RECEP TAYYİP NASIL YERLİ VE MİLLİ OLACAK?

Akp lideri Recep Tayyip Erdoğan önce 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi terk edelim' dedi; sonra da 'Yerli ve milli olmak'tan söz ediyor.

 

'Yerli' ne demek? En basit tanımı ile örnek ki Kızılderililer'e 'yerli' denilmesi gibi bir yerlilik. Yani yerli olmak için Türkiye'nin 'yerlisi' olmak gerekir oysa ev alan yabancılara 'Türk vatandaşlığı' veriliyor; yani vatandaşlar ancak yerli değiller. Türkiye'deki yabancı şirketlerin, yabancı fabrikaların ürettiklerine de 'yerli mal' deniliyor yani demek ki Akp'nin 'yerli' olmaktan anladığı tuhaf şey 'Türkiye'de biryeri(bir yeri) yani birmekanı(bir mekanı) olmak' anlamında oysa Kızılderililer'in yerliliği yalnızca mekanı değil dil, tarih ve kültür birliğini de içeriyor, kapsıyor.

 

Öncelikle şu ki Recep Tayyip Erdoğan 'Devlet' yani 'Türkiye şirket gibi yönetilmeli' demişdi(demişti). Şirket nedir; bugün yerli bile olsa yarın yabancılara satılabilen, satılabilecek birşey; Türkiye tarihine bakın, bugüne kadar kaç 'yerli ve milli' şirket, fabrika yabancılara satılmış görün. Yani şirket olmak zaten daha en baştan 'yerli ve milli' olmak ile zıtlık çünkü 'yerli ve milli' olmak sonsuz olmalı oysa özel sektörün yani kapitalistlerin ne yapacakları belli olmaz; fabrikalarını, şirketlerini çok para veren yabancı şirketlere, yabancılara her an satabilirler; yani böyle devlet de olunmaz, yerli ve milli de olunmaz; devlet ve 'yerli ve milli' olmak kalıcı, sonsuz olmalıdır yani bu durumda Türkiye şirket gibi olursa Türkiye de kalıcı ve sonsuz olamaz demektir.

 

Anlaşılıyor ki Recep Tayyip Erdoğan ya da Akp için 'yerli ve milli' olmak yalnızca ekonomi ile ilgili bir istek, durum çünkü 'yerli ve milli' olmakta da, Akp'nin 'Rabia işareti'nde de dil yani Türkçe yok. Zaten çocuklara yabancı adlar koymaya da Akp iktidarı izin vermişdi(vermişti).

 

Yani açık ki Akp'nin 'yerli ve milli' olmak savı yalnızca ekonomi ile, dar bir alan ile sınırlı yani dili yani Türkçeyi ve kültürü kapsamıyor, içermiyor; zaten 'milli' sözcüğü Türkçe değil yani Akp 'yerli ve milli' derken bile yerli ve milli değil. Çünkü eğer 'yerli ve milli' olmak sınırsız bir alan için ise bu durumda 'Recep Tayyip' adı nasıl yerli ve milli olacak, nasıl 'yerli ve milli' yapılacak?

 

Yani açık ki felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri'nden uzak bir dünyaya sahip Akp kavramları kendi, kafasına göre yorumluyor; hem demokrasinin temellerinden olan Güçler ayrılığı'nı yok edip hem de oluşturduğu tuhaf sisteme 'demokrasi' demesi gibi.

 

Yani gerçekten yerli ve ulusal/milli olmak isteniyorsa Türkçe olmayan insan adları da Türkçe ile değiştirilmeli ve hükümet bunu kolaylaştırmalı ve desteklemeli yoksa şirket yerli de sahibi Hans ya da Robert gibi birşey oluşur.

 

'Recep' Türk dil kurumu sözlüğüne göre Arabça; doğrusu ise 'Receb'. 'Tayyip' Türk dil kurumu sözlüğünde yok ancak büyük olasılıkla o da Arabça. Ve ne Arablar yerli ve milli ne de Arabça. Yani 'Recep Tayyip' nasıl yerli ve milli olacak; bence 'yerli'likte ve 'milli'likte asıl sorun bu.

 

'Yerli ve ulusal'milli' olmak isteniyorsa önce insanların isimleri yerli ve ulusal olmalı. Yabancı isimler ile yerli ve ulusal olunmaz.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 15.6.19/00.31