NAYLON POŞETİN PARALI OLMASI VE ÇÖP TORBASI ÇELİŞKİSİ SAVIM

Naylon/Pılastik/Plastik poşetleri/torbaları insanlar çöp koymak ve çöpü de sokaklardaki çöp kasalarına atmak için kullanıyorlar. Hele ki il merkezilerinde(merkezlerinde) doğa olmadığı için ‘Naylon poşet doğayı kirletiyor’ savı il merkezileri için hiç de geçerli bir sav değildir. Belli ki bu konuda ya bir saplantı vardır ya Batıdan düşünce alıntısı, düşünce çalıntısı yapılmaktadır ya da amaç doğayı korumak falan değil de ya siyasi iktidara para kaynağı sağlamaktır ya da siyasi iktidarın ülkeyi, toplumu adım adım, alıştıra alıştıra, sinsi sinsi geriye götürme çalışmasıdır yani örnek ki sigaraya, içkiye, modaya alıştırılan bayanlar kolayca bikiniye, mayoya da alıştırılabilirler yani belki de böyle bir ‘algı operasyonu’ yapılmaktadır çünkü çağımızda hiçbirşey masum değil artık, siyaset ise hiç masum değil.

 

Naylon poşet paralı oldu, bu durumda insanlar çöplerini atmak için naylon çöp torbasıları(torbaları) alacaklar, ve onları sokaklardaki çöp kasasılarına(kasalarına) atacaklar yani insanlar evlerinde çöpleri kucaklarında toplayıp, kucaklarında sokaklardaki çöp kasasılarına atmayacaklar değil mi; yani bu kez çöpe renkli poşetler değil siyah poşetler gidecek yani değişen ek şey poşetlerin renkleri ve ağırlıkları olacak çünkü çöp poşetileri(poşetleri) daha ağırdır; yani değişen hiçbirşey olmayacak il merkezilerinde. Yani açık ki naylon poşetin paralı yapılması konusunda ya büyük bir mantıksızlık var ya da büyük bir artniyet; ve demokrasi, laiklik, özgürlük, akıl, mantık uyanık olmak zorunda. Yani naylon poşetin yerini çöp torbası alıyorsa demek ki ortada ya mantıksızlık var ya da toplumu sömürmek niyeti, yani insanlar çöplerini bir şeyin içine koymak zorundalar değil mi, yoksa çöplerini de bez torbalara koyup mu atsınlar; yani belli ki naylon poşetin paralı yapılmasındaki asıl amaç doğayı korumak değil gibi görünmekte; öteyandan(öte yandan) da demokrasiyi, laikliği, işçi haklarını korumayanlar doğayı neden korusunlar, diye de düşünmek hiç te haksız ve mantıksız olmaz bir durumdadır.

 

Açık ki insanlar doğaya sahip, sahipe çıkmadan önce felsefeye, bilime, ahlaka, demokrasiye, laikliğe sahip, sahipe çıkmalılar; bu olursa her şeyin de en doğrusu ve en iyisi olur; doğaya da en doğru ve en iyi biçimde sahip, sahipe çıkılır zaten.

 

Yani sen hele arabaya benzini koy yani felsefeyi, bilimi, ahlakı, demokrasiyi, laikliği.

 

Naylon/Pılastik, plastik poşet/torba medeniyet demektir; siyaset ise cehalet ve barbarlık demektir. Baz istasyonuları(istasyonları) konusunda kanser savı var, peki baz istasyonuları kapatılıyor mu, toplumun sağlığını korumak için; toplumun sağlığını korumak doğayı korumaktan daha az mı önemli; yani nereden bakılırsa bakılsın, naylon poşetin paralı yapılması mantıksızlık, tutarsızlık, artniyet olarak görünmekte.

 

Bugün 25 Krş diye aldanmayın; emin olun önce 50 Krş olur, sonra 1 Tl, ve böyle böyle yukarı doğru gider.

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 25.4.19/07.36