SÖZCÜ GAZETESİ TÜRK BASINININ AMİRAL GEMİSİ Mİ

Sözcü gazetesi. İnternet sitesinde; ahlakdışı, akıldışı ünlülere övgüler düzen bir gazete. Örnek ki 21.11.2019 tarihinde 'Rihanna Fenty markasının ürünlerini havuzda tanıttı' başlıklı haberinde, memeleri neredeyse dışarıda olan bu ahlakdışı, akıldışı sözde ünlü için 'Rihanna lüks giyim markası Fenty'nin koleksiyonunda yer alan yeni ürünleri, dün akşam evinin havuzunda tanıttı. Seksi fotoğraflar kısa sürede 3.5 milyon beğeni aldı. Barbadoslu şarkıcı Rihanna, adeta moda dünyasının tozunu attırıyor. Şarkıcılık mesleği dışında tasarımlarıyla ve kurduğu markalarla da adından söz ettiren Rihanna, son zamanlarda hummalı bir şekilde çalışıyor. Havuzun içinde yürek hoplatan Ganni markasına ait bikinisi ile kendine ait Fenty markasının yeni güneş gözlüklerini tanıtan Rihanna, verdiği pozlarla dikkat çekti.' demiş yani bu akıldışı-ahlakdışı bayana hayran kalmış; bu akıldışı-ahlakdışı bayanı övmekte. Sözcü gazetesinin internet sitesi hergün, böyle akıldışı-ahlakdışı yoz ünlülere ait, övgü, imrençlik(imrenme) dolu haberler içinde. Oysa Atatürk 'Benim istediğim insan ve ülke türü ilim(bilim) ve ahlak içinde olan insan ve ülke türüdür' demişti. Yani Sözcü gazetesi neyin Amiral gemisi, anlamak zor; bilim ve ahlak açısından anlamak zor.

Ülkemizde de, dünyada da cehalet göklere çıkmış durumda. Cehaletin en üst aşaması da zinadan, ortalıkta bikini, mayo diye sütyen-külot dolaşmaya kadar; ahlaka aykırı modadan, pornoya kadar bir alanın kapsadığı cinsel ahlaksızlıktır.

Belli ki ülkemizde birileri demokrasiyi, laikliği, özgürlüğü yetişkin insan dişisinin ahlaka aykırı modaya köleliği oranı ile ölçmekte; ve serbestliği özgürlük, özgürlüğü de serbestlik sanmakta. Bazılar da sanmakta ki üniversite demek, üniversiteye gitmek demek, üniversite mezunu olmak demek ahlaka aykırılık hakkı demek. Bazıları da sanmakta ki 'Ahlak bacak arasında olmaz' ancak unuttukları birşey var: Bacak arasının yönetimi de beyine aittir yani bacak arası da ahlakın turnusol kağıdılarından(kağıtlarından) biridir yani ortalıkta çırılçıplak dolaşmakta olan ya da sevişmekte olan kişilere ahlaklı denilemez. Bazıları da sanmakta ki Akp iktidarına karşı zafere giden yol ahlaka aykırı moda, yetişkin insan dişisinin ahlaka aykırı giyinmesinden geçer oysa Akp iktidarına karşı zaferin tek yolu vardır: Bilimsellik ve ahlak. Onlar belli ki sanmaktalar ki yetişkin insan dişisi etini butunu ne kadar çok sergilerse o kadar çok demokrasi, laiklik, özgürlük olur oysa demokrasinin de, laikliğin de, özgürlüğün iki temeli vardır: Bilim ve ahlak.

Öyle ki ahlak felsefenin de, bilimin de temelidir çünkü ahlak demek toplumsal sorumluluk, insani sorumluluk, evrensel sorumluluk, mantıksal sorumluluk da demektir.

Chp başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Sözcü gazetesi Türk basınının yeni amiral gemisidir' demiş. Hürriyet gazetesine de 'Türk basınının amiral gemisi' diyorlardı, sonunda kıç tarafından karaya oturdu.

Acaba öyle mi?

