TÜRKİYE MAARİF VAKFI TÜRKİYE'NİN Mİ ARABLARIN MI?

Akp dünyası felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden yoksun bir dünya olduğu için mantıksızlıklar ve tutarsızlıkla içinde olmak zorunda. Yani Akp 'Osmanlıcıyım' demesine karşın Osmanlı ile, 'Türküm' demesine karşın Türklükle, 'Müslümanım' demesine karşın Müslümanlık ile zıt olmak zorunda ki gerçeklerin gösterdiği gibi öyle de zaten; bakın ülke çıplaklı pılaj(plaj), genelev, bar, pavyon, bay-bayan masaj salonu, sıtriptiz(striptiz) kulübü, sex shop, akıldışı-ahlakdışı moda gibi şeyler dolmakta; zina ve eşcinsellik suç değil yani bunların nesi Osmanlı'ya, Türklüğe ve Müslümanlığa aykırı değil?

 

Dikkat edilirse Akp bazıan(bazan, bazen) Türkçe sözcükler kullanıyor bazıan Arabça bazan Batıca. Örnek ki ve tuhaf ki Pkk ile ilgili süreçte 'Açılım süreci' gibi Türkçe sözcükler kullandı, sonra da 'tanıtım' yerine Batıca 'pılasman/plasman' dedi, şimdi de Arabça 'maarif' demiş. 'Maarif'in Türkçesi yok mu, var: Eğitim; yani 'eğitim' diyemeyen bir Akp eğitim, Türkçe ve Türkiye adına nasıl konuşabilir? Görmektesiniz; Akp döneminde devlet bile Türkçeleri varken 'Vizyon, misyon, aktivite, etik, hijyen, performans' gibi Batıca sözcükler ile dolmakta ki zaten 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi terk edelim; Lozan zafer değil hezimet' diyen ve Atatürk'e, Kurtuluş savaşı'na ve Lozan anlaşması'na hakaretler edenlere hasta ziyareti adı altında sevgi ve saygı ziyaretlerine giden bir dünyanın Türkçeye ve Türkiye'ye katkı isteği içinde olması zaten düşünülemez ki Türk dil kurumu denilen kurumun bile internet sitesi yabancı sözcükler ile dolu.

 

Türkçede olmayan ve dil bilimi açısından da anlamsız olan 'Şapkalı/Fesli a'lar falan. Açık ki yalnızca Atatürk, demokrasi, laiklik, akıl, mantık, ahlak ve Türkiye değil; Türkçe de saldırı altında.

 

Türkiye maarif vakfı diye bir vakıf kurulmuş, Fetö'nün kapatılan okullarına karşılık.

 

Bir devlet kurumu bu Türkiye maarif vakfı.

 

Adı 'maarif'. Türk dil kurumu sözlüğü diyor ki 'maarif Arabçadır'. Türkiye gazetesi demiş ki 'Maarif Arabçadan dilimize geçmiş bir sözcük'.

 

Yani Türkiye adına eğitim yapan birdevlet(bir devlet) kurumunun adı Arabça. Ve Türkiye gazetesi de öylesine cehalet ve nefs içinde olmalı ki yabancı bir sözcüğü Türkçe adına hemen sahiplenmiş; yani düşünemiyor ki yabancı bir sözcük Türkçeye nasıl geçer, çünkü o zaman Türkçe diye bir dil kalmaz. Arabça diye yabancı bir sözcüğü sahiplenmek hem cehalettir hem Türkçeye ihanet hem Türkiye'ye ihanet.

 

Türkiye için üç öncelik şudur: Bilimsellik, Türkçe, ahlak. Bu üç zorunluluğa sahip çıkmayan siyasi partilere oy verilmesi Türkiye'ye de, insanlığa da ihanettir.

 

Türkiye'nin ampüle değil; felsefenin, bilimin ve dini tanımlayan Din hadisileri'nin güneşine zorunluluğu var. Ampül bulunduğu, takıldığı yeri aydınlatırve ısıtır yalnızca ancak sağlıklı yapmaz oysa güneş tüm dünyayı, tüm insanlığı aydınlatır, ısıtır ve sağlıklı yapar.

 

Türkiye'ye ve insanlığa Akp'nin ampül dünyası değil; felsefenin, bilimin, Din hadisileri'nin ve Türkçenin güneş dünyası zorunludur.

 

Hadis 'Din utanmaktır, utanmak yoksa din de olmaz' der; utanan insanlar da siyaset yapmazlar çünkü siyaset cehalet ve nefstir; utanan insanlar siyasete değil felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne sarılırlar oysa bir de 'Turizımda(Turizmde) şöyle olduk, böyle olduk' diye övünülen çıplaklı turizima bakın; eğer 'haram' diye birşey varsa ahlakdışı turizımdan gelen para, döviz de haramdır.

