CENNET VAADİNDEN GERİYE YALNIZCA ÖLÜMSÜZLÜK KALDI

Dini inanç başkadır, dini inanç inançtır oysa dini tanımlayan Dn hadisileri'nin dediği gibi din bilimdir, inanç değildir. Bu nedenle dini inançlar çağımızda inanç açısından büyük, aşılamaz sorunlarla karşılaşmaktadırlar; örnek ki dini inançlara göre dünya düzdür ve dönmez oysa gerçekte dünya küreseldir ve döner; yani dinin inançların temel sorunlarından, temel engellerinden biri de budur.

Dini inançlar inanç oldukları için birtakım güzel vaatlerde ve birtakım kötü vaatlerde bulunurlar. En güzel vaatleri cennet gibi biryerdir; en kötü vaatleri ise cehennem gibi yerdir. Oysa bilimde de, bilimin ürünü olan dinde de böyle şeyler olmaz; yani bilim de, din de keyif, nefs vaat etmez, ve zulüm, vahşet vaat etmez yani tehdit etmez; bilim de, din de yalnızca gerçekleri ve doğruları açıklarlar, öğretirler çünkü insanın da, insanlığın da en yararına şeyler gerçekler ve doğrulardır. Yani din ve bilim ile dini inanç arasında dünyalar kadar ve zıt yönde fark vardır yani insanlık dini inançta değil, dinde toplanmalıdır.

İslamiyet dini inançının(inancının) Cennet vaadinde; serin gölgeli ağaçlar, soğuk şerbet ırmakları, huriler yani nefse yönelik vaatler var.

Bu vaatler günümüzden 1400 yıl önceki; yiyecek, su sorunu olan; yokluk, yoksulluk ve kıtlık içindeki; evlenmede maddi engellerle oldu olan; aşırı sıcak yazlı; çöl, kurak Arabistan de; yokluk, kıtlık, olanaksızlık içindeki, dünya geneli için de güzel, çekici(cazib/cazip), olağandışı, olağanüstü şeyler idi kuşkusuz. Kuşkusuz ki o zamanlar tüm insanlık yokluk, kıtlık, çaresizlik içinde idi; hastalıklara ilaçlar bile yokdu(yoktu); hastahaneler bile yokdu; motorlu taşıt bile yokdu yani o zamanlar tüm insanlık, tüm dünya bir yoksunluk(mahrumiyet) içinde idi.

Ancak artık günümüzde insanlar ne isterlerse satın alabiliyorlar.

Kılima(Klima) var; kışın sıcak, yazın serinlik veren. Buzdolabı var; yılın 12 ayı, her an soğuk içecekler veren. Bakkallar, marketler, Avm'ler, manavlar, pazarlar herkesin satın alabileceği, sayısız, birbirinden güzel taze meyvalarla(meyvelerle) ve taze sebzelerle dolu; Avm'ler sayısız peynir türü, sayısız makarna türü, sayısız içecek türü, ve et, kıyma var.

Yani günümüz insanı ne isterse kolayca ulaşabiliyor artık. Yani günümüz insanına serinlik, soğuk su, her istediği şeyi yiyebilmek gibi vaatler hiç etkilemez artık.

Yani Avm'ler yiyecek, içecek olarak her türü sunmaktalar; Avm'lerde kılima bile var.

Uçak var, hızlı tıren(tren) var, çamaşır makinası(makinesi) var, buzdolabı var, bulaşık makinası var, bilgisayar var, televizyon var, yani sınırsız bir tüketim olanağı var adeta.

Yani bundan 1400 yıl önce; bayanlara 'Cennet'te çamaşırlarınızı siz değil makinalar; bulaşıklarınızı siz değil makinalar yıkayacak; yiyecekleriniz, yemekleriniz hiç bozulmayacak' denilseydi; kuşkusuz bu durum bayanlar için çok ilgi çekici, çok heyecan verici, çok etkileyici birşey olurdu ancak bunları artık günümüzde vaat etmek hiç de etkileyici değil çünkü bu olanaklar günümüzde hemen hemen her evde var artık.

Kuşkusuz ki bundan 1400 yıl önce; Cennet adı ile vaat edilen şeylere o zamanlarda ulaşmak olanaksız gibi birşeydi ancak günümüzde insanlık artık o yoklukları aşdı(aştı). Yani günümüzde insanlık artık başka şeyler istiyor ya da isteyeceği birşey kalmadı pek artık çünkü ne isterse var hemen hemen.

Bu durumda açık ki Cennet vaadinden geriye yalnızca 'ölümsüzlük' kalmış durumda yani günümüz insanlığı için 'Ölümsüzlük' dışında ilgi çekici birşey kalmamış durumda. Yani açık ki Cennet vaadinden geriye yalnızca 'ölümsüzlük' kalmış durumda; eğer insanlık ölüme de çare bulursa Cennet vaadinin insanlar için hiçbir anlamı kalmayacak.

Belki de pılajlardaki(plajlardaki) bikinililerin, mayoluların yani sütyen-külot ortalıkta, herkesin içinde gezinenlerin alayının dini inançlı olmasının nedeni de bu insanların artık ölümsüzlüğe de sırtdönmeleri(sırt dönmeleri) nedeni iledir.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 30.9.19/00.21


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020