Sözcü gazetesinin internet sitesinde 19.11.2019 tarihinde bir haber başlığı: 'İğrenç iddia! ?Karşımda oturma kalk gözüm sana kayıyor'.

Nedir 'İğrenç' olan, 'İğrenç' diye tanımlanan? Konu ne?

Bir belediye otobüsünde belli ki cinsel sunumlu-cinsel tahrikli bir giyim ile, büyük olasılıkla mini şort ya da tayt pantolon denilen şeyle belli ki bir üniversite öğrencisi yetişkin insan dişisine yaşlı bir adam 'Karşımda oturma, gözüm sana kayıyor' demiş.

Yani ahlaka uygunluğa 'iğrençlik' denilmiş. Ancak ahlaka aykırılığı övgüler düzülmüş Abd'li sözde ünlü konusunda.

Yani ahlaka uygunluk ahlaka aykırılığı uyarmış; ahlaka uygunluk ahlaka aykırılığa sözle tepki göstermiş çünkü insanları yanlışa, kötüye yönlendirmek yanlıştır ve kötüdür. Yani düşünün ki şeker hastası bir çocuğun karşısında koskoca bir insan tüm uyarılara karşın şeker yemeyi sürdürüyor.

Cinsellik sıradan birşey değildir; cinsellik sıradan birşey olsa cinsellik sömürüsü ekonomisi dünya ekonomisinin yarıya yakın bölümünü kaplamazdı.

Sözcü gazetesi de ahlaka uygunluğun ahlaka aykırılığa tepkisini 'İğrençlik' olarak vermiş.

Yani demek ki ahlaka davet, ahlakı savunmak 'iğrençlik' olarak tanımlanmış.

Yani Sözcü gazetesinin de, Kılıçdaroğlu'nun da belli ki Atatürk'ün özünden ve ahlakın felsefel tanımından ve Muhammed'in yani dinin özünden haberi yok.

Atatürk diyor ki 'Önce ilim(bilim) ve ahlak'. Muhammed diyor ki 'Önce ilim(bilim) ve ahlak'. Yani, Atatürk diyor ki 'Türk demek de, doğru insan demek de bilim ve ahlak demektir'; Muhammed diyor ki 'Dinli insan bilim ve ahlak içindeki insandır'. Bir de ülkenin haline bakın. Pılajlardan(Plajlardan) belediye otobüsülerine(otobüslerine) kadar heryer sanki yatak odası gibi olmakta. Sonra da Atatürk, din, iman, öyle mi?

Felsefeye göre ise ahlak zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, kişiliğin, insan olmanın, medeniliğin, medeniyetin, insanlığın en üst nitel aşamasıdır, halidir. Belli ki Sözü de, Kılıçdaroğlu da ahlakı yobazlık ile karıştırmakta.

Ahlakı değil ahlaka aykırılığı savunanlar Türkiye'nin de, Türkiye basının da 'Amiral gemisi' olamazlar.

Yani değil Türkiye'nin; insanlığın bile amiral gemisi ahlaktır; öyle ki ahlakı dışlamış demokrasi doğru demokrasi değildir; ahlakı dışlamış laiklik doğru laiklik değildir; ahlakı dışlamış hukuk doğru hukuk değildir; ahlakı dışlamış eğitim doğru eğitim değildir; ahlakı dışlamış özgürlük doğru özgürlük değildir; ahlakı dışlamış ülke doğru ülke değildir.

Hep diyorum; tek doğru yol siyaset değil Felsefe-Bilim-Din hadisileri yönetim biçimidir. Siyaset neki; en cahil toplumlar bile siyaset ile yönetilebilir ancak Felsefe-Bilim-Din hadisileri ile yönetilen toplumlar asla cehalet için değildir.

Türkiye'nin de, doğru medyanın da, insanlığın da tek bir amiral gemisi vardır; o da bilim ve ahlaktır.

Yani siyasi partiler, siyaset ne Türkiye için ne insanlık için doğru yol. Türkiye'de de, tüm dünyada da tek doğru yol bilim ve ahlaktır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 20.11.19/00.13


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020