Milletin yiyeceği domatesi portakalı 'gavur'a satıp ihracat yaptık diye bayram ediyorlar

İhraçat(İhracat) özel sektör ve siyasi iktidar tarafından övülse de, gurur sayılsa da, onur sayılsa da gerçekte dilencilik demektir; yani ihraçata dayalı ekonomi gerçekte 'Dilenciliğe dayalı ekonomi' demektir bence; bir de ihraç edilen şeylerin fiyatıları(fiyatları) düşmek yerine bir de fahiş fiyatlarda yükseliyorsa bu durum tümden 'Dilenciliğe dayalı ekonomi'yi de aşıp 'Fahişe ekonomisi' durumuna gelir bence çünkü hem milletin gereksinimini satıp hem de fiyatların fahiş miktarda yükselmesine neden olmaktadır. Bu tür ekonomiler de ereksiyondaki penise ait olan, 'Penis büyümesi' dediğim büyüme içinde olurlar yani gerçekte büyümemişlerdir.

 

Açık ki 'Lozan zafer değil hezimet' diyen, 'Türkçe ile felsefe ve bilim olmaz, Türkçeyi bırakalım' diyen, 'Zafer için rahip elbisesi bile giyerim' diyen Akp dünyası yalnızca felsefeden, bilimden, dini tanımlayan Din hadisileri'nden ve Türkçeden değil mantıktan ve tutarlılıktan da uzak. Zaten felsefeden, bilimden, Din hadisileri'nden, Atatürk'ten ve Türkçeden uzaklık mantıksızlık ve tutarsızlık da yaratır.

 

İzmir'e 'Gavur İzmir' dediğime göre Akp iktidarı için 'gavurluk' önemli birşey ve sorun olmalı ancak ne tuhaf ki İzmir'e 'gavur' diyenler milletin yiyeceği domates, taze portakalı sebzeyi, meyvayı(meyveyi) 'gavur'lara satıp 'Döviz kazandık, ihracat yaptık, yüzümüz güldü' diye bayram ediyorlar.

 

2019 Ramazan bayramı arefe günü Avm'ler domates dolu idi ve kilosu 2,5 Tl idi; ancak bugün Avm'lerde domates bulmak sorundu, öyle ki ünlü bir Avm'de tek bir domates bile yokdu; bir başka ünlü Avm'de ise yalnızca 6-7 kilo falan domates vardı ve görevli de 'O da demin geldi, 20 dakika sonra gelseydin onu da bulamazdın' dedi, ve domatesin kilosu 3,5 Tl idi yani %70 zam gelmiş idi. Yani tuhaf ki bahar gelmiş, yaz gelmiş, açık alan tarımı başlamış ancak ülkede domates fiyatı düşeceğine yükseliyor; bahar gelmiş, yaz gelmiş, sebze ve meyva fiyatıları(fiyatları) düşeceğine yükseliyor.

 

Açık ki milletin gereksinimi olan yiyecekleri ihraç etmek bir ekonomi için de, bir ülke için de, bir siyasi iktidar için de başarı değil zavalılıktır.

 

Öteki sebzeleri ve meyvaları geçtim; domtaes ve portakal çok önemlidir çünkü bunla insanları hastalıklardan koruyan ve bağışıklıklarını güçlendiren C vitamini içerirler; öteki sebzeler pişirilip yenilirler ve C vitaminleri ölürler ve pişmiş şeyler bağışıklık kazandırmaz, bu açıdan domates ve portakal çok önemlidir. Milletin gereksinimi olan domates ve taze portakal ihraç edildiğinden en başta gırip(grip) ve diş eti hastalıkları gibi hastalıklar çoğalır, yaygınlaşır ve bu da daha çok ilaç, daha çok döviz çıktısı demektir yani 100 ton domates, 100 ton portakal satmanın getirdiği döviz, bunların yokluğu nedeni ile oluşacak hastalıkların ilaçlarına verilen dövizin yanında devede kulak kalır; ancak açık ki özel sektör de, siyasi iktidar da geleceği değil günü düşünmektedir, günü kurtarmayı düşünmektedir.

 

Gelişmiş, güçlü bir ülke milletinin gereksinimi olan şeyleri satmaz. Örnek ki Abd de sebze, meyva, tahıl ihraç etmektedir ancak onun bu ihraçı ülkede fiyat yükselişine neden olmaz ancak tuhaf ki Türkiye'de ne ihraç edilse fiyatı hemen fırlamaktadır kki bu da hem özel sektörün hem siyasi iktidarın hem de ekonominin başarısızlığını gösterir. Yani aslında ihraç edilen birşeyin fiyatının düşmesi gerekir çünkü ihraç edildiğine göre fazla miktarda olmalıdır yani olması gereken ihraç fazla olanın ihraç edilmesidir, milletin gereksinimi olan miktarın değil.

 

Bahar, yaz gelmesine karşın sebze ve meyva fıyatılarındaki(fiyatlarındaki) bu yükselişin nedeni milletin yiyeceğini ihraçat adı altında, yalnızca 'gavura satmak' değil kuşkusuz; bir de turizım(turizm) adı altında, 'gavura yedirmek'tir. Sen ülkende tarımı, çiftçiyi ihmal edersen, önem vermezsen; sonra da 80 milyon, 100 milyon turisti ülkene çağırırsan sebze ve meyva fiyatıları kuşkusuz ki yükselir. Yani bu işte iki türlü ve iki açıdan 'gavurluk' var. Türkiye'ye de, öteki ülkelere bahar, yaz geldiği için yani Türkiye'de de, öteki ülkelerde de sebze tarımı başladığı için Türkiye'de sebze ve meyva fiyatılarının düşmesi gerekirdi ancak yükselmektedir, bunun da temel nedeni ihraçattan çok turizımdır, ülkemize gelen turistlerdir çünkü 50 milyon, 80 milyon, 100 milyon turisti ne beslemek kolay ne de 80 milyon nüfuslu bir ülkenin beslemesi kolay; yani açık ki Akp iktidarı neye umut diye koşsa, sarılsa elindepatlamaktadır(elinde patlamaktadır) ki buna da Atatürk, Türkçe, demokrasi, laiklik karşıtlığı, ve felsefeden, bilimden, Din hadisileri'nden uzaklığı neden olmaktadır.

 

Siyaset felsefeyi, bilimi, ve Dini dışlamış bir cehalet ve nefs türüdür; öyle ki barbarlığa, hileye, iftiraya, çamuratmaya(çamur atmaya) kadar da uzanır yani hem akılın hem de insanlığın yüzkarasıdır(yüz karasıdır) gerçekte ancak siyaset bunu cila olarak satar.

 

Bu vatan, bu devlet, bu ülke önce yabancı ülkeleri, yabancıları beslemek için kurulmadı kardeşim; önce bu mileti beslemek için kuruldu. Bu ülke için önce önemli olan şey para değil millettir. Ancak kendileri milyonlar milyarlar kazanırlarken işçiye 2.020 Tl asgari ücret verenlerin mantıklı da, milli de, insani de, bilimsel de davranmalarını beklemek yanlıştır.

 

'Gavur' alırsa fiyatlar yükseliyor, almazsa fiyatlar düşüyor; böyle ekonomi, böyle yerlilik, böyle millilik, böyle millet iradesi olmaz.

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 13.6.19/00.15

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020