ÇOKLU BİRİM İŞLETME (ÇOBİ) ÖNERİM

Esnaflık yalnızca ticaret olarak düşünülecek basit bir şey değildir. Esnaflık sokak, mahalle, semt halkını bir yere toplayan; sokak, mahalle, semt insanları arasında toplumsal ilişkiler oluşmasını sağlayan bir şeydir de. Yani apartman(toplu konut) altılarında(altlarında) dükkan, işyeri bırakmayan Kentsel dönüşüm türü insanlar arasındaki ilişkilere de zarar vermektedir, kötülük yapmaktadır; toplumsal yapıya zarar vermektedir gerçekte. Örnek ki bir bakkal; sokağında oturan herkesi tanır ancak anca caddedeki bir Avm çalışanlarına sorun, o yerleşim yerinde hemen hemen kimseyi tanımazlar; yani aynı apartmandaki kimseler bile birbirlerini tanımaz durumdadırlar oysa bakkal olan sokakta böyle bir durum olmaz çünkü bakkal dükkanı herkesi birbiri ile tanıştırır, kaynaştırır; bakkal dükkanında insanlar birbirleri ile söyleşirler(sohbet ederler) ancak görevli elemanlardan oluşan bir Avm'de bunu yapamazsınız yani yerleşim yerilerinde yani sokak arasılarında da dükkanlar, işyerileri olmalıdır yoksa ortaya iyice birbirinden habersiz insanlardan oluşan robotik bir toplum çıkabilir.

 

Görülmekte ki Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yerleşim yerilerinde(yerlerinde) sokak arasılarında(aralarında) bakkal, Tv onarımcısı(tamircisi), elektırikçi(elektrikçi), bilgisayar onarımcısı, pastane(pastane), camcı, çerçeveci gibi işler için dükkan yeri hiç yok çünkü bu kapsamda binalar yalnızca konut olarak yapılmakta; ve dükkan, işyeri gibi yerler yalnızca ana caddelerde.

 

Ana caddelerde ise hem dükkan, işyeri kirasıları(kiraları) yeri çok yetersiz hem de kiraları oldukça yüksek. Bu nedenle her isteyen esnaf ana caddelerde işyeri açamıyor, ve işsiz kalmak zorunda kalıyor.

 

Bu durumu önlemek için bir önerim var: Çoklu birim işletme ya da kısaca 'Çobi'.

 

Bir işyerini birbirleri ile ilgili(alakalı) işler yapan birkaç kişi birden kiralasın. Örnek ki bir işyerinde, dükkanda; bilgisayar onarımcısı, Tv onarımcısı, elektırikçi gibi ya da tatlıcı, simitçi, börekçi, sandviççi, köfteci, aşçı gibi ya da camcı, çerçeveci, marangozluk hizmeti veren, demircilik hizmeti veren ya da şemsiye tamiri(onarımı), çanta onarımı, ayakkabı onarımı hizmetleri veren birden çok esnaf olsun yani bir işyeri Mdf gibi olanaklarla, bazı şirketlerde, bazı bankalarda olduğu gibi üçe, dörde bölünsün yani bölüm bölüm olsun. Marangozluk, demircilik gibi gürültülü işlerde ise işyeri bu işler için bağlantı noktası olarak kullanılsın; yani diyelim ki 1 Mt2 cama ya da 1 Mt tahtaya ya da 1 Mt demire gereksiniminiz var; ta sanayi sitesine gideceksiniz, bir de ne ile getireceksiniz? Böylece hem kiralar paylaşılır hem sokak, mahalle, semt insanları birbirleri ile yakınlaşma, karşılaşma, tanışma olanağı bulmuş olurlar hem de insanlar böyle bir işyerine gittiklerinde birden çok gereksinimlerini kolayca karşılama olanağı bulurlar. Ancak böyle bir işyerinde hiçbir esnaf öteki esnafların yaptıkları işleri yapmasın.

 

İşyerinin alanına göre esnaf sayısı daha da artabilir, ve örnek ki Tv onarımcısı, marangoz ve camcı da yan yana olabilir.

 

Ancak bu iş için bir örgütleme, örgütleyici gereklidir çünkü bu iş için insanlar(esnaflar) birbirlerini bulamazlar yani işyeri açmak isteyen insanları bir araya(bir araya) getirmek, tanıştırmak, karşılaştırmak, örgütlemek gerekir ki bunu da esnaf kuruluşları, belediyeler yapabilir.

 

Bu durumu bir adım daha ileriye götürürsek; belediyeler her semtde(semtte), her işin yapıldığı küçük(mikro) iş binaları yapmalıdırlar ki onlar da Çoklu birim işletme'dir.

 

Gerçek ki Kentsel dönüşüm insanların işlerini, gereksinimlerinin karşılanmasını oldukça zorlaştırmaktadır, ve toplumsal çöküntü yaratmaktadır; esnaflığı yok etmektedir.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 30.4.19/03.16

(Öteki yazılarımı 'www.siir-defteri.com' sitesinde okuyabilirsiniz.)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Muhasebe bürosuna eleman aranıyor Ekonomi 24.02.2021
Muhasebe bürosuna eleman aranıyor Ekonomi 01.02.2021
Teknik Düşünceler 29- BitCoin Ekonomi 25.01.2021
ÜLKEMİZDEKİ İKTİSADİ PROBLEMLERİN İLKESEL ÇÖZÜMLERİ Ekonomi 05.11.2020
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ve ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMASI Ekonomi 22.09.2020