ATATÜRK'ÜN MEVLİD'E GEREKSİNİMİ YOK SAVIM

Sözde Atatürkçü Chp'nin, İstanbul büyükşehir belediye başkanı kişi ile Ankara büyükşehir belediye başkanı kişi; 10 kasımda, Atatürk için Mevlid okutacakmış.

Belli ki hem Atatürk'ü hem dini tanımlayan Din hadisileri'ni hem de Mevlid'in ne olduğunu bilmiyorlar ya da unutmuşlar.

Mevlid; Süleyman çelebi adlı bir kişinin 1409-1410 yıllarında yazdığı bir şiirdir. Yani İslamiyet dini inançına(inancına) göre ilahi bir yanı yoktur.

Dini tanımlayan Din hadisileri'ni öğrenmeden ya da dini tanımlayan Din hadisileri'ne uymadan, kısa yoldan Müslüman olmak isteyen birileri var ülkemizde; namaz kılmazlar oruç tutarlar; bikini, mayo ile gezerler, sigara, içki içerler ancak Kurban keserler. Bunlardan bazıları da Mevlid okutturup kendilerini Müslüman göstermeye çalışırlar.

Anımsarsınız(Hatırlarsınız); cinsiyet değiştirip erkeklikten dişiliğe geçmek istemiş olan, konserlerinde 'Allah!' diye haykıran, İspanya'da çıplaklar kampında çırılçıplak güneşlenmiş olan Bülent Ersoy isimli sözde sanatçı da; bikinili, mayolu yani dine aykırı görünümlerle filımlarda(filmlerde) oynamış Oya Aydoğan için Mevlid okutmuştu.

Anlaşılan ki günümüzde en moda, 'kısa yoldan Müslümanlık' yöntemi, Mevlid okutmak üzerinde yoğunlaşmış durumda gibi.

Gerçekte bu duruma; akıldışılığın da, ahlakdışılığın da mabedlere de yayılmak istemesi denilebilir. Diyanet ise suspus durumda.

Şimdi de; dediğim belediye başkanıları Atatürk için Mevlid okutacaklarmış, iki camide.

Onlar da haklı; bikinili, mayolu insanlar camilerde Mevlid okutabiliyorlarsa onlar da neden okutamasınlar?

Yani, ülkemizde; 'Sigaramı, içkimi içerim; bikini, mayo, mini etek, mini şort ile gezerim; yılda 1 ay oruç tutarım ya da Kurban bayramı'nda Kurban keserim ya da Mevlid okuturum, durumu kurtarırım' diyen, tuhaf bir kitle oluşmakta.

Ancak; Atatürk'e Mevlid okutmak konusuna bilimsel açıdan ve dürüstçe yaklaşırsak durumun yanlışlığını anlarız.

Öncelikle:
1- Mevlid ilahi birşey değildir, Allah'ın ve peygamberinin emirlerinden değildir yani İslami bir koşul değildir, ve Muhammed'in de iltifatlara gereksinimi yok, olsaydı hükümdar olurdu, kendine saraylar yaptırırdı.
2- Dini tanımlayan Din hadisileri 'Din ilimdir(bilimdir), ilim(bilim) yoksa din de olmaz' der, ve Mevlid'in ilimle(bilimle) de, Din hadisileri ile de ilgisi yoktur.
3- a)Atatürk sigara, içki içen bir insandı. Sigara ve içki ise dine aykırı şeylerdir; bazı cahil Müslümanlar 'Sigara haram değil mekruh' deyip sigara içseler de. Anlamıyorlar ki din bilimdir(ilimdir) ve bilime(ilime) aykırı herşey dine de aykırıdır.
 b) Atatürk de Muhammed gibi 'Önce ilim(bilim)' dedi oysa Mevlid'in bilimle ilgisi yoktur. Yani 'Önce bilim' diyen bir adama Mevlid okutmak tuhaflıktır ve ihanettir.
c) Sigara ve içki içmiş yani İslamiyet'e aykırı davranmış bir insanın adına camide Mevlid okutmak da mantıksızlıktır, keyfiliktir; İslam'a aykırılıktır tıpkı Bülent Ersoy'un Oya Aydoğan adına camide mevlid okutması gibi.
d) Peki ya Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş Din hadisileri'ne uyuyorlar mı; örnek ki sigaraya, içkiye, zinaya, fahişeliğe, bikinili-mayolu turizıma(turizme), barlara-pavyonlara-bay bayan karışık masaj salonularına-sex shoplara-ahlaka aykırı modaya karşılar mı?

