ABD'NİN GÜVENLİK GİDERİ SORUNU

Açık ki Abd’nin 21. yüzyıldaki sorunu; güvenlik giderileri(giderleri) sorunu olacaktır; ve Abd’ye 21. yüzyılda bu sorun yön verecektir.

 

Güvenlik para kazanmaz, para getirmez ancak maaş yolu ile sürekli para tüketir.

 

Düşünelim ki tüm ülkeler, tüm dünya barış, huzur, güven, suçsuzluk, dostluk içinde; bu durumda askere ve polise gerek kalmayacaktır; ancak belediye işleri bile sürecektir.

 

Ve asker, polis iş yapınca yani hizmeti karşılığında para almaz; ancak belediye bile işlerini para karşılığı yapar. Yani asker, polis maaş alır ancak yaptığı işler karşılığı kişilerden ücret almaz oysa sağlıktan, belediye hizmetilerine(hizmetlerine) kadar her işte insanlardan para alınır.

 

Abd’de binlerce asker, binlerce polis, binlerce Cia elemanı, binlerce Fbi elemanı var; Abd ordusu Abd dışında da görev yapmaktadır, Cia Abd dışında görev yapmaktadır yani Abd dışı dünya Abd için büyük bir parasal yük oluşturmaktadır; ve bunlar yaptıkları işler karşılığı insanlardan ücret almazlar yani para kazandırmazlar ancak toplumdan sürekli maaş alırlar. Bu durum açık ki Abd ekonomisi için büyük bir yüktür; dolayısı ile Abd bu yükü en aza indirmek isteyecektir. Abd’nin Ortadoğu’dan çekilmek istemesi, Afganistan’dan çekilmek istemesi, Meksika sınırına duvar örmek istemesi, Çin ile ticaret savaşı büyük olasılıkla bu nedenle olmalıdır.

 

Örnek ki Abd’nin Ortadoğu’dan çekilmesi Ortadoğu için asker beslemek yani para harcamak zorunluluğunu yok edecektir.

 

Örnek ki Meksika sınırına duvar örülmesi Abd’nin parasal yükünü hafifletecektir çünkü bu sınırdan Abd’ye sürekli, binlerce insan göçü, kaçak girişi vardır her yıl; ve bu sınırdan Abd’ye çok miktarda ve sürekli bir uyuşturucu girişi vardır; tüm bunlar Abd için parasal yük oluşturur çünkü Abd vatandaşı kişiler yerine işlere o sınırdan gelen yabancı kişiler girmektedir, ve kaçak çalışmaktadırlar; ve Abd vatandaşı işsiz kişiler işsiz kalmayı sürdürmektedir, bu da devletin işsiz kişilere bütçe ayırması durumunu getirmektedir.

 

Örnek ki Meksika sınırına duvar örülmesi bu sınırdan Abd’ye uyuşturucu girişini de en aza indirecektir ya da önleyecektir; bu da uyuşturucunun yarattığı sağlık sorunularının(sorunlarının) tedavisi nedeniyle Abd’nin sırtında oluşan sağlık gideri yükünü azaltacaktır.

 

Örnek ki Çin ile ticaret savaşı Abd’li kapitalistlerin, şirketlerin Çin yerine Abd’ye yatırım yapmalarını sağlayacaktır.

 

Yani açık ki Abd’nin 21. yüzyıldaki temel sorunu para sorunu olacaktır ki bu da Abd’nin dünyayı eskisi gibi sömüremediğini ve zaman içinde küçüleceğini, zayıflayacağını ve sıradan bir devlet olacağını gösteriyor olabilir.

 

Gerçek ki Abd’nin başındaki bu sorun gerçekte tüm ülkeler için de sorundur. Bu nedenle de büyük olasılıkla her ülke asker ve polis yani güvenlik giderini azaltmak için yollar arayacaktır; ancak buna en uygun, en doğru çözüm ülkelerin felsefe, bilim, dini tanımlayan Din hadisileri’ üzerine kurulu nitel, bilimsel, felsefel, ahlakçı bir demokrasi türü ile yönetilmesidir çünkü sorunun küçülmesi sorunun yok olması demek değildir; yani tüm dünya felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile yönetilmek zorundadır ki orduya, polise yani güvenliğe gerek kalmasın.

 

Yani açık ki Abd 21. yüzyılda dışına değil kendi içine yönelecektir; dünyanın sorunlarını çözmeye değil kendi sorunlarını çözmeye yönelecektir ki bu da büyük olasılıkla öteki ülkelerin güvenlik giderilerini arttıracaktır; bu durumda tüm ülkeler, tüm dünya suçlara karşı birlikte savaşmak yoluna gitmek zorunda kalacaklardır ki bu da Dünya birliği için önemli bir adımdır; ancak bu durumda açık ki ya demokrasiye zıt ülkelerde demokrasi karşıtı iktidarlar gitmek zorunda kalacaklardır ya da tüm dünya küresel bir diktatörlüğe bürünecektir yani sivil terörün yerini devlet terörü alacaktır.

 

Tek çözüm felsefe, bilim, ve Din hadisileri’dir. İnsanlığa, dünyaya başka kurtuluş, başka çözüm yok. Felsefe, bilim, ve Din hadisileri yoksa dünya ya barbarlığa yani vahşiliğe ya çıplaklığa yani ahlaksızlığa döner. Felsefe, bilim, Din hadisileri ise düşünürler(filozoflar), alimler, alimeler, bilgeler yetiştirir. Yani çözüm ne siyasetçiler ne kapitalistler; çözüm yalnızca felsefe, bilim, Din hadisileri. Yani dünya ya felsefenin, bilimin ve Din hadisileri’nin elinegeçecek(eline geçecek) ya sıporcu(sporcu) barbarlığın eline geçecek ya çıplak ahlaksızlığın yani dünya ya bilge olacak ya Eski Roma gibi olacak ya Sodom, Gomora, Pompei gibi; insanlık gününügünederken(gününü gün ederken) bunu da düşünmek zorunda, buna da karar vermek zorunda çünkü Dünya otobüsü mutluluk, eğlence, keyif, zevk içinde laylaylom gitmekte ancak uçuruma doğru gitmekte.

 

Yani açık ki 21. Yüzyılda dünyaya; Abd’nin varlığı değil yokluğu yön verecek gibidir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 18.5.19/07.20

 

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020