AFRİKA'DA TUZUN DEĞİL DEMOKRASİN OLSUN

Birzamanlar(Bir zamanlar) 'Afrika' denilince Klimanjaro dağı ve 'Afrika'yı görmek' akılagelirdi(akıla gelirdi/akla gelirdi). Şimdilerde açlık, Afrika için para toplamak ve savaş, terör yüzünden, korkudan 'Afrika'ya gitmemek' akılageliyor.

Acaba eskiden 'Afrika' denilince akıla neden 'Afrika için para toplamak' gelmezdi? Yoksa tüm dünya yoksul, yokluk içinde olduğu için mi? Yani şimdi dünyada çok zengin insanlar ve çok zengin ülkeler çoğaldığı için mi yoksa televizyon, internet nedeni ile mi? Yani örnek ki bundan 50 yıl önce kimin akılına 'Afrika için para toplamak' gelirdi?

Ramazan ayı geldi mi 'Sofrada tuzun olsun' deyip Afrika için para yardımı topluyorlar. Bazı insanlar için hayat(yaşam), dünya, insan demek demek ki yemek, mide, para, beden demek. Tuz ne demek; zevk, haz, lezzet, nefs yani cehalet demek. Yani Afrikalı yemeği buldu da tuzu mu kaldı?

Afrika'nın paraya, yiyeceği mi gereksinimi var sizce? Afrika petrol, elmas, altın, doğalgaz ülkesi değil mi? Bunlar para eden şeyler değiller mi? Öyle ise neden Afrika yoksul, Afrikalı aç? Demek ki Afrika'nın, Afrikalının asıl sorunu para, yemekiçmek, mide değil; başka birşey.

Dünyaya bakalım; ekonomi ve medeni hayat biçimi olarak en zengin ülkeler, dünyaya egemen ülkeler hangileri? Bilimde ve teknoloji icadında dünyanın en önündeki ülkeler. O ülkeler hangileri? Demokrasi ile yönetilen, demokraside en önde olan ülkeler. Demek ki herşey para demek değil; paradan değerli, paradan üstün şeyler var; ve bu da yalnızca dini inanç değil, demokrasi gibi şeyler yani demek ki bir milletin, bir ülkenin ekonomide zenginliğe ve toplumda medeni bir hayata giden yolu önce demokrasiden geçiyor çünkü demokrasi yoksa bir ülke ekonomi açısından ne kadar zengin olursa olsun, zenginlik toplumda değil yalnızca zenginlerde toplandığı için ülke yoksul, toplum yoksul oluyor. Yani açık ki Afrika zengin ancak Afrikalı yoksul; buna neden olan şey de demokrasinin olmamasıdır, parasızlık değil. Ancak açık ki Afrika'da demokrasi istemek için insanların önce kendi ülkelerinde demokrasi istemeleri gerekir; işte, Türkiye'de bu olmadığı için Türkiye'de 'Afrika' denilince hep 'para' akıla geliyor yani ne zaman Türkiye'de 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılırsa, o zaman Afrika için 'Para, para' diye değil 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılacaktır.

Demokrasi; ancak Batı demokrasisi yani siyasi demokrasi yani cehalet ve nefs demokrasisi yani halk demokrasisi yani nicel demokrasi değil; felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri egemenliği, iktidarı, devleti, ülkesi, vatanı, toplumu, halkı, milleti olmak yani nitel demokrasi. Nitel demokrasisi olmadığı için ki Abd'de bile yoksullar var.

Bırakılsın artık Afrika için 'Para, para' diye bağırmak; Afrika için 'Demokrasi, demokrasi' diye bağırılsın; çünkü Afrika'da tüm dünyaya yetecek kadar para var gerçekte; petrol, doğalgaz ve maden olarak. Afrika'ya para değil; demokrasi götürün. Ancak önce kendi ülkenize birbakın(bir bakın) demokrasi yani 'Güçler ayrılığı' var mı diye; yoksa Afrika için hep 'Para, para' dersiniz.

Afrika'da demokrasi yok, demokrasi; yoksa Afrika'da insanından, madenine, ayakları bile şişe suyu ile yıkatacak kadar her zenginlik var.

Kendi ülken için de, Afrika için de demokrasi iste. Önce demokrasi çünkü demokrasi vatan zenginliğinin herkesin cebine akmasıdır, yalnızca patronların, patroniçelerin, kapitalistlerin, sömürgenlerin, adaletsizlerin, vicdansızların değil.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 6.6.19/07.16

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020