60 MİLYON DOLAR'I KARA DELİK'E SOKMAK

Bilim doğrudur, iyidir, hoştur da kendi başına bilim delilikle bile içiçe(iç içe) olabilir. Yani bilim tek başına ne doğruyu gösterir ne insani olur ne de kurtarıcı olur; bilime insanilik katan şey felsefe, ve dini tanımlayan Din hadisileri'dir. Yani felsefesiz ve Din hadisileri'siz bilim eksik bilim olur ki Hitler'in de bilimcileri vardı. Yani tek başına bilim zeki olmak, akıllı olmak, erdem değildir; bilime erdem katmak gerekir, erdemsiz bilim pısikopat(psikopat), sosyopat olur, ve sonunda da gider kapitalizımın(kapitalizmin), nefsin, paranın, mantıksızlığın, saçmalığın kölesi olur. Bilim bir gemi gibidir; pusulası ve haritası da felsefe, ve Din hadisileri'nin tanımladığı dindir; pusulasız ve haritasız gemi ne hale gelirse felsefesiz ve Din hadisileri'siz bilim de o hale gelir. Bilimi saçmalıktan, yozluktan ve delilikten uzak tutan şey felsefe ve Din hadisileri'dir; bu anlaşılamadığı için ki 200'den çok üniversite olan ülkemizde tek bir düşünür, alim, alime, beni de saymazsanız tek bir bilge bile yok.

 

Yani felsefesiz ve Din hadisileri'siz bilim şımarık bir çocuk gibidir; biryandan(bir yandan) gider Japonya'ya atom bombasıları(bombaları) atar, biryandan gider kadınlara üçüncü meme takar. Yani bilim de, bilimci olmak ta akıl-ruh sağlığını korumaz, mantıklı yapmaz; bunu ancak felsefe, ve Din hadisileri yapar.

 

Bir Kara delik'in ilk kez fotoğrafı çekilmiş. Fotoğrafı çeken ekipte bir de Türk kadın Pırof(Prof) varmış. Ekipte 200 bilimci varmış. Aman da aman.

 

Kara delik'in(deliğin) fotoğrafını çekmek yani görüntülemek için yapılan bu çalışma 60 milyon Dolar(dolar) tutmuş. Yani 60 milyon Dolar'ı yutan gerçek bir karadelik(kara delik)!

 

Ve bununla övünülüyor.

 

Ne geçti elinize?

 

Kara delik'in fotoğrafını çekmeseniz ölür müydünüz? Çekdiniz de boyunuz mu uzadı?

 

60 milyon Dolar'ı Kara delik'e soktunuz da ne oldu?

 

60 milyon Dolar ile insanlık için, insanca bir dünya için neler yapılmazdı neler ancak belli ki bu gerçek o 200 bilimcinin umurunda bile değil.

 

60 milyon Dolar ile; örnek ki Afrika'da fabrikalar çılabilir, tarım alanları üretilebilir, Afrika insanca yaşanılabilir hale getirilebilirdi.

 

60 milyon Dolar ile 60 ülkeye, 1'er milyon Dolar'dan 60 fabrika açılabilirdi.

 

60 milyon Dolar ile insani çokşey yapılabilirdi; ve bundan sağlanacak para ile yine Kara delik fotoğrafı çekilebilirdi.

 

25 milyar Dolar 'Tanrıyı bulacağız' diye Cern'e harcandı. Anlamıyorlar ki tanrı var olsaydı onları bedavaya bulurdu zaten!

 

Peki 25 milyar Dolar ile insanlık için neler yapılabilirdi? Afrika ülkesileri(ülkeleri) dahil 25 ülkeye birer ilaç fabrikası kurulabilirdi örnekki.

 

Bilimin amaçı(amacı) dünyayı ve insanlığı insani yapmak olmalıdır; bilim israf edilmemelidir.

 

Dünya insancalık açısından zaten kapkara bir delik iken uzayda kara delikler aramak bilimsellik adına oldukça tuhaf olmaktadır.

 

Bilimcilere bu paraları kimler ve neden veriyor? Paraları çoksa neden insanca bir dünya ve insanca bir insanlık için harcamıyorlar? Bilimcilere verilen bu paralar nereden ve neden geliyor?

 

Bilim ve bilimciler gerçekçi olmalı artık; her davete koşmamalılar. Bilim ve bilimciler ne incirçekirdeğibirdünyada(incir çekirdeği bir dünyada) yaşamalılar ne de Deve kuşu gibi başlarını kuma gömüp yaşamalılar. Unutmasınlar ki harcadıkları her parada aç, yoksul, çaresiz insanların hakları ve gözleri vardır.

 

Gerçek ki felsefeden ve Din hadisileri'nden uzak, yoksun bilim de, bilimcilik te yozlaşır, tuhaflaşır sapıtır.

 

Einstein'ın Görelilik/Görecelik/İzafiyet kuramını kanıtlaşmışlarmış da. Kanıtlanan şey gerçekte bilimin ve bilimciliğin insanlıktan, akıldan, mantıktan, vicdandan ne kadar uzak düşürüldüğünün ve aptallık haline getirildiğinin kanıtıdır gerçekte. Bilimin gore Einstein'ı ya da filanı filanı kanıtlamak değil; insanlığa hizmettir. Einstein kimki(kim ki); sevgilisinin Sovyet ajanı olduğunu bile anlamamış; kazandığı Nobel ödülünün büyük para ödülünü bilime ve insanlığa adamak yerine sevgilisi ile evlenebilmek için karısına boşanma tazminatı olarak vermiş, ve karısı da o parayla İsviçre'de villalar alıp keyif sürmüş biridir. Farkında değilsiniz ki insanlığa en büyük hizmeti; dini ilk kez bilimsel, insani ve medenice tanımlayan, İslamiyet'in dahi dinderi(peygamberi) Muhammed'tir.

 

Bilim bilimcilerin arkasından değil; insanlığın arkasından koşarsa gerçek, doğru bilim olur çünkü insanlık henüz insanca bir dünyaya sahip değil.

 

Einstein zaten Nobel ödülü parasını sevgilisi için çarçur etmiş; bir de 60 milyon Dolar'ı Einstein için çarçur ediyorsunuz. Ben bununla övünmem ancak utanırım; bilim ve insanlık adına utanırım. Sonra da televizyonlarda Afrika için üç-beş kuruş bağış istemeler.

 

Yani Einstein'ın blime yararı olsa da insanlığa zararı olmuştur gerçekte. Baksanıza biryanda atom bombasıları biryanda onun ileri sürdüğü Kara deliklere para harcamalar.

 

Bilim erdem değildir, bilim erdemle birleşirse erdemdir yoksa kişiliksiz yüksek zeka da olabilir, kişiliksiz bilimcilik te olabilir.

 

Dolar'ları lüp lüp lüpleyen o kara delikler göklerde mi, ceplerde mi acaba?

 

Bilimci dediğin, israfa yolaçmaz(yol açmaz); israfı önler.

 

 

Necdet Gürçiftçi

Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge

İnternette yayınlandığı zaman: 22.4.19/01.01


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020