 

Belli ki Akp felsefeyi, bilimi ve din hadisileri'ni değil cehaleti ve nefsi kendine pusula yapmış. Nereye baksan, neresine baksan mantıksızlık, tutarsızlık; felsefeye, bilime, Din hadisileri'ne aykırılık.

 

Osmanlı Akp yok diye yıkılmadı; felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne uymadığı için yıkıldı. Siz de aynı yoldan giderseniz siz de yıkılacaksınız çünkü tarih diyor ki 'Felsefeye,bilime ve Din hadisileri'ne aykırı olan herşey yıkılır'.

 

Heryeri akıldışılık ve ahlakdışılık sarmış. Güneş yoksa ampül yakılır zaten.

 

Bir de 'maarif' ili a ile yani. Yani 'ma+arif' demek istiyor? Peki 'maarif' sözcüğünü dil bilimi ile açıklayabilir misin? Ve şunu asla unutma: Açıklayamadığın dil, açıklayamadığın sözcük senin değildir. Türk dil kurumu'na göre 'ma' ay demek, ön ek olarak 'maaile'de olduğu gibi 'tüm' demek; arif demek 'Çok anlayışlı ve sezgili kimse' demek yani bu durumda maarif sözcüğünün bilimle, bilimsel eğitimle, gerçek eğitimle ilgisi yok; yani 'maarif' sözcüğü sözcük değil deyim olmakta yani bu durumda Türkiye'de eğitim deyim ile olmakta ancak doğru eğitim deyimle değil bilimle olur yani budurumda(bu durumda) 'maarif' demek 'toplumu çok anlayışlı ve sezgili yapmak' demek olur olsa olsa yani bilimsel yapmak değil yani budurumda anlaşılır ki Akp'nin eğitim amaçı öğrencileri ve toplumu bilimsel yapmak değil 'anlayışlı ve sezgili' yapmak yani 'Bilimselim öyle ise varım' yerine 'Seziyorum öyle ise varım' demek; 'Düşünüyorum öyle ise varım' yerine 'Seziyrum öyle ise varım' demek ki bu durum Akp'ye yakışıyor olabilir de bilimsel dünyaya yakışmaz, ve bu durum 'Bilim/İlim Çin'de de olsa gidip öğrenin' diye İslamiyet'e de aykırıdır.

Açık ki Türkiye'de; dışı Türkçe adı içinde, içi ise Türkçe olmayan bir dil var.

 

Osmanlı'ya hizmet etmek isteyenler Osmanlı'ya, Arablara hizmet etmek isteyenler Arablara, Batıya hizmet etmek isteyenler Batıya gitmeli; Türkiye'ye hizmet etmek isteyenler ise önce Türkçeye hizmet etmeli.

 

Yani bakın bu kısacık yazımda bile Arabça dahil çok sayıda yabancı sözcük kullanmak zorunda kaldım. Yani 'Türkçe yoksa Türkiye de olmaz'.

 

Anayasa Türkiye'ye, Türkçeye, bilime ve ahlaka hizmet etmek amaçı içinde olmadıkları açık ya da belli olan siyasi partilere izin vermemeli yoksa Türkiye içinde, Türkiye olmayan başka bir devlet oluşur.

 

Dinden anlasan siyaset yapmazsın zaten. hele ki bebek kardeşlerini, çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını bile öldürtmekten çekinmemiş Osmanlı hanedanlığı'nı baştaçı hiç yapmazsın zaten. Hele ki pılajlarda çıplaklığı, genelevleri, zinayı, eşcinselliği, kamusal alanlarda akıldışı-ahlakdışı modayı, akıldışı-ahlakdışı medyayı, sıtriptiz kulübülerini, barları, pavyonları, diskotekleri, sex shopları, astrolojiyi çoktan yasaklardın zaten.

 

Nasıl bir tuhaf mantık ki, nasıl bir yozluk ki, nasıl bir mantıksızlık ki, nasıl bir tutarsızlık ki, nasıl bir bilimdışılık ki, nasıl bir 'Ben yaptım oldu'culuk ki 'Türkiye' ile Arabça 'maarif'i yanyana getiriyor, üstelik te Türkiye devleti adına? Sorsan bir de üniversite mezunudurlar. Bu vakıfa geçenlerde devletten 541 milyon Tl de para aktarıldı; 541 milyon Tl.

 

Belki 'Türkiye hijyen kurumu' diye birşey de kurmuşlardır?

 

Bir de şu tuhaf: Heryerden 'Tc'yi kaldırmaya çalışan iktidar tuhaf ki bu kurumun adına 'Türkiye' koymuş.

 

Türkiye mescid ruhu ile değil üniversite ruhu ile doğru yönetilir ancak.

 

'Maarif'miş.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 28.6.19/08.22

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020