DİYANET'İN SİYASETE ALET OLMASI ÖRNEĞİ: MURSİ İÇİN CENAZE NAMAZI

Açık ki Akp döneminde Diyanet genelde siyaset ile, özelde ise Akp ile içiçe geçmiş görünüm durumu vermektedir.

 

Bunun iki temel örneğinden biri Diyanet başkanının cumhurbaşkanı da olsa Akp başkanı yani siyasetçi olan, 'Ben Akp genel başkanıyım' diyen Erdoğan ile cami açılışları yapmasıdır, biri de bir caminin Akp adına bir siyasetçi olan Hulusi Akar isimini(ismini) taşımasına izin vermeye devam etmekte olmasıdır; adam o zamanlar Genelkurmay başkanı idi ancak şimdi Akp adına siyasetçi ki zaten İslamiyet'in özünden, ruhundan, amaçından(amacından), dini tanımlayan Din hadisileri'nden doğru, iyi, güzel anlasa siyasete girmezdi çünkü siyasetin dine aykırı bir dünya olduğunu bilirdi. Seçim dönemilerinde(dönemlerinde) camilerde Akp adına yapılan siyasetleri saymıyorum bile.

 

Diyanet'in siyasete alet olmakta olmasının son bir kanıtı da belediye başkanı Akp'den olan bir ilde, Mısırlı Muhammed Mursi'nin ölümü üzerine bu kişi adına cenaze namazı kılınması için sela okunmasıdır; bunu o caminin imamı kendi adına yapması olasılığı çok düşük olduğundan yani büyük olasılıkla Diyanet'ten emir gelmiş olması büyük olasılıktır ki başka illerde de aynı şey yapılmış ise bunun böyle olduğu kesinleşir; Diyanet'in de bunu kendi başına yapması olanaksızdır yani büyük olasılıkla Akp iktidarından böyle emir olması olasılığı oldukça yüksektir.

 

Diyanet bu ülkenin, Türkiye'nin bir kurumudur yani başka devletlerin işlerini yapamaz.

 

Muhammed Mursi kimdir? En başta olan gerçeklerden biri şudur: Akp'nin yoldaşlarındandır, ve siyasi biridir, siyasi bir kişiliktir ve Mısır'da da yani kendi ülkesinde de, birçok ülkede de terör örgütü başı sayılmaktadır yani bu kişinin İslami alimlikle bile ilgisi yoktur, siyasi bir kişiliktir yani Akp siyasi, Mursi siyasi, peki Diyanet'in bunlarla ne işi var çünkü Diyanet siyasi bir kurum değil dini inançsal bir kurum. Ve ulusal bayramlarda Atatürk'ün adını anmayan Diyanet nasıl oluyor da Mısır'daki Mursi'yi anıyor; Diyanet Türkiye'nin kurumu mu yoksa Mısır'ın mı; demek ki büyük olasılıkla Diyanet siyasileşmiş durumdadır. Peki Diyanet için bikinili, mayolu yani ahlaka aykırı yani İslam'a aykırı pılajlar(plajlar), oteller, turizım(turizm), ünlüler için tek bir söz ediyor mu, etmiyor ancak Mısır'daki Mursi için cenaze namazı kıldırıyor. Peki cenaze namazında imam 'Hakkınızı helal ediyor musunuz?' dediğinde hak nasıl helal edilecek; sonuçta başka bir ülkede bir adam; ne bileceksin, nereden bileceksin neler yaptığını, neler yapmadığını; yani siyasi iktidar öyle istiyor diye, Akp'nin çıkarlarına hizmet etti diye Mursi için cenaze namazı kılınacak ve siyasi iktidar öyle istiyor diye hak helal edilecek; ve sonra da Diyanet 'Benim siyasetle ilgim yok' diyecek öyle mi? Öyle ise Mursi adına camilerde cenaze namazı kıldıran Diyanet görevlisileri(görevlileri) görevlerinden alınmalıdırlar ve Diyanet'ten çıkarılmalıdırlar ki Diyanet bu işten habersizdir denilebilsin.

 

Muhammed Mursi kimdir? Müslüman kardeşler isimli bir örgütün başıdır.

 

Müslüman kardeşler örgütü nedir? Demokrasi karşıtı, laiklik karşıtı, Atatürk düşmanı yani bilimsellik karşıtı bir örgüt oysa dini tanımlayan Din hadisileri 'Din bilimdir/ilimdir, bilim olmayan yerde din de olmaz, bilim Çin'de de olsa gidip öğrenin' der. Yani Diyanet'in Atatürk düşmanı biri için cenaze namazı okutması tuhaftır ki bu da Diyanet'in yerini göstermektedir.

