AFRİKA'YA YARDIM DEĞİL DEMOKRASİ GEREK SAVIM

Afrika'ya bildim bileli para, yiyecek, içecek, ilaç yardımı gönderiliyor ve bildim bileli de Afrika'da savaşlar, terör, katliamlar, açlık, yoksulluk, hastalıklar var. Bu ilginç birşey.

 

Bence; bugüne kadar Afrika'ya gönderilen yardımların parasal değeri ile, Afrikalılar için, insanca yaşayabilecekleri bir vatan, ülke kurulabilirdi. Peki bu neden olmuyor? Bence birileri, bu, Afrika'ya yardım işinden büyük paralar ve siyasal çıkarlar kazanıyorlar. O yüzden bu Afrika'ya yardım muhabbeti sonsuza kadar bitmez...

 

Oysa, bence; Afrika'nın ilk, temel, ana gereksinimi ne yiyecek, içecek ne ilaç ne para yardımı. Bence Afrika'nın temel, ilk, ana gereksinimi demokrasi.

 

Eğer Afrika'ya demokrasi götürülecek olursa Afrika'nın açlık sorunu ve bu sorundan kaynaklanan sorunları sona erer.

 

Peki Afrika'ya demokrasiyi kim götürecek? Demokrasinin, insanlığın, barışın, sevginin, dünyanın, özgürlüğün, ahlakın, onurun, merhametin, vicdanın bir numaralı düşmanı sömürgeci, faşist, mafya Abd mi? Ülkesinde demokrasi neredeyse bitmek üzere olan Akp hükümetili(hükümetli) Türkiye mi? Türkiye'de demokrasiyi istemeyen Akp; Afrika'ya demokrasiyi nasıl götürebilir ki? Kendisinden başka ülkelerde demokrasi istemeyen, hasta demokrasili Abd Afrika'ya demokrasiyi nasıl götürecek ki?

 

Yiyecek, içecek, ilaç, para göndermek kolay. Ya demokrasi? Afrika'ya demokrasi gitse Afrika bağımsız, özgür olacak. Bu; Afrika'ya yiyecek, içecek, ilaç gönderen şirketlerin ve toplanılan paraları Afrika'ya gönderen kuruluşların, bankaların, vakıfların işlerine gelir mi?

 

Niye demokrasi değil de yiyecek, içecek, ilaç, para; sorunu kökünden çözecek tek şey demokrasi iken?

 

Gazze'ye, Filistin'e de para yardımları gönderildi. Ne oldu? O paralarla füze alındı, İsrail'e atıldı ve İsrail de gidip onları bombaladı. Peki İsrail'e, Filistin'e, Gazze'ye demokrasi gelmesi, en iyi çözüm değil mi? Türkiye'ye demokrasi gelmesi; tüm dünya için en iyi çözüm değil mi?

 

Afrika'ya gönderilen yardımlar da genelde terör örgütlerinin ellerine geçiyor ve onlar da onlarla silah satın alıp katliamlar yapıyorlar. O para havaleleri de havadan yapılmıyor, finans şirketleri ile yapılıyor...

 

Dövizlerle, paralarla ülkeler kurtulmaz; ülkeler demokrasi ve bilimle kurtulurlar yani sevgi gibi parayla satın alınamayan şeylerle... Bu açıdan demokrasi ve bilim de sevgidir... Yani Afrika çöllerini yok etmeyen şey yiyecek, içecek, ilaç, para değil sevgisizliktir yani demokrasisizlik ve bilimsizliktir...

 

Sevgin varsa Afrika'ya gir; yoksa otur yerine...

 

 

Necdet Gürçiftçi

İnternetde yayınlandığı zaman: 12 temmuz 2013/09.13

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020