ki 'U.S.A.'da olduğu gibi 'Yu-es-ey' gibi, 'S.O.S'da olduğu gibi 'Es-o-es' gbi yani 'Socar' kısaltma değil de sözcük olsa 'Socar'ın 'S'si 'S' olarak söylenilebilir ancak Socar sözcük değil kısaltma yani 'SOCAR' değil 'S.O.C.A.R.' yani arada fark var.

Yani 'State Oil Company of Azerbaijan Republic' demek yerine 'Azerbaijan petrol' denilse de olurdu ki iki sözcük de zaten 'State Oil Company of Azerbaijan Republic'in içinde var ancak neden 'petrol' yerine 'oil' denilmiş ki bu da tuhaf, büyük olasılıkla kolayca söylenilebilen birkısaltma(bir kısaltma) yaratmak için olmalı çünkü Türkiye'de de 'oil' değil 'petrol' deniliyor çünkü İngilizcede 'oil' yağ demek ki zeytin yağının İngilizcesinde bile kullanılıyor yani petrole yağ demek ne alaka yani İngilizce birşeyler yaratmak için oldukça uğraşılmış belliki(belli ki). Yani Türkçe varken neden İngilizce? Yoksa Türkiye Türklerindeki ünlü, tarihsel Yabancı hayranlığı Azerilerde de mi var? Yoksa bizdeki 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi terk edelim' diyenler gibi Azerbaycan'da da 'Azerice ile felsefe ve bilim olmaz, Azericeyi terk edelim' diyenler mi var?

Türkiye ya da Türkler dışarıdan Türkiye'ye şirket, insan falan getirirken isimlerine, isimlerinin kısaltmalarına da bakmalı, ve Türkiye'de ayıp, ahlakdışı anlamlara sahip şirketler ve, medyatik kişiler Türkiye'ye getirilmemeli.

Yani düşünün; yabancı birşirketin(bir şirketin) adı ya da kısaltması kendi ülkesinde onurlu, saygın biranlama(bir analam) sahip ancak Türkiye'de ayıp birşey demek; yani yabancı birünlünün(bir ünlünün) adı kendi ülkesinde onurlu, saygın biranlama(bir anlama) sahip ancak Türkiye'de ayıp birsözcük(bir sözcük).

Birzamanlar 'Toschak' diye birini getirmişlerdi; adamın adı kendi ülkesinde onurlu, saygın anlama sahip olabilir ancak Türkiye'de 'testis'in Türkçe adına yakın birsözcük(bir sözcük); bunun düşünülmesi ve o kişinin Türkiye'ye getirilmemesi gerekirdi. Şimdi de bu 'Sokar'. 

Tüm gün, milletin başında, 'Sokar, sokar' deyipduruyor(deyip duruyor.

Ya gitsin ya adını Türkçe söylesin, 'Sokar' değil 'Socar' desin. Yani 'Sokar' sözcüğü Türkiye Türkçesinde pek de olumlu, iyi, güzel anlamlara gelmiyor zaten örnek ki yılan sokar, akrep sokar, kazık sokar, laf sokar, fitne sokar, ayrılık sokar, gibi.

Para, ekonomi önemli de ahlak, Türkçe ve milletin akıl-ruh sağlığı da önemli, ve ahlak da akıl-ruh sağlığına dahil.

Ya şirketin adı ya da adının kısaltması ya da ünlünün adı 'Vagina' ya da 'Penis' ya da bunların Türkçe karşılıkları ise?

Görüldüğü gibi ülke, devlet yönetmek yalnızca halk oyu ile, millet iradesi ile, seçim sandıkıları(sandıkları) ile, siyaset ile, demokrasi ile olabilecek birşey değil; felsefe, bilim, dini tanımlayan Din hadisileri ve Türkçe bilgisi de gerekli.

İşin tuhaf ya da gülünç(komik) biryanı da; Türkiye'de devlet fabrikalarını, devlet şirketilerini, devletin servetlerini 'özelleştirme' adı ile ve sanki onur imiş gibi satan Akp'nin; Azerbaycan'ın devlet şirketi ile övünmesi, gurur duyması. Öyle ise kendi devletinin fabrikalarını, şirketlerini, servetlerini neden satıyorsun değil mi? Bak, devlet ile, devlet işileri ile, devlet ekonomisi ile de dünyaca ünlü, dünyada önemli olunabiliniyormuş, devlet de ekonomiyi başarabiliyormuş değil mi?

Zaten ortalık dine göre çıplak, dine göre ahlaka aykırılık doldu; bir de tüm gün televizyondan 'Sokar, sokar' deyipdurmak hiç hoş olmuyor.

Evet; 'Bush' yerine 'Buş' yazan Azerbaycan neden 'Socar'a 'Socar' demiyor da 'Sokar' diyor?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 11.7.19/01.38


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020