ERDOĞAN DA CUMHURBAŞKANLIĞINI BIRAKMALI DEĞİL Mİ?

Felsefe; sanıldığı ya da anlatıldığı gibi, felsefe tarihi, felsefe mazisi, felsefe edebiyatı, felsefe magazini değildir; konular konusunda her olasılığı bulma bilimidir; bu nedenle felsefe tıptan teknolojiye, sanattan dine, edebiyattan siyasete, tarihsel olaylardan günlük olaylara, insandan topluma kadar her konu ile ilgilenir yani felsefe saksı gibi değil hava gibidir yani her an, heryerde, herşey felsefenin konsudur. Bu nedenle ki 'Din ilimdir/bilimdir, bilim yoksa din de yoktur, bilim Çin'de de olsa gidip öğrenin' hadisi; 'Her konuya bilimi uygulayın' da demektir yani bu hadis felsefenin de tanımıdır yani 'Felsefe bilimdir, her olasılığı arayın, her olasılığı düşünün, hiçbir olasılığı gözardı etmeyin' demektir.

 

Bu nedenle; felsefeyi cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu sözüne de uygulayalım: 'Ekrem İmamoğlu seçimi kazansa bile Ordu valisinden özür dilemezse belediye başkanı olamaz' diye tuhaf birşey demiş. Ordu valisine ne yapmış, ne demiş bilmiyorum, önemli de değil çünkü burada önemli olan şey güdülen mantık.

 

Felsefeye yani mantığa göre bu durumda Erdoğan da ya cumhurbaşkanlığını bırakmalı ya da cumhurbaşkanlığı makamına oturmadan önce kendisi de milletten özür dilemelidir.

 

Çünkü:

Medyadaki bilgilere göre Erdoğan'ın kendisi de Atatürk ve İnönü için 'İki ayyaş' dememiş mi idi; Erdoğan 'İki ayyaş' sözünden sonra 'Ben onu Atatürk'e ve İnönü'ye demedim' diye bir açıklama yapmış mı, ben öyle bir açıklama bulamadım internete. Erdoğan 'Lozan zafer değil hezimet' dememiş mi idi? Erdoğan 'Dil devrimi ile milletin damarı kesildi' dememiş mi idi? Erdoğan 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi terk edelim' dememiş mi idi? Erdoğan Atatürk'e, Kurtuluş savaşı'na ve Atatürk Türkiyesi'ne hakaret eden Fesli Kadir'e hasta ziyareti yani saygı ve sevgi ziyaretine gitmemiş mi idi?

 

Yani hem milletin, bu ülkenin Atatürk'üne, Lozan zaferi'ne, diline laf söyleyeceksin hem de bu millete, bu ülkeye cumhurbaşkanı olacaksın; Atatürk'e, Kurtuluş savaşı'na, Lozan zaferi'ne hakaret eden Fesli Kadir'e saygı, sevgi göstereceksin; bu durumda Erdoğan Chp adayı İmamoğlu'na uyguladığı mantığa kendisi aykırı davranmış olmakta olur.

 

Yani bu durumda; Erdoğan'ın mantığı ile yaklaşırsak, Erdoğan da o sözleri için milletten özür dilemezse cumhurbaşkanı olamaz değil mi?

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 19.6.19/00.46