RAMAZAN AYI'NIN DA CILKINI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORLAR SAVIM

Cılkınıçıkarmak(Cılkını çıkarmak) ‘İşe yaramaz duruma getirmek, bozmak, gevşetmek, özünden koparmak, özsüzleştirmek’ anlamında bir deyim.

 

Dünyada genelbirdurum(genel bir durum) var: Dünya, insanlık ahlaksızlaştırılmaya, barbarlaştırılmaya, ilkelleştirilmeye, doğrudan uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Bu ya felsefeden, bilimden ve dini tanımlayan Din hadisileri’ndan uzak olmanın bir sonuçudur(sonucudur) ya da bir güç(güc), odak, merkez bilinçli, kasıtlı olarak bunu yapmaktadır ki birinci durum için neden henüz tam evrimleşememiş insan türüdür, ikinci durum için neden de insanca bir dünya, insanca bir insanlık oluşmasını önleyen, ve dünyanın/insanlığın kavgacı, savaşçı, barbar, ilkel, canavar, insanlıkdışı, robot, makine gibi bir şey olmasını isteyen bir güçtür ki bu güç de ya böyle bir insanlık türü isteyen kapitalizım ya da böyle bir insanlık türü isteyen 3. dünya savaşı isteyicilerdir. Bu bağlamdan olarak ki akıldışı ve ahlakdışı moda, akıldışı-ahlakdışı sanatçılık, akıldışı-ahlakdışı medya, akıldışı-ahlakdışı turizım(turizm) dünyanın heryanını(her yanını) bir karaçalı işgali gibi sarmaktadır; yani sanki bir güç her doğru, her iyi şeyi laçkalaştırmaya çalışmaktadır.

 

Bu bağlamdan olarak görülmekte ki bu durumdan genelde İslamiyet dini inançı(inancı), özelde ise Ramazan ayı da almaktadır. Bu bağlamdan olarak da Ramazan ayı’nı sanki oruç yani nefssizliğe gidiş kapısı değil ziyafet, zevk, eğlence, nefs olarak algılatılmaya çalışanlar bulunmaktadır.

 

Ramazan ayı oruç ayıdır yani mutlak olarak nefssiz bir insan olmak ayıdır yani yalnızca Ramazan ayı’nda nefssiz olmak ayı değildir yani Ramazan ayı’nın yani Ramazan ayı oruçunun anlamı ve amaçı hayat boyu nefssiz bir insan ve toplum yaratmaktır yani ‘Ramazan ayı bitti, haydi nefse hücum’ değildir Ramazan ayı’nın durumu. Ancak ne yazık ki Ramazan ayı’nde televizyon reklamılarında(reklamlarında) bile Müslümanlar yemeye, içmeye, keyife(keyfe), zevke, hazza, nefse yönlendirilmeye çalışılmaktadır yani bir nefssizlik ayı olan Ramazan ayı’nın isimi(ismi) kullanılıp nefs tahrikçiliği yapılmaktadır yani Ramazan ayı’nda Ramazan ayına ihanet edilmektedir. Bu bağlamdan olarak; Ramazan ay’nda televizyonlar yemek yani nefs yayınıları(yayınları) ile de dolmaktadır sanki Müslümanlar on bir yemiyorlar, içmiyorlar, aç kalıyorlar da yalnızca Ramazan ayı’nda yiyip içiyorlar gibi.

 

Ramazan ayı’na ‘On bir ayın sultanı’ demeler, ‘Ramazan ayı bereket ayı’ falan demeler. Bu durum açık ki dini tanımlayan Din hadisileri’ni bilmemekten kaynaklanmaktadır çünkü hadis ‘Sultanlarla düşüpkalkan(düşüp kalkan) alimler de hırsızdır’ demekle özelde İslamiyet dini inançının, genelde ise dinin sultanlık, hükümdarlık gibi şeylere karşı olduğunu belirtmektedir; öteyandan(öte yandan) ise Ramazan ayı bereket ile ilgili bir ay değildir, oruç yani nefssizlik öğrenmekle ilgili bir aydır.

 

Ramazan ayı’nın yalnızca adını bilip anlamını bilmeyen başka birileri de üstelik de silahlı savaşlı, açıksaçık bayanlı bir bilgisayar oyunu reklamı(tanıtımı) için ‘On bir ayın sultanı Ramazan ayı boyunca her gün muhteşem ödüller kazanabilirsiniz ve oyunda geçireceğiniz süreleri eğlenceli hale getirebilirsiniz. Sahurdan iftara sizinle birlikteyiz!’ yazmış.

 

Ey Müslümanlar; Ramazan ayı ziyafet, zevk, haz, keyif, eğlence ayı değil oruç yan, nefssizlik yani inziva ayıdır. Ramazan ayı’nın yalnızca Ramazan ayı bayramı bölümü, yalnızca çocuklar için eğlencedir, eğlence bayramıdır yoksa yetişkinler için yine nefssizlik ve edeb dönemidir, tüm hayat boyu olması gerektiği gibi; yani ne iftarla Ramazan ayı yani oruç yani nefsizlik yani inziva sona erer ne de Ramazan ayı bayramı ile Ramazan ayı sona erer.