 

Müslüman kardeşler örgütü nedir? 1954 yılında Mısır devlet başkanı Nasır'a başarısız bir suikast düzenlemiş olan; 1981'de de Mısır devlet başkanı Enver Sedat'ı öldürmüş bir örgüttür yani bir terör örgütüdür. Bu durumda Diyanet bir terör örgütü kişisi için cenaze namazı kıldırmış olmaktadır, eğer Mursi için kıldırılan cenaze namazılarının(namazlarının) arkasında varsa.

 

Müslüman kardeşler örgütü nedir? Birzamanlar egemen oldukları Mısır parlamentosunda evlilik yaşının kız çocuklarında 14'e indirilmesini, ve kocaların eşleri öldükten sonraki 6 saat içinde ölü eşleri ile seks yapma hakkının verilmesini istemiş bir örgüttür. Yani bunların dini tanımlayan Din hadisileri ile de, çağımız ile de ilgileri yoktur yani bunların arkasına ancak cehalet ve nefs takılır. İşte bunlar gibiler yüzünden ki İslam dünyasından yüz yıldır alim, alime çıkmıyor; işte bunlar gibiler yüzünden İslam dünyasından alim, alime yerine son yirmi yılda zirveye ulaşmış terör militanları çıkıyor. Hatırlarsanız(Anımsarsanız) Diyanet de 'Babanın öz kızına şehvetle bakması günah değildir', 'Kız çocuğu 9 yaşında evlenebilir' gibi fetvalar verilmişdi(verilmişti). Yani açık ki Diyanet artık bilinen o eski Diyanet, Atatürk Diyanet'i, Türkiye Diyanet'i, Cumhuriyet Diyanet'i değil; Akp sularında ve Müslüman kardeşler sularında yüzen bir Diyanet.

 

Yani Müslüman kardeşler örgütü denilince olan şey dini tanımlayan Din hadisileri de, İslamiyet'in özü de, İslamiyet'in amaçı da değil; İslamiyet'i kılıf edinmiş siyasi bir cehalet, barbarlık, vahşet, nefs terör kültürüdür ki öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz annelerini, öz babalarını, öz evladlarını, öz çocuk torunlarını bile öldürtmüş; Türklüğe de, Müslümanlığa da, insanlığa da, bilime de aykırı Osmanlı hanedanlığı'nı baştaçı etmiş Akp'nin Müüslüman kardeşler dostluğu bu durumda anlaşılamaz birşey olmamaktadır.

 

Yani açık ki tarih artık kilisenin kapısına '95 tezi'nin çaktığı gibi Diyanet'in kapısına da dini tanımlayan Din hadisileri'nin çakmakta.

 

Müslüman kardeşler ya da yeni adı ile İhvan terör örgütü olduğu için Mısır'da yasaklanmıştır. Yani bu durumda; Türkiye için Fetö ne ise Mısır için de Müslüman kardeşler örgütü odur; Türkiye için Fethullah Gülen ne ise Mısır için de Mursi odur. Yani bu durumda; eğer Mursi için cenaze namazıları Diyanet'in emiri ile kılınmışsa, Diyanet bir terör örgütü başkanı ya da üyesi için cenaze namazı kıldırtmış durumda olmaktadır.

 

Mursi için Türkiye'deki camilerde cenaze namazı kılanlar Mursi için imamlar 'Hakkınızı helal ediyor musunuz?' diye sorduklarında hiç tanımadıkları bir kişi için 'Ediyoruz' dediklerinde yalan söylemiş olmaktadırlar çünkü o soru ölüyü tanıyanlara sorulur, yani ölüyü hiç tanımayan insanların hak helal etmesi mantıksızlık olur; anlaşılan ki Diyanet mantığı dışlamış ve şekilci olmuştur ki bunun da bir nedeni dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzak olmasıdır, bir nedeni de siyasileşmiş yani siyasi iktidar ne derse yapmakta olmasıdır bence.

 

Sonuç olarak bu konuda olasılıklar şunlardır:

1- İmamlar camilerde kendi kafalarına göre böyle bir cenaze namazı kıldıramazlar. Kendi kafalarına göre kıldırmamışlarsa Diyanet emir vermiştir?

2- Diyanet kendi kafasına göre böyle bir emir veremez; vermişse cumhurbaşkanından emir almıştır çünkü bu konu devlet arası bir konudur?

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 19.6.19/00.42

(Öteki yazılarıım ve şiirlerim (siir-defteri.com) sitesinden okunabilir.)