TARİHİ BULUŞMA VE YANKILARI

Sevgili okurlarım, çok saygı değer kardeşlerim, büyüklerim. Öncelikle her birinizi en büyük şükran ve muhabbetle selamlıyorum. 

Sevgili okurlarım,

Dün tüm Türkiye olarak, hep birlikte tarihi bir buluşmaya ortak olduk. Hemen şunu belirtmeliyim ki, Binali Yıldırım'ın korkak ve ürkek tavrı dikkatimi çekti. Sorulara verdiği kaçamak cevaplar, sanki pişmanlık duygusu yüzüne, hareketlerine ve sözlerine yansımıştı.

★★★

 

Çok sık bir şekilde, Ekrem İmamoğlu'nun sözünü kesen Binali Yıldırım, tarihi münazarayı provoke etmeye çalışır bir görüntü içindeydi. Fetö ile ilgili, Anadolu Ajansı ile ilgili ve seçimlerin yeniden yapılması ile ilgili sorulara, kafa karıştırıcı ve yetersiz düzeyde cevaplar verdi. Fetö ile ilgili bir bağlantınız var mı ? sorusuna, sadece hayır diye cevap verebilen Binali Yıldırım, konuşmaları ve geçmiş açıklamalarını inkar eder nitelikteydi.

Anadolu Ajansının neden veri girişini durduğu ile ilgili soruya ise, '' Nereden bileyim '' diyerek, kendini savunmaya çalıştığını gördük. Halbuki hepimiz biliyoruz ki Anadolu Ajansı, Ekrem İmamoğlu öne geçeceği zaman veri girişini durdurdu. Buradan hareketle, hükümet parmağı olduğu ayan beyan ortadadır. 

Ysk'nın neden böyle bir karar verdiğini açıklamaya çalışan Binali Yıldırım, bu konuda da vasatı geçemedi. Hile var, Hırsızlık var, Yalancısın gibi basit ve ispatlayamadığı ithamlarla, Ysk'nın kararını savunmaya çalıştı. Halbuki, hepimiz biliyoruz ki, İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder ve bu AKP'nin zoruna gittiği için seçim yenileniyor.

★★★

Ekrem İmamoğlu ise, birazcık hırçın başladı. Ama kendisine sonuna kadar hak vermek gerekiyor. Karşısında her türlü yalanlarla, iftiralarla üzerine gelen bir hükümet ve yandaş basın var. Adeta onun acısını çıkarmak ister gibi başladı. Daha bugün bile, Ekrem İmamoğlu'nun kravat renginden milliyetini belirmeye kalktılar.

Bir vatandaşın kravatından milliyetini, soyadından ise, siyasi tercihini tahmin eden bir yapı var karşımızda sevgili okurlarım, aman dikkat !

★★★

Münazaranın ortalarında, tamamen kontrolü eline alan Ekrem İmamoğlu, kısa sürede yaptıkları ve seçimi kazandığı takdirde yapacağı icraatleride anlatarak tamamen Binali Yıldırım'ı saf dışı bıraktı. Belki de Binali Yıldırım akıl hocası Tayyip Erdoğan'dan akıl alamadığı için zor duruma düştü kim bilir. Çünkü bunlar, Erdoğan'sız siyaset yapamazlar. Çapları, kabiliyetleri, birikimleri asla İmamoğlu'na yetmez. Erdoğan'ın şemsiyesi altında büyüyen bir balon bu şahsiyetler. O balonun dün gece patladığına hep birlikte şahit olduk.

Binali Yıldırım'ın şiddetle bastırdığı konulardan biride, verilerin kopyasının alınmasıydı. Bu konuda da, Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'a kendisinin yaptığı geçmiş konuşmaları hatırlatarak, verilerin kopyalanmasının belediye başkanlarının tasarrufunda olduğunu açıkça belirtti.

Elbette ki, Ekrem İmamoğlu'nun verileri kopyalaması kadar, doğal bir şey yok. Çünkü karşımızda öyle bir yapı varki, Cemaatlere, tarikatlara, sakallı softara para yedirmekten, hizmet yerine kendi yandaşlarını zengin etmekten başka bir icraat yapmayan bir yapıya karşı, Ekrem İmamoğlu elbette verileri koplayacaktır. Zira bu veriler yok edilebilirdi veya başka yerde saklanabilirdi.

★★★

Mülteci olarak Türkiye'de yaşayan Suriyeliler konusunda ise Binali Yıldırım, bu konuda bir yardım masası kurduklarını ama çalışmaların yetersiz olduğu itiraf etti. Bu konuda yapacakları ile Ekrem İmamoğlu çok daha inandırıcı ve samimi bulundu.

Yani genel olarak baktığımız zaman Ekrem İmamoğlu bu münazaradan çok net bir zaferle ayrılmıştır. Daha yazılacak bir çok başlık olabilir. Hepsini yazmam takdir edersiniz ki mümkün değil. 

★★★

Bu münazara öncesinde, Uğur Dündar'ın kesinlikle bu teklifi kabul etmemesi gerekiyor demiştim. Bu konuda haklı çıktığımı bir kez daha görüyorum. Zira Uğur Dündar'ın moderatörlüğü çok daha kırıcı geçebilirdi. Uğur Dündar'ın gazeteciliğinden şüphem yok, ancak İsmail Küçükkaya'ya göre hükümete çok daha dolmuş birisi. Hükümete patlayacak yer arayıp, objektiflikten uzaklaşabilirdi. Bu da AKP'ye ciddi bir koz doğururdu. 

İsmail Küçükkaya iyiye yakın bir moderatörlük sergiledi. Ancak, Ordu valisi olayını ve yalan bir montajı gündeme getiren Küçükkaya'nın, Binali Yıldırım'ın söylemiş olduğu '' kürdistan'' sözünüde sormasını isterdim. Tek hatası belki de bu oldu. Ayrıca biraz fazla yorumda bulundu. Sorularına ilaveten yorumlar katması, seyirci olarak şahsen beni sıktı.

★★★

Genel olarak bu münazarayı başarılı bulsam da, sorulara verilecek cevapların süresinin, 3 dakika olmasını eleştiriyorum. Öyle sorular ki, 3 dakika yeterli olmaz. Ki zaten iki aday da bazen sorularla alakasız konuşmak zorunda kaldı. Çünkü, önceki sorunun cevabını bitiremediler. Cevap hakkı 10 dakika kadar olmalıydı. Sorular ise daha geniş anlamlı sorular olmalıydı. Çok fazla ayrıntı da insanların kafasını karıştırıp, seyirciyi sıktılar diye düşünüyorum.

★★★

 

Bu tarihi buluşma, eleştirilecek noktalarıyla birlikte sonra erdi. Ama eleştirilmeyecek bir kişi var ki, o da Ekrem İmamoğlu. Çok başarılı bir siyasetçi olarak artık Türk siyasetinde yer alacaktır.

Bu münazarada emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Türk demokrasisi adına hayırlı olmasını temenni ederim.

Hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum..

 

https://medyasiyasetarenasi.blogspot.com

https://twitter.com/Ygt_Kk1881

https://www.facebook.com/yigit.karatoprak

www.instagram.com/ygt_k89

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BARIŞ PINARI HAREKATI Politika 12.10.2019
SİYASETİN YÜKSELEN DEĞERİ '' EKREM İMAMOĞLU '' Politika 26.06.2019
NEREDEN ÇIKTI BU PROVOKATÖRLER ? Politika 05.06.2019
EZİK SİYASET Politika 25.05.2019
YENİ FURYA SAHTE MİLLİYETÇİLİK Politika 02.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021