MAAŞI OLAN DUL EŞ EŞİNİN MAAŞINI ALAMASIN VE EVLENEN DUL EŞİN MAAŞI KESİLMESİN ÖNERİM

Maaşı olan eş; emekli eşi ölürse eşinin emekli maaşını da alıyor yani çift maaşlı oluyor. Var olan algı içinde bakılırsa bu durum doğru bir durum olarak düşünülebilir ancak mantıklı olan şey bir kişinin bir tek maaşının olmasıdır, ve maaşın kişiye özel(ait, mülk) olmasıdır ancak bir eşin maaşı yoksa ölen maaşlı eşin maaşı sağ eşe verilebilir çünkü insanlık bunu gerektirir, ölünün insanlık/vatandaşlık hatırı/hakkı bunu gerektirir yani kimse ailesinin gelirsiz, parasız bırakılmasını istemez, böyle bir şeyi istemek de insanlıkdışıdır.

 

İki eşden(eşten) birinin maaşı düşük, birinin maaşı yüksek olabilir; yani bir eş asgari ücret alırken, bir eş asgari ücretin iki katı maaş alıyor olabilir; bu durumda, çift maaş değil de en yüksek maaş, sağ eşe verilebilir.  

 

Bir de; maaşsız eşin maaşlı eşi ölürse maaşlı eşin maaşı, evlenmemesi koşulu ile, sağ eşe veriliyor. Bu durumda da sağ eş maaşı yitirmemek için evlenmekten kaçınıyor ki bu durumda maaşlı bekar ya da maaşlı dul kişiler de evlenmekte, eş bulmakta zorlanıyorlar ki bu hal birzamanlar(bir zamanlar) bir yaşlı kesimce, başbakan iken Binali Yıldırım’a da anlatılmışdı(anlatılmıştı) yani şikayet edilmişdi(edilmişti). Ancak acı gerçek şu ki maaşını yitirmemek için evlenmek istemeyenle yani parayı yani maddiyatı yani niceliği baştaçı, mutluluk edinenle evlenmek istemek zaten yanlış bir mantıktır. Ancak; evlilik de toplum için zorunlu bir durumdur yoksa toplum bencilleşir, sorumsuzlaşır, nicelleşir, tikelleşir, zerreleşir, yozlaşır ve nitelik açısından çöker, yok olur gider. Bu nedenle; yalnızca ölmüş eşinden kalan maaşla yaşamakta olan dullar evlenmek isterlerse ölmüş eşlerini maaşlarını almayı sürdürsünler; böylece hem evlilik kurumu bu kesim için de sürmüş ve teşvik edilmiş olur hem de bu kesim için evlilik eşe maddi açıdan boyuneğmek(boyun eğmek) anlamı, içeriği taşımaz.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 28.4.19/03.03

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020