SİYASETİN YÜKSELEN DEĞERİ '' EKREM İMAMOĞLU ''

Sevgili okurlarım, çok saygı değer kardeşlerim, büyüklerim. Öncelikle her birinizi en büyük şükran ve muhabbetle selamlıyorum. 

Sevgili okurlarım,

23 Haziran Pazar günü tarihi bir seçimi geride bıraktık. Bu seçimden başarı ile çıkan Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Demokrasinin askıya alındığı, hukukun ve adaletin yok sayılarak, seçilmiş bir başkana yapılan haksız girişimi, milletçe el birliği ile bertaraf etmiş olduk. Yazımın başında hemen şunu belirtmeliyim ki, Binali Yıldırım'ın çok erken bir zamanda daha sonuçlar televizyon kanallarına verilmediği bir zamanda, seçimin sonucunu kabul edip, güzel bir konuşma ile Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etmesi takdire şayan bir olaydır.

 

Kendisine tebrik ve şükranlarımı iletiyorum. Ama keşke bu yapılan jest ve centilmenlik örneği, seçimlerden öncede hem Binali Yıldırım hemde AKP kurmayları tarafından yapılsaydı. Her türlü iftira ve haksız ithamlarla Ekrem İmamoğlu'nu kamuoyu nezdinde küçük düşürme gayretine girmişlerdi, bildiğiniz üzere. Pontusçuluktan tutunda, Yunan iftirasına kadar. Valiye söylemediği ve montaj olan görüntüler  için günlerce ayağa kalkanların, Kılıçdaroğlu'na yumruk atan şahsı krallar gibi karşılaması zaten bu zihniyetin demokrasi anlayışını ve seçilmişlere ne kadar saygısının olduğunu göstermektedir !. Seçilmiş iki belediye başkanı olan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na kayyum atanacağı iddiaları ve yetkilerinin kısıtlanacağı iddiaları konuşulurken, bu zihniyetin ne kadar demokrat olduğunu takdirinize bırakıyorum.

★★★

Binali Yıldırım meselesi çok konuşuldu. Bu seçim sonucu, Binali Yıldırım'ın başarısızlığı mı ? yoksa AKP'nin ve Erdoğan'ın başarısızlığı mı ?. Benim naçizane görüşüme göre, bu seçim sonucu üç tarafında başarısızlığı.

 

Zira Binali Yıldırım'ın siyasi geçmişine baktığımız zaman, demokrasiyle yani halkın oyu ile kazanmış olduğu bir başarı yok. Hep atanarak belli bir makama gelmiştir. Bu seçimde de almış olduğu netice halkın yine teveccühünü alamadığını gösteriyor. Buda kabul etmek gerekir ki, mutlak bir başarısızlıktır. Binali Yıldırım'ın bana göre siyasi hayatı son bulmuştur. Ancak Erdoğan yine bir yol bulur ve kardeşini bir göreve atar !

Aynı zaman da bu Erdoğan'ın da başarısızlığıdır. Zira, belirtmiş olduğum gibi geçmişinde hiç bir siyasi başarısı olmayan siyaseten yorulmuş bir adayı İstanbul'dan aday yapmak ve seçim kampanmasını karşı tarafı rencide ederek, her türlü kutuplaştırma ile yapmak, Erdoğan'ın başarısızlığıdır.

Yine bu başarısızlık AKP'nin de başarısızlığıdır. Bu seçim öncesinde, Binali Yıldırım'dan çok, AKP'li kurmaylar konuştu. Televizyonda, meydanlarda hep onları gördük. Yahu sizin adayınız Binali Yıldırım mı, yoksa tüm AKP camiası mı ?. Buda bana göre ciddi bir hataydı. İlaveten, AKP İstanbul il örgütünün çalışmalarındaki yetersizlikte bu başarısızlığı doğurmuştur. Yani bu seçim sonuçlarında AKP'nin komple bir başarısızlığı söz konusudur.

★★★

Ekrem İmamoğlu.. Kelimelerle anlatılamayacak kadar, önemli bir siyasetçi kazanmıştır Türkiye. SİYASETİN YÜKSELEN DEĞERİ EKREM İMAMOĞLU. Ben onu sizlere tek cümle ile açıklayabilirim

'' Muhafazakar bir aileden gelerek ve aynı düşünce yapısına sahip olarak, Kemalist bir partiden aday olarak, ülkedeki tüm farklı ideolojilerden  oy almayı başarabilmiş bir lider ''

Türk siyaset tarihinde, İstanbul seçimlerini en çok oyla kazanan lider olarak tarihe geçti. Tabii ki, kendisinin liderlik vasıfları, hitabet gücü ve halkıyla iç içe olmasının bu zaferde büyük payı var. Bunun yanı sıra Ekonomik sorunlar, EYT, Terörist ele başı Öcalan'ın  mektubunun ters tepmesi , AKP ve Erdoğan'ın hataları ile birlikte güç zehirlenmesi, Suriyeli mülteciler meselesi, İstanbul'daki rantın yandaşlara peşkeş çekilmesi ve daha sayabileceğimiz onlarca yan etken var. 

★★★

Ama bu sebeplerin hepsi birer yan etken. Asıl birinci etken, İmamoğlu'nun siyasi kabiliyeti ile beraber, ULUSÇU AKIMIN YÜKSELMESİ. Ben bu tezimi 3-4 yıldır söylüyorum. Seçimlerde yeni oy kullanmış genç seçmene baktığımız zaman bunların en az %80'nin, Atatürkçü ve Ulusçu ( Milliyetçi ) olduğunu görüyoruz. AKP farkına varmadan azınlık konumuna düştü bile. MHP zoraki bir şekilde yanlarında olmasa, esameleri bile okunmaz. Yıllar sonra bu yükselişin dahada belirgin bir şekilde ortaya çıkacağına hep birlikte şahit olacağız. Menderes 1957 yılındaki erken seçimde ciddi oy kaybetti, Demirel, Özal ve Erbakan keskin düşüşlerle oylarını kaybedip, siyaseten yok oldular. AKP'nin yolu da aynı yoldur.

 

Üstadım Uğur Mumcu'nun da dediği gibi '' Hangi iktidar din sömürüsüne dayanmış mutlaka yıkılmıştır. Her kim ki din sömürüsünü kullanır bir süre yararlı olur belki, ama sonunda mutlaka seçim sandığında yenilgiye uğrar. Halk affetmiyor, din sömürüsünü affetmiyor halk ''

 

Hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum..

https://medyasiyasetarenasi.blogspot.com

:https://twitter.com/Yigit188189

https://www.facebook.com/yigit.karatoprak

www.instagram.com/ygt_k89

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BARIŞ PINARI HAREKATI Politika 12.10.2019
TARİHİ BULUŞMA VE YANKILARI Politika 17.06.2019
NEREDEN ÇIKTI BU PROVOKATÖRLER ? Politika 05.06.2019
EZİK SİYASET Politika 25.05.2019
YENİ FURYA SAHTE MİLLİYETÇİLİK Politika 02.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021