ISSIZ ADAYA DÜŞSENİZ YANINIZA ALACAĞINIZ ÜÇ ŞEY SAÇMALIĞI

Sanki akıllılık imiş gibi; sanki bu soruya yanıt(cevap) olarak en doğru nesneleri söylemek en akıllılıkmış ya da çok akıllılıkmış gibi 'Issız bir adaya düşseniz, yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?' diye soruyorlar; ve insanlar da ne kadar çok akıllı olduklarını göstermek için bu soruya yanıtlar veriyorlar.

Oysa akıllı insan bile bile ıssız bir adaya düşmez. Düşmüşse zaten artık yanına kendi seçeceği şeyleri almak olanağı yoktur.

Yani soruyu 'Issız bir adaya düşseniz' olarak da, 'Issız bir adaya düşecek olsanız' olarak da sormak hiç akıllıca değil gerçekte, yani nasıl sorulursa sorulsun bu soru akıllıca da değildir, bu soruya 'Şunları alırdım, bunları alırdım' diye yanıt vermek de.

Hayat(Yaşam), dünya hiçkimseye 'Issız bir adaya düşeceksin' demez ki insanlar önceden hazırlıklar yapsınlar, yanlarına birşeyler alsınlar.

Issız bir adaya nasıl düşülür? Ya uçakdasındır(uçaktasındır), uçak denize ya da adaya düşer; uçakta insanların keyiflerine uygun istedikleri herşey(her şey) yoktur; ya gemi batar ya da karaya oturur, gemide de insanların, yanlarına alacakları, her istedikleri yoktur; yani sonuçta, uçakta ya da gemide ne varsa, onları alırsın. Ancak zaten konu gemi ise başkaları da vardır, yani bu durumda insan zaten yalnız olmaz; konu uçak ise ve uçak denize düşmüş ise yine başkaları da olabilir; yani koskoca gemi ya da uçak tek kişilik olacak değil ya.

Yani akıllı insan ıssız adaya bile bile düşmez; yani insan uçağa ya da gemiye 'Ben bugün bir ıssız adaya düşeceğim' diye binmez; ve, gitmek başkadır, düşmek başkadır; gitmekte, insan yanına dilediği şeyi alabilir ancak düşmekte insan yanına dilediği şeyi alamaz yani düşmekte sınırsız bir seçmek olanağı yoktur; yani ıssız bir adaya düştükten sonra insana 'Yanınıza ne alırsınız, yanınıza ne istersiniz?' diye sormazlar; yani en azından soru 'Issız bir adaya gidecek olsanız yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?' diye sorulmalıdır ancak akıllı insan zaten ıssız bir adaya gitmez; yani 21. yüzyılda, böyle bir soru, nasıl sorulursa sorulsun ne akıl işidir ne de akıllı insana sorulacak sorudur.

Yani istemeden düşsen zaten seçmek olanağın yok; isteyip de gitsen, 21. yüzyılda, ıssız bir adada ne işin var?

Açık ki bu soru yüzyılın ya aptallık ya kurnazlık sorusudur.

Yani ıssız bir adaya düşsen; gemide ya da uçakda(uçakta) ne varsa onu alırsın.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 29.5.19/07.15


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020