 

Bakın; Ramazan ayı bayramı yani Ramazan ayı bayramı tatili Müslümanlar içindir yani Ramazan ayı bayramı İslami bir bayramdır ancak görülmekte ki hem Müslüman olmayanlar da bu tatili almaktadırlar hem de bu bayram tatilinde bu bayramın yani Ramazan ayı’nın özüne ve İslamiyet’e aykırı olarak pılaj(plaj) gibi ahlaka aykırı yani İslamiyet’e aykırı yerlere gidilmektedir, ‘Ramazan ayı’nın adı kullanılıp. Bu nasıl bir durumdur ki bir Müslüman bayramı tatili olan Ramazan ayı bayramı tatilinde, sütyen-külotlu çıplak pılajlar dolmaktadır; bu durum Ramazan ayı’na ve İslamiyet’e, dine çok büyük saygısızlıktır. Ramazan bayramı tatili yalnızca Müslümanlar için ve ahlak, edeb içinde olmalıdır. Ramazan ayı bayramı tatilinin ahlaka aykırı bir duruma getirilmeye çalışılmasının temelinde açık ki genelde Din hadisileri’nin, özelde ise Ramazan ayı’nın nefssizlik inziva ayı olduğunu bilinmemesi yatmaktadır.

 

‘Ramazan bayramı’nda denize gitdik(gittik), yazlığa gittik’ gibi yaklaşımlar, sözler önlenmelidir; bu nedenle Ramazan ayı bayramı tatili yalnızca Müslümanlara verilmelidir; Müslüman olmayanlar da aynı süre tatili başka zaman yapmalıdırlar ya da o kadar süre emeklilik için gerekli süreden düşülmelidir. ‘Yılbaşı’nı Hıristiyanlar(Hristiyanlar) kutlar’ diye yanlış bir mantık kuranlar Ramazan ayı bayramı tatili ile bu tatilin İslam’a aykırı olarak kullanılması örnek ki Ramazan bayramı tatili diye bikinili, mayolu yani sütyen-külotlu yani İslam’a aykırı pılajlara hücum arasında neden mantık kuramıyorlar acaba? Önerim ki Ramazan ayı bayramı yalnızca Müslümanlara verilsin, ve onlardan, İslam’a aykırı yerlerde bulunanlar olursa örnek ki bu biçimde yaptıkları tatil süresi kadar tatilsizlikle ya da geç emeklilikle ya da maaş/ücret kesintisi ile cezalandırılsınlar. Yani düşünün ki Ramazan ayı bayramı tatilinde çıplak pılajları, çıplak havuzuları(havuzları) doluyor; bu büyük bir ayıptır, büyük bir utançtır, büyük bir acıdır, büyük bir kepazeliktir; bu kepazeliğe son verilmeli artık; yani bırakılsalar Ramazan bayramı diye televizyonda dansöz oynatacaklar neredeyse. Ayıptır, yazıktır ya.

 

Dürüst bir toplum olmak için ciddi olmak gerekir; ciddi olmak için de mantıklı ve tutarlı olmak gerekir. Müslüman ya da dinli değilseniz bari dürüst olun; ve Ramazan ayı bayramı tatilini ya bu ayın anlamına uygun olarak kullanın ya da hiç kullanmayın. Aç olanlara verilen yemekten tok olanlar almamalılar, yoksullara verilenden zenginler almamalılar, Müslümanlara verilenlerden Müslüman olmayanlar almamalılar. Gerçek ki asıl dürüstlük, asıl cesaret mantık ve tutarlılık ile yani nefsi yenmekle başlar.

 

Anlaşılıyor ki siyaset, özel sektör, nicel/siyasi demokrasi, moda ve sanat gibi turizım da akıldışı, ahlakdışı, mantıksız, tutarsız, insanlıkdışı olmaya başladı. Nereye gidiyorsun ey insanlık, nereye gidiyorsun ey dünya?

 

Kuşkusuz ki insanlığın son tufanı felsefe, bilim ve Din hadisileri olacaktır; kuşkusuz ki insanlığın son gemisi felsefe, bilim ve Din hadisileri olacaktır.

 

Açık ki iftarları, sahurları yani oruçu yani Ramazan ayı’nı ziyafet, yemek tarifi, yemek içmek, şölen, eğlence, keyif ayı yapanlar ahlaka aykırı pılajları, havuzları da Ramazan ayı’nda bile sorun olarak görmeyeceklerdir. Yani bakın Ramazan ayı’nda bile pılajlar, otel havuzuları dolu; kim onlar, uzaydan mı gelmişler, ‘gavur’lar mı; sorsanız, büyük olasılıkla en az yarısı ‘Elhamdülillah Müslüman’dır. Peki Diyanet, ilahiyatlar, imamhatipler nerede; neden bu konuda aydınlatma yapmıyorlar; neden bu duruma tepki göstermiyorlar? Bakın ben Müslüman değilim, ben tepki gösteriyorum; peki Müslümanlar Müslüman bayramının kötüye kullanılmasına, ahlaka aykırı olarak kullanılmasına neden tepki göstermiyorlar? İnsan ya dinin yani nefssizliğin önünde eğilir ya paranın yani nefsin.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 14.5.19/06.14

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020