DİKTATÖRLÜĞÜN YENİ ÖLÇÜTÜ ABD DÜŞMANLIĞI SAVIM

Venezuela'da 2018 yılı enflasyon oranı yüzde 2.6 milyon; 2019 sonunda ise 10 milyon-20 milyon arasında olması bekleniyor. Ancak tuhaf ki halk ne ayaklanıyor ne de devlet başkanı Maduro'ya sahip çıkmaktan vazgeçiyor.

 

Yüzde 2.6 milyon enflasyon ne demektir? Yani %20 değil; %2.6 milyon. Yani hem her şey paralı hem de hiç kimsede para yok. Bu kadar olağanüstü ve olağandışı bir enflasyon oranı ancak kendi tarlası, bağı bahçesi olan, ilkel, kabile toplum insanlarını etkilemez.

 

Yüzde 2.6 milyon enflasyon oranı olan bir ülkede halk neden ayaklanmaz ya da siyasi iktidarı desteklemekten vazgeçmez? Bunun temel nedeni ilkel kabile toplumu, ilkel kabile ülkesi olmaktır örnek ki buzdolabı fiyatının 10 Dolar'dan(dolardan) bin Dolar'a çıkması Amiş kabilesini etkilemez çünkü teknoloji kullanmıyorlar; yani demek ki Venezuela'nın hali ilk önce böyle bir durum olmalı. Bunun ikinci nedeni ise Abd karşıtlığıdır, ve Venezuela'yı ekonomi olarak bu duruma sokan devlet Abd'dir. Yani %2.6 milyon enflasyon oranı olan bir ülkede halk ayaklanmıyorsa ya ülkede ilkel kabile durumu vardır ya diktatörlük vardır ya da siyasi iktidarca kullanılmakta olan, genelde bir ülkeye karşıtlık, özelde ise Abd karşıtlığı vardır.

 

Savımı desteklemek için başka ülkelere bakalım. Kuzey Kore diktatörlüğünde Abd düşmanlığı, Çin diktatörlüğünde Abd düşmanlığı, Rusya diktatörlüğünde Abd düşmanlığı, İran diktatörlüğünde Abd düşmanlığı, Suriye diktatörlüğünde Abd düşmanlığı.

 

Saddam'ın Irak diktatörlüğünde de, Kaddafi'nin Libya diktatörlüğünde de diktatörlük vardı.

 

Bu duruma Suudi Arabistan uymuyor çünkü Suudi Arabistan da diktatörlük olmasına karşın Abd yandaşı yani demek ki Suudi Arabistan'da ekonomi henüz iyi. Bu durumda büyük olasılıkla, gelecekte Suudi Arabistan-Abd dostluğu da bitecek.

 

İktidarlar bunu Abd karşıtlığının arkasına saklanıp, sığınıp yapıyorlar.

 

Yani açık ki bir ülkede ekonomi kötü ise siyasi iktidarın yapacağı ilk şey genelde komşu bir ülkeye karşıtlık, özelde ise Abd karşıtlığı yaratmaktır.

 

Peki dün Abd karşıtlığı diktatörlük değilken Abd karşıtlığı bugün neden diktatörlük ölçütü durumuna geldi?

 

Bunda tüm suç genelde Abd dışındaki, özelde ise Abd düşmanı ülkelerindir çünkü onlar demokrasiden, insan haklarından, işçi haklarından, düşünce ifade özgürlüğünden, evrensel hukuktan, dürüstlükten, vicdandan, akıldan, mantıktan, bilimsellikten o denli çok uzaklaşıyorlar, o denli çok geri çekiliyorlar ki Abd durduğu yerde ileri, ilerici, ön, önder, lider durumuna geliyor tıpkı 'Gönüllü olmak isteyen var mı?' sorusunda bir kişi dışında herkesin birer adım geri çekilip o bir kişiyi öne çıkmış, gönüllü imiş gibi göstermeleri gibi. Yani gerçekte Abd önde değil; öteki ülkeler geride ancak öteki ülkeler geride durdukları için Abd önde gibi görünüyor.

 

Bu durumdan çıkan sonuç şudur: Bir ülkede Abd düşmanlığı varsa ya o ülkede ekonomi bozuktur ya da diktatörlük vardır ki zaten bir ülkede ekonomik durumun bozuk olması ülkede diktatörlük olduğunu ya da olacağını da gösterir.

 

Yani ülkede ekonomi bozuk ya da diktatörlük var ise ya da diktatörlük kurulmak isteniyor ise hemen sarıl Abd düşmanlığına ya da komşu bir ülke düşmanlığına ya da muhalefet düşmanlığına.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 3.5.19/03.32


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020