RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KURBAN BAYRAMI TATİLİ DENİLMESİN

Ramazan ayı yani oruç fakirlerin, açların durumlarını anlamak ya da bir başka neden için değil; nefssiz insan olmak, nefsi terk etmek içindir çünkü nefs hem en büyük cehalettir hem de kötülüklerin hem nedeni hem amaçıdır(amacıdır). Yani din ve nefs; ateş ve barut gibidir.

Ramazan bayramı tatili, Kurban bayramı tatili diye tatiller var. Ramazan ayı'nı tuhaf ki yiyecek, içecek satanlar; Ramazan bayramı tatilini ve Kurban bayramı tatilini de, içinde bikinili, mayolu yani sütyen-külotlu yani dine aykırı turizım(turizm) de dahil olmak üzere turizmciler dörtgözle(dört gözle) beklemekteler. Yani ortada ki, olmaması gerekmesine karşın Ramazan ayı'nı ve Kurban bayramı'nı tuhaf ki yiyip içmek isteyenlerle tüccarlar dörtgözle beklemekteler gibi birdurum(bir durum) var ortada çünkü oruç, Ramazan ayı demek nefsi terk etmek demek iken iftarlardaki ziyafetler de ortada; bu durumda özelde Ramazan ayı'na ve Kurban bayramı'na, genelde ise Müslüman olmak biçimine siyasetçilerin ve tüccarların yön vermek isteyecekleri yani bu konularda yozlaşma olacağı açık.

Diyorum ki 'Ramazan bayramı tatili', 'Kurban bayramı tatili' denilmesin çünkü bu tatiller ile ortaya çıkan bikinili, mayolu yani sütyen-külot ortalıkta, herkesin içinde bulunmak durumu ile İslamiyet birbirlerine zıt şeyler.

Zaten İslamiyet dini inançında(inancında) büyük olasılıkla böyle tatiller yok; yani Muhammed zamanında büyük olasılıkla böyle tatiller, günümüzde yapılan türden, eğlence biçiminde bayramlar da yoktu büyük olasılıkla.

Böyle şeyleri büyük olasılıkla ya dini tanımlayan Din hadisileri'nden(hadisleri'nden) dünyalar kadar uzak Osmanlı çıkarmıştır ya da Din hadisileri'nden dünyalar kadar uzak siyasetçiler.

Ramazan bayramı tatili, Kurban bayramı tatili diyorsunuz; insanlar pılajlara(plajlara), otel havuzularına(havuzlarına), site havuzularına koşuyorlar; bikini, mayo yani dine aykırı yani ahlaka aykırı yani İslam'a aykırı. Öyle ise bu nasıl bir Ramazan bayramı bayramıdır ve tatilidir, nasıl bir Kurban bayramı bayramı ve tatilidir, nasıl İslami bir bayram ve tatildir?

Yani; 'Yılbaşı kutlamak İslam'a aykırı' diyenler Ramazan bayramı tatilinin, Kurban bayramı tatilinin İslam'a aykırı kullanılmakta olduğunu neden görmüyorlar, neden anlamıyorlar?

Ramazan ayı geliyor, Ramazan ayı oruç, oruç da nefssizlik iken, televizyon nefsi tahrik eden yiyecek, içecek reklamıları(reklamları, tanıtımıları, tanıtımları) ile doluyor; Ramazan bayramı, Kurban bayramı geliyor; bikinili, mayolu pılajlar(plajlar), oteller, havuzlar doluyor; bu gerçekte din ya da İslamiyet değildir, dinden ya da İslamiyet'ten gözgöregöre(göz göre göre) uzaklaşmak, gözgöregöre İslamiyet'ten ya da dinden uzaklaştırmaktır.

Ramazan bayramı, Kurban bayramı ya da İslamiyet ya da din ne zamandır bikini, mayo diye sütyen-külot ortalıkta dolaşanlara, ahlaka aykırılıklara da hizmet ediyor?

Gerçek ki İslamiyet'in ya da dinin tek bir pusulası vardır; o da dini tanımlayan Din hadisileri'dir; o pusuladan zerre sapılırsa ne din kalır ne iman.

Bu nedenle diyorum ki 'Ramazan bayramı tatili', 'Kurban bayramı tatili' denilmesin; yalnızca 'tatil' denilsin; yani hiç değilse bu bikinili, mayolu, çıplak kepazeliğe, rezilliğe, yozluğa, utança(utanca) İslam'ın adı karıştırılmasın. Zaten büyük olasılıkla Muhammed zamanında da, Dört halife zamanında da böyle tatiller yoktu çünkü İslam'ı ya da dini yaşamak için de, Müslüman ya da dinli olmak için de bayrama da, tatile de gerek yok. Dediğim gibi bunlar ya Osmanlı uydurması ya da siyaset uydurması yani dini tanımlayan Din hadisileri'nden haberleri olmayanların dünyası.

Bence İslamiyet dini inançında 'Mübarekleşmek' var yani bizde 'Bayramlaşmak' denilen ancak asla 'Bayram yapmak, tatil yapmak' yok çünkü dinin bayramı, tatili, eğlencesi, keyifi(keyfi), zevki, hazzı yani nefsi yani cehaleti yani yozluğu olmaz.

Yani açık ki İslam dünyası yalnızca Batıdan yani bilimden, teknolojiden, demokrasiden, barıştan, huzurdan, güvenden, maddi olanaklardan, yüksek sağlık olanaklarından, doğru ekonomiden, doğru devlet biçiminden, mantıktan, bilimsellikten değil; dini tanımlayan Din hadisileri'nden yani dinden yani İslamiyet'ten de dünyalar kadar uzak. Yani açık ki İslam dünyası nifakı da, şerri de, şirki de Din hadisileri'nden uzak kendi içinde aramalı önce.

Ne yapar acaba bu İslam dünyasının üniversite okumuş, üniversite bitirmiş insanları; İslam dünyasını, Müslümanları aydınlatmak, bilinçlendirmek, bilimselleştirmek, Din hadisileri'ne sarıltmak yerine?

Ülkemizde Ramazan ayı nedeninden, amaçından(amacından), anlamından en başta iftarlar ile öylesine uzaklaştırılmış ki; Ramazan ayı oruç, nefssiz olmak çalışması olmak yerine öylesine ticari bir durum durumuna getirilmiş ki, Ramazan ayı'na artık öylesine ticari olarak yaklaşılmakta ki bir turizım derneği şöyle diyor, Ramazan bayramı tatili ile ilgili olarak: ' Bayram tatilinde 6 milyar TL'nin üzerinde, yani yaklaşık 1 milyar dolar, ekonomik hareket bekleniyor'; yani anlaşılan ki Ramazan ayı nefssizlik ayı değil ziyafet ve turizım yani nefs ve ticaret ayı olarak tanımlanmaya başlanılıyor artık, bu durum Müslümana, Müslümanlığa, İslam'a fiyatbiçmek(fiyat biçmek) gibidir, İslami günlerde, aylarda para işlerinin konuşulmaması gerekir. Yani belli ki Ramazan ayı'nı insanlar 'Gelsin nefssizlik' olarak değil de 'Gelsin güzel iftar yemekleri' olarak; kapitalizım(kapitalizm) yani özel sektör de 'Gelsin nefssizlik' olarak değil 'Gelsin paralar' olarak yorumlamakta.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020