YERLİ VE MİLLİ İHANET

Akp şarkıyı çok sever; 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısını nedense çok sever, bu nedenle de o şarkıyı sevmiyorum da, dinlemiyorum da artık çünkü masum, tarafsız, saf, temiz şarkıların siyasete alet edilmesini hiç sevmem.

Evet, Akp şarkıyı çok seviyor ya; bir de şu şarkı var: 'Ben seni ellerin olsun diye mi sevdim'.

Kimisi buna 'Ben seni ayakların olsun diye sevdim' dese de; şöyle denilebilir: 'Ben vatanın, milletin, kamunun, devletin yerli ve milli fabrikalarını, şirketlerini, kaynaklarını, sarvetini; Akp satsın diye mi sevdim' ya da kısaca, özetle 'Ben yerli ve milli olmayı, Akp satsın diye mi sevdim'.

Bugün bakıyorsun, yerli ve milli; yarın bakıyorsun, 'Aa, kuş olmuş uçmuş, yabancıların olmuş'. Öteyandan(Öte yandan) da Kurtuluş savaşı zaferinin taçı(tacı) İzmir'e 'gavur' de.

Biryandan(Bir yandan) Türkiye'nin, vatanın, milletin, devletin, kamunun fabrikaları satılıyor; biryandan özel şirketler kendi fabrikalarını, kendi şirketlerini yabancılara satıyor.

Örnek ki Türkiye Denizcilik bankası Türkiye'nin idi, önce Rusların, sonra Arabların oldu; Finans bank önce Yunanlıların, şimdi de Arabların oldu; Garanti bankası İspanyolların oldu; Cola Turka Arabların oldu; Kemal Kükrer sirke şirketi Japonların oldu; süt ve süt ürünüleri(ürünleri) şirketi Yörsan önce arabların oldu, şimdi de Azerilerin olacakmış. Ve daha sayısız şirket, fabrika.

Göstere göstere, oynata oynata, oynattıra oynattıra, mutlu ede ede satıyorlar.

Akp Türkiye'nin, vatanın, milletin, kamunun, devletin fabrikalarını, şirketlerini, madenlerini, kaynaklarını, arazilerini, servetini satar da özel sektör kendi şeyini neden satmasın, devlet satarsa o da satar kuşkusuz.

Hani Akp 'Yerli ve milli olcez' diyor ya; bunun anlamı belki şu demek: 'Yerli ve millli olan herşeyi satcez, sattırcez' demek.

Hani Akp 'Onlar konuşur, biz yaparız' diyor ya; belki demek istediği şudur: 'Onlar yapar, biz satarız.'

Ancak bunun biradı(bir adı) olmalı; ve o ad da büyük olasılıkla belki 'Akp eli ile yerli ve milli ihanet' olabilir.

Ne var yani; Atatürk'e, Türkçeye, laikliğe ve demokrasiye ihanet edenler Türkiye ekonomisine mi ihanet etmeyecekler?

Akp 'Yerli ve milli olcez' sözünü  hergün dilindendüşürmemesine(dilinden düşürmemesine karşın(rağmen) acaba Rabia'sına bir parmak daha ekleyip neden 'Yerli ve milli olmak' demiyor? Zaten gerçekten niyeti yerli ve milli olmak ise öncelikle Atatürk'e ve Türkçeye sahip çıkardı değil mi?

Kuşkusuz ki 'komuta merkezi' herkimse, 'Komuta merkezim rahip elbisesi bile giy dese giyerim' diyen birsiyasi partiye(bir siyasi partiye) ne kadar güvenilebilir değil mi?

Ya da acaba Akp'nin 'Yerli ve milli' anlayışı 'Kiminelikimincebindebellideğil/Kimin eli kimin cebinde belli değil' demek mi?

Atatürk'e, Türkiye'ye, vatanın-milletin-kamunun-devietin fabrikalarına-şirketlerine-madenlerine-kaynaklarına-servetine sahip çıkmayanlar Türkiye'ye nasıl sahip çıkacaklar değil mi?

Bari adlarını da değiştirin de artık yerli ve milli olmadıklarını, yabancılara satıldığını millet bilsin, en azından bu delikanlılığı, bu yiğitliği, bu mertliği yapın değil mi?

Zaten etik, motive, aktivite, hijyen, aksiyon, misyon, vizyon, performans gibi Batı sözcükleri ile Türkçeye ihanet; çıplak pılajlar(plajlar), ahlaka aykırı moda, ahlaka aykırı ünlüler ile ahlaka ihanet var. Bir de biryandan(bir yandan) 'Yerli ve milli olmak' denilip biryandan da yerli ve milli vatan, millet, kamu, devlet fabrikalarını, şirketlerini, madenlerini, kaynaklarını, servetini özelleştirme adı altında satmakla, ve özel sektörün yerli fabrikaları, yerli şirketleri yabancılara satması ile ekonomide de 'yerli ve milli ihanet' var. 

Yani bu durumda Akp'nin dörtlü Rabia işareti; Atatürk'e ihanet, Türkçeye ihanet, demokrasiye ihanet, yerli ve milli ekonomiye ihanet gibi duruma geliyor gibi; bu da olsa olsa 'Yerli ve milli ihanet' olur.

Akp 'Yerli ve milli olmak'ı dilinedolamak(diline dolamak) yerine Rabia işareti'ne eklemeli, Rabia işareti'ni beşlemeli yoksa Rabia işareti'nin anlamı kalmaz çünkü Tek bayrak, Tek v atan, Tek devlet, Tek millet yabancı şirketler üzerine, yabancı şirketler ile yabancı kökenli insanlar ile de kurulabilir.

Bence ise asıl işaret şöyle olmalı: 1- Türkiye'yi felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri üzerine kur., 2- Batı sözcüklerinden kurtul., 3- Arabça sözcüklerden kurtul., 4- Farsça sözcüklerden kurtul., 5- Osmanlııca sözcüklerden kurtul. Bence gerçek Yerli ve milli olmak budur.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 9.7.19/03.13


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020