HELAL DEĞİL HALAL SAVIM

Açık ki Türkiye’de felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri yani evrensel insanlık doğruları üzerine değil cehalete ve nefse sarılmış bir toplum var. Bunun birinci nedeni topluma felsefe, bilimsellik, ve Din hadisileri’ni öğretmeyen siyasi iktidarlardır ki onların içlerinden ‘Bize cahil bir nesil lazım’ diyenler bile çıkmaktadır. Oysa felsefe de, bilim de, Din hadisileri de cahil değil alim, alime insanlar ve toplumlar ister.

 

Öyle ki toplum kendi dini inançını(inancını) bile kendi dini inançına aykırılık içinde yaşamaya çalışmaktadır örnek ki Ramazan ayı yani oruç neftsen arınmış bir insan ve toplum olmak amaçlı iken iftarlar adeta ziyafetlere yani Ramazan ayı’nın anlamının ve amaçının(amacının) zıttına dönüşmektedir.

 

Bu duruma bir örnek örnek ki Afganistan’ın başili(başşehiri) gerçekte Kabul iken ‘Kabil’ denilmesidir oysa İslamiyet dini inançına(inancına) göre Kabil kardeşi Habil’i öldürendir yani düz mantık bile şöyle düşünür: Habil’i öldüren kişinin adını Müslüman bir ülke kendine il adı yapar mı hiç, bu konuda bir tuhaflık var’; bu konuda bir örnek de örnek ki ‘Helal’ sözcüğüdür. Müslüman değilim, hiçbir dini inançtan olmayan dinliyim ancak bana göre doğrusu ‘helal’ değil ‘halal’dır; ‘a’ların üstlerine inceltme işaret, koymadım.

 

Neden?

 

Çünkü düz mantık bile anlar ki ‘helal’ sözcüğünün kökeni ‘hela’ olabilir yani pis birşey; ve düz bir mantık bile anlar ki bu işte bir tuhaflık var. Hela helak sözcüğü ile de ilgili olamaz çünkü helal şey helak yapmaz. Helak ile hela sözcüğü arasında ilişki kurulabilir ancak helal ile hela arasında bir ilişki kurulamaz.

 

Zaten ‘haram’ sözcüğü de ‘ha’ ile başlıyor.

 

Tüm dünyada ‘halal’ denilirken Türkiye’de neden ‘helal’ deniliyor, anlamak zor; belki Osmanlı kibirindendir, belki cehaletten, belki nefsten

 

Anlaşılıyor ki toplum; mantığı kibarlığın yani nefsin üzerine çıkarma durumuna gelememiş henüz ki bunun da temel nedeni dediğim gibi adeta cehalet içinde bir toplum isteyen siyasetçilerdir, siyasi iktidarlardır, siyasi partilerdir. Felsefeden, bilimden ve Din hadisileri’nden uzak siyasetçilerle de ancak durum bu olabilir zaten.

 

Din insanların, toplumların gönüllerini hoş etmek değildir; doğru olandır, mantıklı olandır, bilimsel olandır; yani dini tanımlayan Din hadisileri dini böyle tanımlıyor.

 

Halal sözcüğü dilinize ya da kulağınıza kaba mı geliyor diye mi ‘halal’ yerine ‘helal’ diyorsunuz; öyle ise başkalarının dini inançları peşinden koşmayacaksınız yoksa işte böyle hem kendinize hem onlara zararınız olur. İnsan; bilmediği şeylerden uzak durmalı, toplumlar da.

 

Din başkalarının dini inançlarına sarılmak değil tanımlayan Din hadisileri’ne sarılmaktır ancak siyasetçiler bunu size öğretmezler; zaten diyorlar ya ‘Bize cahil bir nesil lazım’ diye.

 

Ben ‘helal’ değil ‘halal’ diyorum.

 

Acaba daha neler değiştirilip getiriliyor ülkemize? Sonra da; dini inançla siyaset ve ticaret yapan onlar ‘Bize cahil bir nesil lazımdan’ başka bir de diyorlar ki ‘Bize sorgulamayan bir nesil lazım’. Haklılar çünkü sorgulandıklarında yalan bir dünyaya ait oldukları açığa çıkacak. Evet istedikleri toplum öğrenmeyen, bilmeyen, sorgulamayan, yalnızca onlara oy veren bir toplum.

 

Din alim, alime, bilge, düşünür(filozof) ister; ne cahil ne köle. Dini tanımlayan Din hadisileri öyle diyor.

 

Açık ki özgürlük siyasetin de bittiği yerden başlar.

 

‘Helal’ değil ‘halal’ deyin bence.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 15.5.19/04.27

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020