EĞİTİMDE CİNSİYET AYRIMI SAVIM

Eğitimde cinsiyet ayrımı istememek nefsi istemektir ki nefs en büyük cehalettir ve kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır(amacıdır) yani böyle bir eğitim bilim, bilimciler, akademisyenler, teknolojiler yaratır ancak insani bir toplum yaratmaz. Bilim ve teknoloji içinde yüzen Batının beyinin en üst aşaması olan ahlakı dışlamış durumu bundandır çünkü felsefel, bilimsel açıdan ahlak tanımı dini inançların ahlak tanımından çok farklıdır, ve zekanın, akılın, mantığın, bilinçin(bilincin), beyinin, ruhun, felsefenin, bilimin ve insanlığın en yüksek, en ileri, en uç, en son aşamasıdır; yani cinsiyet ayrımsız eğitim nefsi ön, temel aldığı için ahlakı dışlamış bir var oluşu önünde ya da sonunda içerir ve ister.

 

Eğitimde cinsiyet ayrımı istemek dini inanç nedeni ile ise bu da yanlıştır çünkü din bilim olmasına karşın dini inanç bilim değil keyfiliktir. Yani bu durumda ne bilim ve teknoloji oluşur ne de bilimsel bir toplum. Böyle bir yaklaşımda ahlak ta zekanın, akılın, mantığın, bilinçin(bilincin), beyinin, ruhun, felsefenin, bilimin ve insanlığın en yüksek, en ileri, en uç, en son aşaması olarak değil dini inançsal bir tabu, gelenek, görenek, töre olarak düşünüldüğünden toplum da, ülke de asla ilerlemez.

 

Eğitimde felsefe ve bilim açısından doğru olan yöntem cinsiyet ayrımlı yöntemdir ancak bunun nedeni dini inançlardaki neden ya da amaç değildir; öğrencilerin kendilerini aşka meşke değil öğrenmeye odaklamalarıdır. Bu nedenle, bu yaklaşımda okullar, üniversiteler yalnızca karşı cinsten değil, toplumdan, özel sektörden, modadan, medyadan, sanatçılardan, reklamlardan, sıpordan, takıdan, dövmeden, pirsingden yani cehalet ve nefs içindeki herşeyden de, cehalete ve nefse yönelten ya da yöneltebilecek herşeyden de, cehalete ve nefse simge ya da örnek olan ya da olabilecek herşeyden de soyutlanmış durumdadır. Bu eğitim yönteminde amaç bilimci, akademisyen, meslek sahibi/sahibesi, patron, patroniçe, kapitalist yaratmak; özel sektöre eleman yetiştirmek, devlete memur/memure yetiştirmek; işe girmek, para kazanmak, köşedönmek(köşe dönmek), zengin olmak, keyif sürmek, kariyer yapmak, bir meslekte ya da şirkette ya da mevkide yükselmek gibi amaçlar değil, önce düşünür(filozof), alim, alime, bilge yaratmak, cehaletten ve nefsten uzak, kendini felsefeye, bilime ve insanlığa adamış kişiler yetiştirmektir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 13.6.19/00.20

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Psikoloji Eğitimleri - Psikolog Marketi Eğitim 09.04.2021
Allah’ın İlminin Sonsuzluğunun Mükemmelliği… Eğitim 27.02.2021
ANKARA ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇILDI. Eğitim 30.06.2020
Günümüz İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Eğitim 07.05.2020
NİYE BEN??? Eğitim 27.04.2020