MÜZİĞİN EVRİMİ SAVIM

Evrende herşey(her şey), devinim(hareket) ve rastlantı içinde olsa da duruma ve içeriğe sahiptir. Yani rastlantı herşey iken; herşeyde de zorunluluk oluşur yani egemen olan rastlantıdır, oluşan şey ise zorunluluk. Yani evde yumurta olması rastlantıdır ancak kızgın bir tavaya yumurtanın kırılması ile oluşan omlet zorunluluk; yani evde yumurta olmak zorunda değildi ancak kızgın tavaya yumurtanın kırılması ile omlet oluşması zorunlu idi; yani insanın doğması zorunlu değildir, rastlantıdır ancak doğmuşsa ölmesi zorunludur.

 

Müzik tarihine baktığımızda da müziğin rastlantı içinde olduğu görülür çünkü en azından müzik yani sanat rastlantı birşeydir. Ancak müzik tarihinde, bunca rastlantıya karşın, bazı kalıcı durumlar da oluşmaktadır. Yani rastlantılar zorunlu ve kalıcı izler, yapılar, oluşumlar bırakırlar, yaratırlar.

 

Örnek ki:

Kılasik(Klasik) müzik: Kibir dönemi müziği

Türk sanat müziği, arabesk: Bunalım dönemi müziği

Pop, rock, rap: Ahlaka aykırılık yani utanmazlık dönemi müziği

Türkü: Genelde toplumsallık, özelde isyan dönemi müziği, olarak tanımlanabilir bence.

 

Bu da şu demektir: İnsanlar ve toplumlar müzik seçerlerken böyle bir şeye dikkat etmeliler çünkü insan hangi tırene(trene) binmişse, o tırenin götürdüğü yere gider zorunlu olarak.

 

Yani dünyada, kılasik müzik dönemi utanmazlık dönemi müziğine evrilmiştir; Türkiye’de isyan dönemi müziği de utanmazlık dönemi müziğine evrilmiştir yani daha yanlış ve daha kötü bir evrim oluşmuştur dünyada ve Türkiye’de ki bunun da nedeni sanatçıların felsefeden, bilimden ve Din hadisileri’nden uzaklıklarıdır yani yozluklarıdır yani sanatçılar felsefe, bilim, ve Din hadisileri içinde olsalar müzik daha yanlışa ve daha kötüye değil daha doğruya ve daha iyiye giderdi, bu nedenle sanatçıların felsefe, bilim, ve Din hadisileri ile yani doğru yetiştirilmeleri zorunludur çünkü sanat yani sanatçılar toplumlarının öğretmenleri durumundadırlar da.

 

Yani açık ki müzik de evrim içindedir ve bu evrim ‘Doğruya ve iyiye evrim’ ve ‘Yanlışa ve kötüye evrim’ olarak iki türe sahiptir, ve görülen ki müzikte henüz doğru evrim, doğruya evrim yoktur çünkü insanlık henüz felsefeden, bilimden ve Din hadisileri’nden çok uzakta ancak müzikte biçim olarak doğruya ve iyiye evrimin başlangıçı olmuştur ki onlar da dünya açısından kılasik müzik, Türkiye açısından ise türküdür.

 

Yani müzik de masum birşey değildir. Zevkler, hazlar yalnızca mutluluk vermezler; insanları ve toplumları kendi avuçlarına alıp kendi yönleri içinde değiştirirler de.

 

Bakın müzik sanatçısılığı ahlaklı dönemden, ahlak tanımayan döneme geçmiş durumdadır tıpkı moda ve turizım gibi. Yani rastlantı bir şey vardır ortada ancak görülmesi, anlaşılması, bilinmesi gereken zorunlu bir durum da vardır.

 

İnsan masumdur; masum olmayan şey insanın gereksinim duyduğu, muhtaç olduğu şeylerdir.

 

Yani müzik deyip geçilmemeli; moda da böyle, pılajlar(plajlar) da böyle, medya da böyle, siyaset de böyle, özel sektör de böyle. En doğrusu; felsefe, bilim, ve dini tanımlayan Din hadisileri’ni önder, lider edinmektir.

 

İnsan masumdur; yaptığı şeyler masum değil.

 

Yani her müziği ve her sanatçıyı dinlememek, sevmemek, beğenmemek gerekir; yalnızca felsefeye, bilime ve Din hadisleri’ne uygun olanlara yönelmek gerekir; yoksa ilaç bile yanlış kullanılırsa öldürebilir; açık ki sanat, moda, siyaset, özel sektör, medya, pılajlar, demokrasi, laiklik, özgürlük de yanlış kullanılmaktadır.

 

Yani sanatçıları eğitmek zorunludur yoksa orgazmlarını, geğirmelerini, osurmalarını, hırlamalarını, böğürmelerini, sıçmalarını, burun karıştırmalarını, saplantılarını, takıntılarını, yozluklarını bile sanat sanacaklar ve toplumlar da yanlış, kötü biçimde etkilenecekler. Doğru, gerçek sanat ‘Ben yapdım oldu’ değil; felsefeye, bilime ve Din hadisileri’ne uygun sanattır.

 

Evet genelde sanat, özelde müzik doğru ve iyi evrime sokulmalıdır ki toplumlar da doğru ve iyi evrime girebilsinler.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 13.5.19/05.44


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020