HELAL GIDA YİYİP İÇİN AHLAKDIŞI ÜNLÜLERİ SEVMEK

Dini tanımlayan Din hadisileri’ni bilmeyen toplum İslamiyet dini inançı açısından da yanlış yani tuhaf bir durumda görünmekte. Örnek ki Ramazan ayı oruç yani nefssiz insan olmayı öğrenmek, nefssiz insan olmaya başlamak çalışması iken adeta ziyafet, davet, yemek içmek, keyif, şölen, eğlence, lüks yani nefs havası içine sokulmaktadır.

 

Bu durumlardan biri de ‘helal gıda’ denilen gıdadadır.

 

Öncelikle; o gıdaların helal olduğunu nereden çıkarıyorsunuz? Kapitalistler milyonlar, milyarlar kazanırken işçiye 2.020 Tl’cik asgari ücret vermenin nesi helaldir, dine uygundur? Bu bir.

 

Sonra; düşük ücretle ve belki de güvencesiz, sendikasız, sigortasız çalıştırılan o işçiler size emeklerini helal ediyorlar mı da ürünleriniz helal olsun? Ya da sendika diye gerçek bir işçi sendikası değil de kapitalist yandaşı, Sarı sendika varsa; Sarı sendika dine aykırı sendikadır yani İslami açıdan ‘helal’ değildir.

 

Bunlar konunun üretim yanı.

 

Konunun bir de tüketim yani tüketici yanı var. ‘Helal gıda’ arıyorlar, istiyorlar, yiyorlar, içiyorlar; sonra da gidip bikinili, mayolu yani ortalıkta sütyen-külot dolaşan sanatçıları, eşcinsel sanatçıları, açıksaçık ya da daracık giyinen, dövmeli, pirsingli, moda kölesi, nefs kölesi yani ahlaka aykırı yani dine aykırı sanatçıları, ünlüleri; bir cehalet, yalan, aldatma, nefs, hile, barbarlık dünyası olan siyasetin siyasetçilerini baştaçı ediyorlar. Yani mal, ürün helal olsa da bunun nesi helal? Yani bu durumda ‘helal ürün’ yemenin, içmenin ne anlamı var?

 

Yani ürünler helal olsa siz helal değilsiniz; siz helal olsanız ürünler helal değil. Kimi kandırıyorsunuzki(kandırıyorsunuz ki)? Kendinizi mi?

 

Gıdayı geçtik de siz önce kendinize bakın, siz helal misiniz yani dine uygun musunuz? Sonuçta gıda denilen şey yenilip içilip sıçılan, işenilen, sonuçta helaya giden bir şey ancak kişilik, beyin, ruh ölünceye kadar kalıcıdır.

 

Önemli olan; siz helal misiniz siz? Yani siz dini tanımlayan Din hadisileri’ne uygun musunuz siz? Şunu bilin ki kapitalizımda(kapitalizmde); kapitalistlerden alınan ürünler, mallar, gıdalar, yiyecekler, içecekler asla helal olmaz çünkü kapitalizım her şeyden önce vatanı, işçiyi ve toplumu sömürmektir, kandırmaktır; bu nedenle ki işçiler sürünürlerken kapitalistler zenginlik içinde yaşarlar yani bir kapitalistin malı asla helal olmaz. Bu nedenle tüm dünya kapitalizımı yani özel sektörü terk edip felsefe, bilim, ve Din hadisileri üzerine kurulu kamucu/toplumcu/ülkeci/genel ekonomi sistemine geçmelidir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 19.5.19/00.09

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020