KOKETRİ

“Boş başak dik durur” demiş atalarımız. Ego, eğitilmemişse, terbiye imbiğinden geçirilmemişse mütevazi olmaz. Bu atasözüne benzer bir diğer atasözü de “başak büyüdükçe boynunu eğer.” Herhalde ilk atasözünün ardından kurduğumuz cümleye paralel bir cümle kuracak olursak “ego, eğitildikçe mütevazileşir” olur.

 

            İnsanın olduğu yerde egonun olması normal; ancak anormal olan terbiye görmemiş ego… Terbiye edilmemişlik, hayvanlar aleminde “vahşi” kavramıyla tanımlanır. Vahşi bir hayvanı terbiye ederek ehlileştirebilirsiniz kimilerini de evcilleştirebilir evinizde bile besleyebilirsiniz.

 

            Kadim dünya ile modern dünya arasında değişmeyen bir saik insanların kendilerini tabiattan ve hayvanlardan büyümsemeleri. Bu büyümsemeyi modern bir kalıba dökersek karşımıza “bürokrasi” çıkar. Bürokrasi en düşük rütbelinin hiyerarşik bir sıralamayla en yüksek rütbeliye doğru sıralanması demektir.

 

            Devlet sistematiğinde bu tür bir hiyerarşinin olması normaldir, çünkü yönetim yukarıdan aşağıya doğru yapılırsa sağlıklı olabilir. Sağlıklılık sınırı aşılarak maalesef insani ilişkilerimize de yansımaya başlayınca ülke yönetiminde veya memuriyetinde kullandığımız üniformayı gündelik sıradan yaşamımızda da işletmeye kalkınca bürokrasi tatsızlaşıyor. Başta belirttiğimiz terbiye edil(e)meyen egonun sınırlarına giriş yapılıyor.

 

            Bürokratik hiyerarşinin tatsızlaştığı nokta buradan başlıyor. Sokakta, caddede, mahallede kısaca insani çevrede insanlığının önüne üniformasını koyarak kendini dış dünyadan soyutlamaya çalışan bir insanın memuriyetinde de, görevi başında da sağlıklı ve steril işler yapamayacağını düşünüyorum.

 

            Kendi değerlerini tavırlarıyla belirlemeye çalışan, ömür treninin vagonlarında kendini hissettirmeye çalışan, huzurun kendini göstermekten geçtiğini düşünen beyni örümcekleşmiş insanları sıklıkla görmeye devam ediyoruz.

 

Koketri, kendini beğendirme merakı… Zihnimize hücum eden kendini beğenme merakı alafranga yaşam tarzında daha da billurlaştı. Atalarımız “herkes aklını pazara çıkarsa yine de kendi aklını beğenir, alır” demişler.

 

            Kendini beğenme, bir noktaya kadar normal kabul edilebilir; ancak büyüklenmenin sınırlarına dalınca bu hoşnutluk biter, yerini sevimsizlik alır.

 

            Peygamberler, büyük âlimler ve hayatın özüne erenler ancak kendini beğenme dehlizinden sıyrılabilmişlerdir.

 

Sadık Yalsızuçanlar bununla ilgili şunları söylüyor:

 

Hasan-ı Basri “insanın benlik iddiasından daha büyük günah mı olur?”derken Konevi, Kırk Hadis şerhinde, kibrin, örneğin büyük günahlardan olan zinadan daha şiddetli bir cezayı hak ettiğini söyler. Zira kibir, Kebir ve Ekber Olan’a karşı büyüklenmek, ilahi olan vasfı sahiplenmektir. Kibriya sadece O’na özgüdür ve kibirlenen insan, örtük olarak Tanrılık iddia etmektedir. Kibrin, bu anlamda mesela alkollü içki kullanmak veya evlilik dışı ilişki kurmaktan daha çürütücü olduğu söylenebilir. Konevi’nin ifadelerini ödünç alarak söylersek, “kibr, Allah’ın zorunlu vasfı, insanın ise çürüten ve helak eden niteliğidir.”-(Sadık Yalsızuçanlar, İkimiz Birden Sevinebiliriz, Göğe Bakalım)   

 

 

            Binaenaleyh toplum içinde savrulup duran insanın, yaratılmış bedeni üzerinde bir çeşit büyüklenme içine girmesi, hasbelkader edindiği konumu başkalarına karşı bazuka gibi kullanması toplumun o insana tedbir ve dirayetiyle sonuçlanacaktır. Bu noktada o insan kendini kendi elleriyle toplumdan tecrit eder durumda komik duracaktır.

 

Biz Müslümanlar, ırkın, cinsiyetin, konumun bir insanı başka bir insandan üstün kılmayacağına, üstünlüğün yalnızca takvadan geçtiğine inanırız. O zaman inandığı gibi yaşamayan insanların sahte bir kimlikle yaşadığını söyleyebiliriz.

 

           

facebook.com/bestbozk

facebook.com/thebestbozk

twitter.com/bestamibozkurt


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AĞUSTOS “EĞİTİMDE HASAT MEVSİMİ” OLSUN! Eğitim 24.11.2019
EYLÜL MÜ HÜZÜN MÜ? Edebiyat 05.09.2019
YA İNOVASYON YA İZMİHLAL! Teknoloji / İnternet 19.07.2019
HUKUKUN EKONOMİYE AÇTIĞI GÜVENLİ LİMAN Ekonomi 06.07.2019
TARİHİN “KANTİYEN” FONKSİYONU Tarih 05.07.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tüm Yanlışlar Gibi Unutulacak Bir Dışa Vurum Yaşam 02.05.2021
ÜLKEMİZDE KADIN İŞÇİLER Yaşam 31.03.2021
KAÇAK DUYGULAR Yaşam 11.03.2021
DOSTLUK... Yaşam 07.02.2021
Milli Yol Yaşam 02.02.2021

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Bestami 15.07.2019

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun saygıdeğer Hasan Eren hocam

Hasan Eren 14.07.2019

Sevgili Bestami hocam yazılarınızı severek ve beğenerek okuyorum. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.