TURKCELL'İN 'SALLA' DİYEN GÖBEK ATMA MÜZİKLİ RAMAZAN AYI REKLAMI

Açık ki ülkemiz de din de, İslamiyet dini inançı da özellikle Müslüman kesimce doğru, iyi bilinmiyor. Tüm yıl bunun türlü örnekleri ile karşılaşıyoruz ancak Ramazan ayı'nda bu durum adeta zirve yapıyor. Örnek ki 'Sultanlarla düşüpkalkan(düşüp kalkan) alimler hırsızdır' hadisine karşın yani İslamiyet sultanlığı, hükümdarlığı dışlamış olmasına karşın Ramazan ayı'na 'Sultan' diyorlar. Hadis 'Ramazan demeyin, Ramazan ayı deyin çünkü Ramazan Allah'ın sıfatlarından biridir' demesine karşın ısrarla 'Ramazan ayı' değil ?Ramazan' diyenler var.

 

Biryanda(Bir yanda) Ramazan ayı ve camiler; biryanda sütyen-külotlu çıplak pılajlar(plajlar), sütyen-külotlu oteller, havuzlar. Ne demokrasi ne laiklik ne Atatürkçülük ne felsefe ne bilim ne din ne özgürlük 'Herkes canının istediğini yapsın' değildir. Bu ancak modada olur ve demokrasi de, laiklik de, Atatürkçülük de, felsefe de, bilim de, din de, özgürlük de moda değildir.

 

Bu durumun iki nedeni var: 1- Dini tanımlayan Din hadisileri'nin bilinmemesi, öğrenilmemesi, 2- Din diye ticaretin, siyasetin, cehaletin ve nefsin peşine takılınmış olması.

 

Turkcell'in Ramazan ayı'nda bir televizyon tanıtımı(reklamı) da genelde din, özelde ise Ramazan ayı konusundaki bu cehalete acı bir örnektir. O tanıtımda bir göbek havası, oyun havası bestesi ile 'Salla, salla' deniliyor. Yani açık ki Türkcell de genelde dinin, özelde ise Ramazan ayı'nın nefse karşı bir dünya olduğunu ya anlamıyor ya bilmiyor ve hem din konusunda hem de Ramazan ayı konusunda hem farkında olmadan topluma yanlış ve kötü örnek oluyor hem de toplumu farkında olmadan yanlış ve kötü bir yöne doğru yönlendiriyor.

 

Genelde tüm insanlık, özelde ise Müslümanlar şunu iyi öğrenmelidir: Din demek dini tanımlayan Din hadisileri demektir, ve Din hadisileri yani din de Ramazan ayı da nefse karşıdır yani Ramazan ayı bir ziyafet, şölen, yemek, eğlence ayı değil özelde neftsen uzaklaşmayı, genelde ise dünyadan inzivayı öğrenme ve amaçlama ayıdır yani mutluluk, eğlence, keyif, ziyafet, nefs ayı değil ağırbaşlılık ayıdır.

 

Yani Ramazan ayı 'Salla, salla!' ayı değil; 'Sakin ol, sakin ol' ayıdır.

 

Yani tanıtımlar, medya, şirketler genelde dini, özelde ise Ramazan ayı'nı kullanıp tanıtım yapmamalıdırlar. Ramazan ayı toplumu tüketime yöneltme ayı değil, genelde neftsen, özelde ise tüketimden uzaklaştırma ayıdır. Yani din ya da İslamiyet şirketlerin, medyanın, reklamcıların, siyasetçilerin, tüccarların anladıkları gibi değil Din hadisileri'nin anladığı gibidir.

 

Peki Diyanet, ilahiyatlar, imamhatipler, İslamcı vakıflar nerede?

 

Tanıtım televizyonda İslam'ın, Ramazan ayı'nın adını kullanıp 'Salla, salla!' diye dansözlük yapıyor, benden başka kimse tıs yok.

 

Yazıktır, ayıptır.

 

Önerim ki Ramazan ayı'nda; Ramazan ayı kültürünü kullanıp reklam yapmak da, siyaset yapmak da, ticaret yapmak da; genelde ise din, İslam kültürünü kullanıp reklam yapmak da, siyaset yapmak da, ticaret yapmak da yasaklansın.

 

Gerçek ki Din hadisileri'ni bilmemek dini bilmemek demektir.

 

Gerçek ki İslam dünyasının başına; felsefe, bilim ve Din hadisileri'ni bilen önderler, liderler gerekli.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 09.05.19/05.00


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020