SANATÇILAR AKIL VE AHLAK DERSİ ALMALI

Sanat doğrudan, sanatçılık da doğru insan olmaktan muaf, ayrık, uzak, yoksun değildir. Ancak gerçek ki Abd’li bilimcilerin Maoa geni, benim Mia geni dediğim gen yoğun insan türü genelde insanlığı, özelde ise sanatı bozmaktadır, yozlaştırmaktadır, akıldışılaştırmaktadır, ahlakdışılaştırmaktadır; bu nedenle felsefe, bilim, din, demokrasi, laiklik, eğitim, devletler bu gene karşı da savaşmak zorundadırlar yoksa açık ki insanlık da, dünya da akıldışı ve ahlakdışı bir duruma dönüşür mutlak olarak. Hitler’i yaratan da, terörcüleri(teröristleri) de, bedensel hastalıkları yaratan da, ruhsal hastalıkları yaratan da, suçu meslekleştiren yani yaygınlaştıran da gerçekte bu gendir.

 

Sanat ve sanatçılar toplumlarına ve insanlığa doğru ve iyi örnek olmak zorundalar yani sanat, sanatçılık yalnızca geçim kapısı değildir; toplumsal bir özelliktir, toplumsal bir alan, toplumsal bir etkinliktir de.

 

Sanat özel sektör ya da siyaset ya da moda gibi keyfilik, bencillik, sorumsuzluk, yozluk, mantıksızlık, tutarsızlık içinde değil devlet, bilim, din gibi sorumluluk içinde olmalıdır.

 

Bu bağlamdan olarak; sanatçılar toplum içinde, toplum önünde akıldışı, ahlakdışı giyimlerle-görünümlerle de olmamalıdırlar; örnek ki pirsing, dövme, bikini, mayo, mini etek, mini şort, daracık giysi, açıksaçık giysi, cinsel sunumlu giysi, cinsel tahrikli giysi, sigara, içki, uyuşturucu gibi şeylerden de uzak durmalıdırlar. Sanatçı kendini bir öğretmen gibi düşünmelidir; örnek ki bir öğretmen sınıfa ders vermeye bikini, pirsingler, dövmeler, elde sigara-içki-uyuşturucu ile gelse yanlış ve kötü olur yani sanat bireysel bir meslek değil toplumsal bir meslektir yani örnek ki bir Avm topluma sağlığa zararlı gıdalar satsa doğru mu olur?

 

Gerçek ki sesi bülbül sesi gibi olsa da toplum içinde sütyen-külot dolaşan ya da sigara, içki, uyuşturucu kullanan sanatçı gerçek ve doğru sanatçı değildir yani sanata akıl ve ahlak da dahildir çünkü akıl doğru düşünmek, ahlak da akılın en üst aşamasıdır.

 

Sanat ve sanatçı akıl, ahlak, dil, görünüm, davranış, akıl-ruh sağlığı ve özel hayat olarak insana, toplumuna ve insanlığa zarar vermemek, yanlış yapmamak, kötülük yapmamak; doğru ve iyi örnek olmak zorundadır; ve devletler, insanlık da bu yönde ve bu içerikte düzenlemeler yapmak, yasalar yapmak zorundadır.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 16.5.19/00.25

(Öteki yazılarımı www.siir-defteri.com'da okuyabilirsiniz).

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020