Moda ve turizm akıldışılığın ve suçların artmasına ve yaygınlaşmasına neden olur savım

Moda ve turizım(turizm) yani akıldışı-ahlakdışı moda ve akıldışı-ahlakdışı turizım akılı ve ahlakı dışlamış durumdalar; ve bu da hiç doğru ve iyi birşey değildir. Ortalıkta akıldışı ve ahlakdışı dolaşan insanlar akıldışı ve ahlakdışı bir hayat, bu da akıldışı ve ahlakdışı bir toplum, bu da suçların artmasına ve yaygınlaşmasına neden olabilir. Yani ahlaka aykırılık akıla aykırılıktır da çünkü ahlak zekanın, akılın, mantığın, beyinin, ruhun, felsefenin, bilimin, insan olmanın, insanlığın en yüksek bölümüdür ve en yüksek aşamasıdır yani örnek ki kamusal alanlarda çırılçıplak gezilen bir ülkede hiç suç işlenmese de ahlaka aykırılık zaten akıla aykırılıktır yani eksik insan olmaktır yani yanlış insan olmaktır yani ahlaka aykırılık ya ahlaksızlıktır ya deliliktir ki ikisi de doğru ve iyi birşey değil yani ahlakı dışlamak akılı dışlamaktır da, ve akılı dışlamak suç olmasa da insanları, toplumları ve ülkeleri doğru, iyi ve masum yani pısikoloji(psikoloji) bilimi açısından da normal yapmaz yani ahlak hem akıl-ruh sağlığı için hem de doğru, iyi, insanca bir insanlık ve doğru, iyi, insanca bir dünya için zorunludur.

 

Beyin ileride doğru ve iyi şeyler yapabilmek için belleğinden yani geçmişinden de yararlanır. Geçmişinde yanlış, kötü anılar(hatıralar), olaylar, kişiler varsa yanlışı ve kötüyü seçme eğilimi içine kolayca ya da zorlandığında girebilir.

 

Yani insanların geçmişlerinde akıl ve ahlak açısından yani doğru ve iyi insanlık açısından doğru ve iyi dede, nine, anne, baba, kardeş örneği yoksa kendine doğru örnek bulmakta zorlanır, ve doğru ve iyi ile aralarındaki bağ zayıflar ya da kopar.

 

İnsanlar geçmişlerine baktıklarında akıl, ahlak, insanlık açısılarından(açılarından) ahlaka, edebe uygun giyimli; ahlaka, edebe uygun özel hayatlı(yaşamlı) kişiler görürlerse en azından onlara saygı adına, onları utandırmamak adına kötülüklerden, yanlışlardan, suçlardan kendilerini korumak için daha çok çaba verirler ancak geçmişlerindeki dede, nine, baba, anne örnekleri akıldışı, ahlakdışı görünümlerde ise insanlar kötülüğe, yanlışa, suçlara karşı daha az dirençsiz ve daha az çareli olabilirler ancak açık ki bikini, mayo, mini etek, mini şort, açıksaçık giyim, daracık giyim, cinsel sunumlu giyim, cinsel tahrikli giyim yani ahlakı dışlamış giyim utanmayı da dışlamış durumdur ki bu durumda kişiler geçmişlerine baktıklarında utanacakları bir simge, kişi göremeyebilirler ve kendileri de utanmayı dışlayabilirler ki bu da toplumda suçların artmasına ve yaygınlamasına neden olabilir.

 

Yani şöyle düşünelim: Baba ya da anne ya da ikisi de sigara, içki ya da uyuşturucu kullanıyorlarsa çocukları da o şeyleri kullanmamakta bir sorun görmeyebilirler ya da hayatta zorluklarla karşılaştıklarında direnmek yerine kolayca o şeylere yönelebilirler.

 

Yani genelde tercihler, özelde ise zevkler, hazlar hem gelecekten sorumludurlar hem gelecek nesillerden hem suçlardan. Devletlerin de bunu düşünüp kişilerin geçmişlerinde ahlak ve akıl açısından temiz doğru, iyi yani temiz bir ülke, temiz bir dünya, temiz bir hayat bulmalarını sağlayıcı önlemler almalıdırlar.

 

Her olasılığa karşı önerim ki insanlar geçmişlerine temel, dünya olarak; felsefeye, bilime, dine, edebiyata, ülkelerine, insanlığa doğru, iyi katkı yapmış insanları yerleştirmelidirler; birinci, temel aile olarak onları ve felsefeyi, bilimi, dini tanımlayan Din hadisileri'ni görmelidirler.

 

Bu nedenle; devletler, devletleri yönetenler, devlet çalışanları da insanlara, topluma akıl ve hem giyim ahlakı olarak hem davranış ve özel hayat ahlakı olarak doğru, iyi örnek olmalıdırlar.

 

Yani utanmak önemlidir. Felsefe, bilim ve din de zaten yanlışlardan ve kötülüklerden utanmak ile başlar.

 

Unıtmayın çıplaklık ya ahlaksızlıktır ya ilkellik ya delilik.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 25.6.19/05.04

(Öteki yazılarıım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020