SİYASETÇİ İLE İFTAR OLMAZ SAVIM

Siyasetçiler var; iftar yemekileri(yemekleri, yemeğileri) veriyorlar.

 

İslamiyet açısından çok tuhaf ve çok mantıksız bir durum.

 

Öncelikle şu ki iftarın yemeği, iftar yemeği olmaz, iftarlık olur, o da bir zeytin tanesi, bir hurma tanesi, bir yudum su ya da ‘Bugünlük oruçumu(orucumu) sonlandırdım’ sözü gibi şeylerdir.

 

Yemek açık ki yemeklerden görülmekte ki yalnızca beslenmek değil nefstir de.

 

Oysa Ramazan ayı, oruç, İslamiyet, din nefse sarılmak değildir, nefsten uzaklıktır yani bilim dışında dünyadan inzivadır. Açık ki bu ‘iftar yemeği’ durumu bu topraklara bir haz, zevk, nefs dünyası da olan Osmanlı hanedanlığı ile, Saray sofrası’ları, Saray mutfağı’ları ile getirilmiştir. Ramazan ayı’nda televizyonun durumunu görmüyor musunuz; Saray mutfağı yemekileri tarifileri(tarifleri) ile doluyor. Anlaşılan ki durum Ramazan ayı’na yani oruça nefssizlik ile değil Sultan/Padişah/Saray kafası ile yaklaşmak gibi, İslamiyet’e, dine aykırı bir durumda.

 

Siyasetçi ile iftar, sahur, Ramazan ayı olmaz.

 

Neden olmaz?

 

Çünkü siyaset demek cehalet, nefs, barbarlık, hile, sömürü, dünya makamı gibi şeyler demektir.

 

Bunlar ise İslamiyet dini inançının(inancının) özüne de, amaçına(amacına) da, ruhuna da aykırı şeylerdir.

 

Siyasetçilerin durumlarını görmüyor musunuz? Kimi öz bebek kardeşlerini, öz çocuk kardeşlerini, öz babalarını, öz annelerini, öz evladlarını(evlatlarını) bile öldürtmüş, sofrasından cariyesine kadar nefse batmış Osmanlı hanedanlığı’nı, sultanılarını(sultanlarını) savunuyor ya da koruyor; kimi de bikiniyi, mayoyu, mini eteği, mini şortu, çıplak pılajları(plajları), çıplak yani akıldışı-ahlakdışı turizımı(turizmi), eşcinselliği, zinayı, sigarayı, içkiyi, barları, pavyonları, genelevleri, sıtriptiz(striptiz) kulübülerini(kulüplerini), gazinoları, diskotekleri, akıldışı-ahlakdışı modayı yani dine aykırı şeyleri. Yani açık ki siyaset akıl, mantık olarak da, vicdan olarak da, ahlak olarak da dine, İslam’a, Ramazan ayı’na, oruça, nefsizliğe, insaniliğe, medeniliğe aykırı bir dünya.

 

Tüccarın iftar sofrası, tüccar ile iftar sofrası olmaz çünkü ticaret sömürüdür, ve ticaret de bir cehalet ve nefs dünyasıdır. Siyasetçinin iftar sofrası, siyasetçi ile iftar sofrası olmaz çünkü siyaset de sömürüdür, ve siyaset de bir cehalet ve nefs dünyasıdır. Oysa İslamiyet, din, sömürüye de, cehalete de, nefse de karşıdır.

 

İftar yapanı mı arıyorsunuz? İftarda bir köşede bir zeytin tanesini yemeye ya da bir bardak suyu içmeye çalışanı bulun; İftar çadırı’larına(çadırları’na), İftar daveti’lerine(davetlerine), İftar yemekilerine, İftar ziyafetilerine(ziyafetlerine) bakmayın.

 

Ve onlar sandılar ki din sahipsizdir, din istediğini yapmaktır, din keyiftir, din mutluluktur, din nefstir, dinin koruyanı gözeteni yoktur, dinin kuralıları(kuralları)-yasaları yoktur; yanıldılar çünkü doğru dini tanımlayan ve doğru dini koruyan Din hadisileri var.

 

Görmüyor musunuz siyasetçilerin durumlarını; hep öfke, kin, barbarlık, sataşma, düşmanlık, kavga, ayrışma, kutuplaşma, Din hadisileri’ne aykırılıklar. Dinde böyle şeyler olmaz; böyle şeyleri yapanlar da İftar sofrası’larında olmazlar.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 20.5.19/07.18

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020