JÖN TÜRKLER KİMDİR?

Osmanlı’nın güçlenmesi veya yıkılması için birtakım hareketlenmelerin başladığı dönemde, ortaya çıkan Jön Türkler, ilk başlarda muhalif sonradan ise iktidar gücü olan laik ve meşrutiyetçi kişilerdir.

Jön Türkler, 19. yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı İmparatorluğu’nda dönemin padişahı II.Abdülhamid’i hedef almıştır. Jön Türkler, her ne kadar İmparatorluğun içinde bulunduğu kötü durumu, düzeltme gayesinde olduklarını belirtmişlerse de kendi aralarındaki fikir birliğini tam olarak kuramadıkları için bu gayelerinde başarılı olamamışlardır. Milliyetçilikten ziyade Osmanlıcılık kavramını savunmuş ve azınlık hakları üzerinde çalışmalarda bulunmuşlardır. Yeni Osmanlılar” ve “Genç Türkler” de denilen bu grup mensupları, Avrupalıların onlara verdikleri Fransızca “Jeunes Turcs” adıyla meşhur olmuşlardır. Bu tabir, genel olarak o yıllarda Avrupa’da politika, fikir ve edebiyat konularında aşırılık taraftarı gençleri ifade etmiştir.

Aydın bir toplumun önüne koyduğunuz engellerde, eğer o engelin arkasındaki olgunun ne ile sonuçlanacağını belirtmezseniz, engelsiz kaldığınızda o aydın kesimi kaybetmenize hatta kendinize muhalif bir toplum oluşmasına neden olacaktır.

Bizde Avrupalılaşma veya Batılılaşma hareketleri  Abdülaziz döneminde ‘Genç Osmanlılar’ ile ve peşinden Abdülhamid döneminde İttihat ve Terakki ile devam etmiştir.Nitekim bu Batılılaşma hareketlerine sırf padişaha muhalif olmak için katılanlar da vardı.Mehmet Akif Ersoy, ‘’Tek dişi kalmış canavar’’ olarak nitelediği Batı toplumuna, içeresinde bulunduğu İttihat ve Terakki Cemiyeti nedeniyle ittifak halinde olmuş ve bu akan sele o da engel olamamıştır.

Neticede Abdülhamid’i düşürmeye karar veren İttihat ve Terakki’yi, başlangıçta Tıbbıyeliler kurdu.Makedonyalı İbrahim Temo, Arapkirli Abdullah Cevdet, Diyarbakırlı İshak Sükuti, Kafkasyalı Mehmed Reşid ve Bakü’lü Hüseyinzâde Ali, Konyalı Hikmet Emin ve İsmail İbrahim isimli kurucuları vardır.Cemiyetin ilk ismi ‘İttihad-ı Osmani’ dir.

Abdullah Cevdet için bir parantez açmalı ki, kendisi meşhur din düşmanıdır. Dr. Duzi’nin ‘İslamiyet Tarihi’ isimli küfür eserini tercüme ederek birkaç bedbahtın intihar etmesine sebep olmuştur.Bu cemiyetin esasında her üyesi, yıllarca devam ettirdiği ‘‘İçtihat’’ isimli mecmuada yalnız İslam düşmanlığı yapmış ve pozitivizm(müspet akılcılık) mesleğine bağlılardır.

Bizlerin asıl vurgulaması gereken ve üzerinde uzun uzun düşünmemizi gerektirecek olan konu şudur: ‘’Ya hürriyet, ya ölüm!’’ nârâları…

Bir düşünelim, eğer bir dikta rejim olsaydı, o partiyi kuran ve muhalif olan her topluluk asılırdı.Demek ki dikta rejim söz konusu değil.Peki bu hürriyet hangi hürriyet öyleyse?  Avrupa ve Batılılaşma serumunun enjekte edilmesiyle değişen bir toplum olan Jön Türkler, daha fazla değişmek ve asıl soylarından utanmaya başladıklarından hürriyet nârâları atıyorlardı.Nitekim bu virüs tüm ülkeye yayıldığında kendileriyle aynı düşünen ve farklı bir rejimi ortaya koyan bir lider arıyorlardı…

Unutulmamalıdır ki, bir ağaç gibidir insan, köklerinden ne aldıysa o kadar güçlüdür.Dallarda değişme olabilir ancak kökten geleni asla unutmaması gerekir.

Şimdi zannetmeyelim ki son buldu bu Jön Türkler, asıl şimdi daha güçlü geliyorlar.Çünkü önceden arkalarına aldıkları tek bir ülke vardı:Fransa.Şimdi ise Türk-İslam devletini istemeyen herkes! Bakın sadece ülke demiyorum.Şimdi taraflara ve arkasındakilere iyi bakın ve tercihinizi yapın.

 Nasıl yani onlar Türk değil mi? Diyenleriniz olacaktır.Onlara cevabım şudur:

Bizler bin yıllık tarihimizde, ilk Türklerde,  vatanına zarar edeni öldürürdük.Türk-İslam devletiyken affetmezdik asla.Şimdi ise hiçbir şey yapamıyoruz.Çünkü ‘vatandaş’ dediğimiz olgu öyle basit bir olgu değildir!

Nasıl mı zararcı oldular?

Türkiye’nin karşısında olacağı ne varsa  orada oldular.İslamiyet’e gerici dediler.Devlet çalışanı oldular makamlarını beğenmediler.Öğrenci oldular kurumu beğenmediler.Şunu beğenmediler, onu beğenmediler… daha yüzlerce örneğiyle devam ettirebiliriz.Onlar Amerika’yı, İsrail’i, İngiltere’yi  üstün tuttular.İlimde gelişemeyiz dediler Devrim Arabaları’na izin vermediler.Uçak yapamayız dediler.Bir sağdan bir soldan dediler toplumun okumasına, eleştirmesine izin vermediler.Şimdi soruyorum bu insanlara nasıl katılalım? Nasıl ülkemizin gelişmesine izin vermeyelim? Aklımız almıyor…


Başlık Kategori Yayın Tarihi
NEFSİN KIRBACI: HÜRRİYET(!) Genel 16.04.2021
Hiçbir Sartre! Şiir 04.04.2021
Deli'ce Şiirler-Bedelsiz Soru? Şiir 29.03.2021
KADIN(2) Genel 23.03.2021
İdam Sehpası Şiir 16.02.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı. Genel 11.05.2021
ANLAMI İYİ OLMAYAN HER KELİMEYE GÜNAH DEMEYİN Genel 03.05.2021
İLK KIBLEMİZ TEK KIBLEMİZDİR Genel 27.04.2021
İMAMIN AZAMI YOKTUR Genel 24.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.