DİNİN GÜVENCESİ TÜRBAN DEĞİL DEMOKRASİNİN GÜVENCESİ SİGARA İÇKİ BİKİNİ DEĞİL SAVIM

Ülkemiz gerçekten çok tuhaf biryer(bir yer), ve açık ki bu gidişle daha da çok tuhaf olacak; örnek ki biryanda(bir yanda) camiler, biryanda pılajlar(plajlar); biryanda türbanlılar, biryanda mini şortlular.

 

Gerçekte bunun ortasını değil doğrusunu aramak gerekir. Ancak ‘Doğru herkese göre değişir’ diyen; felsefe, bilim, dini tanımlayan Din hadisileri bilmeyen, ve üstelik de siyaset denilen cehalet, nefs ve barbarlıkla yönetilen bir ülkede bunu yapmak oldukça zor.

 

Türbanlılar dini türban takmak, başı örtmek sanıyorlar; bu nedenle ki ortalık başı türban, altı daracık pantolon, yüzü makyaj, tuhaf bir kitle ile dolmaya başladı. Onların yazları bikinili, mayolu türü de var; taa İran’dan bile gelen.

 

Demokrasi, laiklik yandaşları ise demokrasiyi, laikliği, özgürlüğü sigara, içki, mini etek, mini şort, bikini, mayo gibi şeyler sanıyorlar.

 

Birileri türbanı dinin güvencesi; birileri de sigarayı, içkiyi, bikiniyi demokrasinin güvencesi sanıyor. Yani iki anlayış da yetişkin insan dişisini, bayanı, kadını güvence sayıyor.

 

Oysa dinin de, demokrasinin de, özgürlüğün de, insanlığın da tek bir güvencesi vardır, o da felsefe, bilim, ve tanımlayan Din hadisileri’dir. Türban cehaletten, bikini ise neftsen yani en büyük cehaletten kaynaklanır yani ikisinde de gerçekte ne gerçek din vardır ne de gerçek demokrasi, gerçek laiklik, gerçek özgürlük.

 

Bu nedenle ki ‘Din türbandır, başı örtmektir; türban olmayan, baş örtülmeyen yerde din de yoktur’ diye bir hadis bulmazsınız ancak ‘Din bilimdir/ilimdir ve ahlaktır; bilim ve ahlak yoksa din de yoktur’ hadisleri vardır. Yine; Atatürk ‘Sigara, içki, bikini yoksa hayat yanlıştır’ dememiştir; ‘Bilim/İlim ve ahlak yoksa hayat yanlıştır’ demiştir; ‘Hayatta en doğru yol gösterici bilimdir/ilimdir’ ve ‘Ben insanın/sıporcunun, sporcunun, siporcunun ahlaklısını isterim/severim’ sözlerinde dediği gibi.

 

Gerçekler, doğrular ve özgürlük ne baştadır ne kıçda(kıçta); yalnızca felsefede, bilimde ve Din hadisileri’ndedir.

 

Siyaset ya; türbanlılardan oy alacak, pılajlardan Dolar(dolar), gemisiniyürütecek(gemisini yürütecek); ne felsefe, bilim umurunda ne dini tanımlayan Din hadisileri.

 

Baş açmakla din yok olmaz çünkü din başın dışında değil dini tanımlayan Din hadisileri’nin içindedir ancak ahlaka aykırı o pılajlarla din yok olur çünkü yalnızca bilim değil ahlak yani utanmak yani mantığın zirvesi de dindendir.

 

Din der ki başını nefssizce, gösterişsizce aç ancak bedenini, cinselliğini, ilkelliğini dışkılamak gibi sakla.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 15.5.19/05.02

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020