Gerçek ki dini öğrenmek, anlamak isteyenler dini tanımlayan Din hadisileri'ni okusunlar, öğrensinler önce.

Savım ki hem İslam'a aykırı davrananlar için özellikle camilerde Mevlid okutulamaz, hem de 'Ben bilimim' diyen Atatürk'ün Mevlid'e gereksinimi yok. Bilimde Mevlid varsa, okutun. Bilimde olmayan, bilime aykırı şeyleri Atatürk'e ekleyemezsiniz çünkü Atatürk hem 'Önce ilim(bilim)' dedi, hem de 'Benim sözlerimle ilimin(bilimin) sözleri çelişirse beni değil ilimi(bilimi) dinleyin' dedi; yani hem bilim 'Sigara ve içki içme' derse Atatürk içmez, hem de Atatürk 'Bana Mevlid okutun' dese de Atatürk'e Mevlid okutulmaz çünkü 'Beni değil, ilimi(bilimi) dinleyin' diyor ve bilimde de bilimdışılıklara yer yok.

Yani Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Chp; Atatürk'e Mevlid okutmak yerine, ülkedeki ahlaka aykırılığa karşı çıkmalılar, ve 6 ok'a 'Ahlakçılık'ı eklemeli çünkü Atatürk 'Ahlaksız bir millet kalkınamaz' ve 'Ben insanın ahlaklısını severim' demiş bir insandır.

Atatürk; dini tanımlayan Din hadisileri gibi 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' dediği için dinsiz değil dinlidir ancak din sigaraya ve içkiye karşı olduğu için dine de, İslamiyet dini inançına da aykırı yönleri vardır ancak bunun nedeni Atatürk'ün bilime zıtlığı değil, bilimin o zamanlar sigarayı ve içkiyi yasaklamamış olmasıdır ki bundan Atatürk sorumlu tutulamaz çünkü o zamanlar Şeker hastalığı bile bilinmiyordu Türkiye'de ancak açık ki 'Önce ilim(bilim) ve ahlak' diyen Atatürk öz, temel, içerik, amaç olarak dine uygundur, ve eğer günümüzde yaşasa idi kesinlikle sigara, içki, ahlakdışı moda, ahlakdışı turizım(turizm) ve ahlakdışı medya karşıtı olurdu ancak tuhaf ki Atatürk'ün sigarasına, içkisine laf edenler zinayı suç olmaktan çıkaranlar ve eşcinsel evliliği bile serbest bırakanlardır yani 'Bu ne perhiz, ne lahana turşusu' durumu.

Millete din öğretmek istiyorsanız; dini tanımlayan Din hadisileri'ni öğretin; Din hadisileri'ne aykırılıklarla milleti oyalamayın. Hele ki bir cehalet ve nefs olan siyaset de tıpkı bir cehalet ve nefs olan özel sektör gibi dine aykırıdır. Yani din taslayan siyasete ve özel sektöre din güler ancak.

Öteyandan(Öte yandan); Atatürk'e Mevlid okutmak, 'Atatürk öldü' demektir ki bu durum Atatürk'e de, Atatürkçülüğe de aykırıdır.

Atatürk'e Mevlid okutacağınıza gidin önce İstanbul'daki ve Ankara'daki genelev, bar, pavyon, sıtriptiz(striptiz) kulübü, diskotek, bay-bayan karışık masaj salonu, sex shop, bikinili/mayolu ahlak aykırılığı, kamusal alanlarda ahlaka aykırı modayı, eşcinsel evliliği yasaklayın yoksa insanlık tarihi Chp'nin de Mevlid'ini okutur.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 9.11.19/22.01


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020